Diskuse s wikipedistou:Jakub Sochor/Archiv03

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Poslední komentář: před 3 lety od uživatele Jakub Sochor v tématu „Vyznamenání za věrnost Wikipedii
Wikimedia Foundation
Wikimedia Foundation
Toto je uživatelská podstránka uživatele Wikipedie.

Nejedná se o encyklopedický článek. Pokud tuto stránku vidíte na jiném serveru než na Wikipedii, pravděpodobně se jedná o kopii Wikipedie. Uvědomte si, že si prohlížíte neaktuální kopii a uživatel, kterému tato stránka patří, zřejmě nemá s tímto serverem žádné vztahy. Originál uživatelské podstránky najdete na https://cs.wikipedia.org/wiki/Diskuse_s_wikipedistou:Jakub_Sochor/Archiv03.

Souřadnice

Dobrý den, dávejte prosím pozor na souřadnice v článcích. V článku Chocenická velká skála byla prohozena délka se šířkou. Myslím, že jsem to po vás už před pár dny opravoval. Nic se neděje, jen dávám echo ;-) s pozdravem --Vojtěch Dostál (diskuse) 13. 5. 2020, 12:12 (CEST)

@Vojtěch Dostál: OpravenoOpraveno Opraveno. Dobrý den, velmi děkuji za upozornění. Od určité doby, kdy jsem na tuto chybu přišel při tvoření jiného článku, si na toto prohazování dávám extra pozor - snad již tedy není nikde jinde. Ještě jednou děkuji za upozornění a úpravu! S pozdravem a přáním pevného zdraví, Jakub Sochor (diskuse) 13. 5. 2020, 20:52 (CEST)

[upozornění] Udělátko Bezpečný rychlý revert je zastaralé

Zdravím,

touto zprávou bych vás rád upozornil, že udělátko Bezpečný rychlý revert je zastaralé. Stejnou funkcionalitu umožňuje i MediaWiki v základu. Tato funkce se dá aktivovat v nastavení na kartě Vzhled, pod Zobrazit žádost o potvrzení při kliknutí na odkaz pro rychlé vrácení editace.

Je možné, že udělátko přestane kdykoliv bez upozornění fungovat, či bude smazáno jakožto nahraditelné. Jakékoliv otázky je možné klást na technické Pod lípě.

S pozdravem a díky za to, co pro Wikipedii děláte,
--Martin Urbanec (diskuse) 8. 6. 2020, 19:09 (CEST)

Unbitrium

Zdravím, jen bych chtěl poznamenat, že článek již několikrát v historii existoval s podobným obsahem jako nyní, ale pokaždé byl smazán pro vysokou nepravděpodobnost správnosti informací o periodě, bloku, konfiguraci aj. Když tyto velmi nejisté informace pomineme a vyhodíme také původ názvu (zpracován v jiném článku detailněji) a historii (duplikuje úvod), zbyde nám subpahýl. Osobně nebudu článek navrhovat ke smazání, ale jen abyste věděl, že se to možná stane někým jiným a abyste tušil, že konfigurace, blok a perioda prvku by v realitě mohly být úplně odlišné (narozdíl od Unbibia, u kterého jsou si vědci docela jistí). --Dvorapa (diskuse) 9. 6. 2020, 19:20 (CEST)

Odloženo.Odloženo. Odloženo. @Dvorapa: Zdravím, velmi děkuji za upozornění. Této historie článku jsem si, abych se přiznal, nevšiml. Vzhledem k výzvě 100wikidays doufám, že by se nejednalo o rychlé smazání, ale pouze o navržení. Ale i tak na základě tohoto upozornění přidám případně nějaké informace o pochybnostech zařazení prvku do periodického systému - tím by mohla být existence článku "zlegalizována". S díky a přáním pevného zdraví, Jakub Sochor (diskuse) 9. 6. 2020, 19:26 (CEST)
Smazal jsem několik drobností, nebráním se však, pokud byste měl opačný názor a vrátil některé zpět. Pouze na neuvedení elektronové konfigurace trvám, jednak existuje několik teorií, které by teoreticky mohly být námětem k rozšíření článku, jednak žádná z těch teorií není nijak výrazně mezi chemiky preferována nad ostatními, jednak je pravda, že vědci tápou. --Dvorapa (diskuse) 9. 6. 2020, 19:33 (CEST)

