Dustin Moskovitz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dustin Moskovitz
Narození 22. května 1984 (30 let)
Gainesville, Florida, U.S., Spojené státy americké
Etnikum Židé
Občanství Spojené státy americké
Alma mater Harvardova univerzita
Povolání podnikatel
Majetek 3,5 miliardy dolarů[1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dustin Moskovitz (* 22. května 1984) je americký internetový podnikatel, který spoluzakládal sociální síť Facebook společně s Markem Zuckerbergem, Eduardem Saverinem a Chrisem Hughesem. Moskovitz vlastní 6% podíl Facebooku. Spoluzakládal a je CEO společnosti Asana.
V březnu 2011 vyhlásil Forbes[2] Moskovitze jako nejmladšího miliardáře na světe na základě jeho podílu ve Facebooku. Toto ocenění získal zejména díky tomu, že je o osm dní mladší než hlavní představitel Facebooku Mark Zuckerberg.

Základní informace a vzdělávání[editovat | editovat zdroj]

Moskovitz se narodil v Gainesville na Floridě a vyrůstal v Ocale na Floridě. Navštěvoval Vanguardskou střední školu, obor programování. Dále pokračoval na Harvardově univerzitě, kde studoval dva roky ekonomii, než se s Markem Zuckerbergem odstěhoval do Palo Alta. Moskovitz se poté zabýval Facebookem na plný úvazek.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Facebook[editovat | editovat zdroj]

Ze čtyř lidí – Mark Zuckerberg, Eduardo Saverin, Chris Hughes, kteří zakládali Facebook, byli hned tři spolubydlící. Facebook založili na Harvardských kolejích v únoru 2004, nejdříve se jmenoval thefacebook.com, který měl být používán jako online adresář všech studentů Harvardu a pomoci tak studentům s dorozumívání mezi sebou. V červnu roku 2004 se rozhodli Mark Zuckerberg a Moskovitz přemístit základy Facebooku do Palo Alto v Kalifornii a pronajali si osm zaměstnanců. Později se k nim přidal i Sean Parker. Moskovitz byl ve společnosti prvním technickým ředitelem a viceprezident pro inženýrství, vedl technický personál a dohlížel na architekturu webu, stejně tak byl zodpovědný i za firemní mobilní strategii a rozvoj.

Po Facebooku[editovat | editovat zdroj]

3. října 2008 Moskovitz oznámil, že opouští Facebook a vytvořil novou společnost s názvem Asana s Justinem Rosensteinem, který dříve pracoval ve společnosti Google. V listopadu 2009 Moskovitz s Rosensteinem získali 9 000 000 dolarů na financování své nové společnosti od Benchmark Capital a Andreesse Horowitze, další investice přinesli mimo jiné Ron Conway, Peter Thiel, Mitch Kapor, a Sean Parker.

Nová společnost získala určitou pozornost, jelikož její technici měli 10 000 dolarů na útratu k zlepšení jejich pohodlí na svém pracovním stole. 7. února 2011, Moskovitz a Rosenstein představili Asanu, softwarovou aplikaci, jejichž cílem je zlepšit způsob, jakým lidé spolupracují ve skupinách a řízení projektů.

Mediální zobrazení[editovat | editovat zdroj]

Moskovitze hraje ve filmu Sociální síť herec Joseph Mazello.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dustin Moskovitz na anglické Wikipedii.

  1. Dustin Moskovits on Forbes [online]. Forbes, [cit. 2011-12-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. http://www.forbes.com/2010/10/06/americas-youngest-billionaires-business-young-billionaires.html