Finská půjčka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Finská půjčka (někdy též nazývána sms mikropůjčka a podobně) je druh finanční půjčky, která je věřitelem poskytována v malých částkách (řádově stovky až tisíce Kč). Princip věřitelů u těchto půjček spočívá v krátké době splatnosti a vysokým poplatkem (většinou několik desítek procent z půjčené částky).

Finské půjčky jsou v ČR většinou nabízeny v částkách od 500 do 12 000 Kč s maximální dobou splatnosti 45 dní. Poskytovatel takové půjčky tak buď díky výši nabízené částky (do 5000 Kč) nebo díky době splatnosti kratší než 3 měsíce nemusí, dle Zákona č. 321/2001 Sb. § 1 odst. 2e a 2f uvádět RPSN.

Při výpočtu by ovšem RPSN (roční procentní sazba nákladů) vycházelo velice nevýhodně (v řádech stovek až desetitisíců procent).

Finská půjčka není oficiálním názvem pro krátkodobé půjčky, ale velice rychle se rozmohl. Její původ je v zemi, která začala krátkodobé drobné půjčky poskytovat mezi prvními, podle údajů finské společnosti Ferratum Group to bylo v roce 2005. Poté začala expandovat do dalších zemí Evropy a u nás se ustálil tvar finská půjčka. Půjčky obvykle slouží pro rychlé řešení aktuálního problému nebo při nedostatku peněz před výplatou.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]