Vyznamenání za věrnost

Otázka od wikipedisty Wikipedistacz (22. 6. 2020, 13:35)

Dobrý den, mohu čerpat informace z recenzí a oficiálních stránek produktu/softwaru/firmy? --Wikipedistacz (diskuse) 22. 6. 2020, 13:35 (CEST)

@Wikipedistacz: KomentářKomentář Dobrý den, děkuji za otázku. Čerpat informace z těchto zdrojů určitě lze, ale spíše se jedná o doplňkové zdroje. Když to budu vztahovat například na nově založený článek o nějaké firmě. Takový článek musí obsahovat dva nezávislé netriviální věrohodné zdroje, což můžou být například noviny (s nekomerčním článkem) nebo vědecké studie (v případě například softwaru či produktu). Pokud jsou v článku tyto dva zdroje zakomponovány, není problém uvedené informace doplnit takovými zdroji, jaké zmiňujete Vy - tedy například finanční obrat firmy z obchodního rejstříku, oficiální sídlo firmy z jejich oficiálních webových stránek a podobně. Alfou a omegou je však (nejen u firem, ale i u všech ostatních článků včetně produktů a softwaru) právě ty dva netriviální zdroje, díky kterým se potvrdí encyklopedická významnost. Bez nich bude velmi pravděpodobně článek brzy smazán jako propagační. Doufám, že jsem Vám odpověděl srozumitelně, nebojte se na mne s čímkoliv dalším obrátit a editujte s odvahou! S pozdravem a přáním pevného zdraví, Jakub Sochor (diskuse) 22. 6. 2020, 18:00 (CEST)
@Wikipedistacz: KomentářKomentář Ještě jednou dobrý den. Koukal jsem se na Vaší editační historii a pravděpodobně se ptáte kvůli článku Smartsupp. Článek je navržen ke smazání právě z důvodu chybějících netriviálních zdrojů. Samotná oficiální stránka produktu/firmy nemůže sama o sobě splňovat podmínku významnosti (to by na Wikipedii musela být stránka o každé webové stránce na internetu). Zkuste tedy, prosím, najít informace o daném produktu/firmě na internetu například v oblasti zpravodajství - napadá mne, jako nejjednodušší příklad, například zmínka v novinovém článku, že tento nástroj během koronavirové krize používalo zastupitelstvo toho a toho města nebo něco podobného. Dále se tam odkazujete na osobní stránky, což obecně není bráno jako netriviální nezávislý zdroj, i když v tomto případě by se tak na něj dalo nahlížet (je to však velmi diskutabilní. Aby tedy nedošlo ke smazání článku, zkuste, prosím, najít dva další zdroje. Děkuji. Jakub Sochor (diskuse) 22. 6. 2020, 18:05 (CEST)

Editační tipy budou nově preferovat vizuální editor

Milé kolegyně, milí kolegové,

tým Growth Nadace Wikimedia před časem na českou Wikipedii nasadil Editační tipy, které mají nováčkům doporučit úkoly, kterým by se mohli věnovat. Zároveň jim poskytuje tipy potřebné k tomu, aby nováčci úkol bezchybně dokončili.

Na projektu i nadále pracujeme, a tento týden bude nasazena změna, díky které se bude nováčkům vždy otvírat při kliknutí na editační tip vizuální editor, a to i na mobilu (kde je doposud wikitextový editor jako výchozí). To by mělo usnadnit nováčkům plnění editačních tipů i na mobilu, což je zvláště pro některé země, kde nejsou počítače tolik rozšířené, velmi důležité.

Rád bych vás proto všechny požádal, abyste při odpovídání na otázky nováčků používali výhradně návody a odkazy vhodné pro vizuální editor, abychom nováčka nezmátli ještě víc :-).

V případě, že byste měli jakékoliv dotazy, napište mi, prosím.

S pozdravem,
Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 1. 7. 2020, 09:52 (CEST)

Otázka od wikipedisty Motofoxx (4. 7. 2020, 19:49)

Zdravím Jakube, Na stránce Space Shuttle jsem objevil chybu v tabulce, kde se mimo jiné nachází i celkový součet nejdelších letů jednotlivých verzí raketoplánů. V kolonce byl nejdelší let, nikoli součet všech letů. Tak jsem to přepočítal a opravil. Snad jsem to pochopil a opravil dobře. Hezký den Roman --Motofoxx (diskuse) 4. 7. 2020, 19:49 (CEST)

@Motofoxx: NámitkaNámitka Zdravím Romane, děkuji za dotaz. Na editaci jsem koukal a je to takové rozporuplné. Na jednu stranu by se asi dalo očekávat, že by tam mohl být součet všech nejdelších letů, ale na stranu druhou by asi tato informace nebyla příliš relevantní. V tomto případě jsem editaci vrátil, neboť si myslím, že údaj délky nejdelšího letu je v tomto případě relevantnější a více vypovídá o kosmickém programu. Nicméně chápu Vaší editaci a rozhodně ji považuji za dobrou vůli. Hlavně, aby Vás tato editace neodradila - editujte s odvahou a kdybyste měl jakékoliv další dotazy, neváhejte se ozvat! Přeji hezký večer a pevné zdraví, Jakub Sochor (diskuse) 4. 7. 2020, 23:28 (CEST)

Zablokovaný článek

Dobrý den, mám Vás podepsaného pod zablokováním článku o Jindřichu Suchánkovi konstruktérovi z důvodů podezření na porušení autorských práv. Vaší patroly si vážím (jako každé dobrovolné pozitivní práce), je jistě potřeba, ale radost jste nám neudělal. Článek jsem zveřejnil (podle historie) v pátek v 18:43, článek jste zablokoval po pěti minutách v 18:48, což jsem zjistil v sobotu ráno. Hned jsme provedli s Milošem Henkrichem, autorem původní práce, ze které jsme při psaní hesla vycházeli, formální souhlas k použití textu. To odeslal podle návodu v 10:35. Teď je 13:49 a článek je stále zablokovaný. Rychlost odblokování je zřetelně jiná, než rychlost blokování. Vzhledem k tomu, že jsme článek chtěli zveřejnit u příležitosti dnešního 120. výročí narození pana Suchánka, záměr jste nám poměrně hodně zhatil. --JStrubl (diskuse) 11. 7. 2020, 13:58 (CEST)

@JStrubl: Dobrý den, ano, obsah článku jsem skutečně skryl v rámci patroly já, neboť zde bylo podezření na porušení autorských práv (pokud si dobře pamatuji, tak software mi vyhazoval 98 % shodu se zmíněnou prací). Situaci samozřejmě chápu, omlouvám se za případné nepříjemnosti (tři minuty před napsáním tohoto příspěvku již kolega Martin Urbanec text vrátil) a rozhodně to nebylo myšleno nějak ve zlém či osobně. Ke každému podezření z porušení autorských práv musíme postupovat stejně - v co nejkratší době text odstranit a zahájit komunikaci s vkladatelem.
Zároveň mi dovolte, abych Vám vysvětlil důvod, proč text byl odstraněn tak rychle, ale dán zpátky až tak dlouho. Patrolu, tedy hlídání posledních změn, může dělat na Wikipedii každý; takto aktivních dobrovolníků je několik desítek (v jednu chvíli jde vždy minimálně o několik takových patrolářů) a většina editací je tak zkontrolována během několika minut (nejde jen o porušení autorských práv, ale i o vandalismus, experimenty, záměrné mazání informací a další). Proto byl Váš text tak rychle odstraněn. Postupoval jste podle návodu, což je naprosto v pořádku, avšak přístup k potvrzení, že daný text je autorem uvolněn, má pouze několik lidí na české Wikipedii. A protože se stejně jako v případě patrolářů jedná o dobrovolníky, může tento proces nějakou dobu trvat.
Ještě jednou se velmi omlouvám za tento postup, avšak nemohl jsem vědět, že jste s autorem v kontaktu a máte od něj formální souhlas s použitím textu. Tyto věci je (případně pro příště) dobré řešit ještě před vložením textu na Wikipedii. Doufám, že na Wikipedii nezanevřete a nemějte mi to, prosím, za zlé - myslím si totiž, že kdybych text neodstranil já, došlo by k jeho odstranění někým jiným v rámci kontroly nových článků.
S pozdravem a přáním pevného zdraví, Jakub Sochor (diskuse) 11. 7. 2020, 17:23 (CEST)
Omlouvám se, pokud jsem byl příliš příkrý, velice mě to po dvou dnech práce na kompilaci Milošovy diplomky znervóznělo. Platí úvodní věta, že si Vaší práce vážím a asi jsem neměl být tak osobní. Vše je napraveno, stihlo se to k dnešnímu datu (z toho jsem měl největší strach) včetně doplnění mnou dnes nafocených ilustračních fotografií. Zdraví též --JStrubl (diskuse) 11. 7. 2020, 18:10 (CEST)

Ráže diabolek

Dobrý den, na své stránce preferujete vykání, takže se toho držím i když v záhlaví diskuse je jiná informace. Já bych preferoval tykání. Chtěl jsem se vás zeptat na ráži 4,49 mm kterou jste doplnil do článku o diabolce. Díval jsem se například na stránky https://www.balistas.cz/diabolky-do-vzduchovky/, kde jsem našel širší škálu průměrů střel. Jsem spíše zaměřen na palné zbraně a s tímto jsem se nesetkal. Měl jsem za to, že vždy jde o střely pro hlaveň 4,5 mm s tím, že prodávaný sortiment průměrů střel umožní střelci vybrat co nejlépe pasuje do jeho kusu zbraně. Je to pro mě zajímavé. Můžete mi k tomu doporučit nějaký informační zdroj? SvaRoM (diskuse) 27. 7. 2020, 22:58 (CEST),

Modré JéeSBéčka v ráži 4,49 mm
@SvaRoM: Dobrý den, pokud Vám více vyhovuje tykání, není problém :-) Nejprve bych se Ti tedy chtěl omluvit, že jsem přidal informaci o této ráži před dodání zdroje přímo k informaci. Ale nyní přímo k věci - jsem sportovní střelec již sedmým rokem a můžu z osobní zkušenosti potvrdit, že hlavně firmy, které vyrábějí kvalitnější diabolky (HN Sport, JSB Match Diabolo...), je nabízejí ve dvou velikostech - 4,49 mm a 4,50 mm (váhově jsou však stejné). Střelec si pak sám vybere, které mu lépe sednou. Někteří trenéři pak například preferují 4,49, že prý "méně brousí hlaveň". Vím, že když ve skladu fasuji střelivo, je občas problém najít velikost 4,50, protože jsou všechny 4,49. Záleží však také na tom, v jakém smyslu myslíme ráži - všechno to jsou diabolky pro hlaveň s ráží 4,5 mm, ale průměr samotných střel je jiný. Pokud Vám to tedy přijde matoucí, můžeme to v článku nějak okomentovat, aby to bylo co nejjasnější. Tak takhle krátce k ráží diabolek, velmi děkuji za upozornění a kdybys potřeboval s čímkoli pomoci, ať s Wikipedií nebo se střelivem, neváhej se na mne obrátit. Přeji hezký den, Jakub Sochor (diskuse) 28. 7. 2020, 13:46 (CEST)̊
@Jakub Sochor: Ahoj. Díky za informace. V tom článku to nějak vhodně doplním aby to bylo jasné. Taky jsem vděčný za nabídku s pomocí ohledně Wikipedie. Přispívám sice už dlouho, ale ne moc často a tak by se pomoc zkušenějšího hodila. SvaRoM (diskuse) 28. 7. 2020, 23:35 (CEST)
@Jakub Sochor: Ahoj. Dnes jsem článek o diabolce doplnil. Věřím, že je už jasnější. SvaRoM (diskuse) 29. 7. 2020, 20:28 (CEST)

Nástroj pro odpověď bude brzy nasazen na české Wikipedii

Milé kolegyně, milí kolegové,

tým Editing Nadace Wikimedia vyvíjí nástroj pro odpověď, který výrazně nováčkům zjednoduší přispívání do diskusí. V každé diskusi se pak objeví tlačítko odpovědět, který vyvolá editor, kde můžete snadno napsat svou odpověď.

Příští týden je v plánu tento nástroj nasadit na českou Wikipedii jako beta funkci - pouze uživatelé, kteří si funkci aktivují v nastavení, ji budou moci využívat. Tuto funkci si můžete vyzkoušet prostřednictvím tohoto odkazu. K plánu nasazení se můžete vyjádřit pod technickou lípou.

Než bude tento nástroj nasazen pro všechny nováčky (zatím není známo, kdy tak bude), můžou si mentoři (i kdokoliv jiný) vložit tlačítko Aktivovat nástroj pro odpověď, a to pomocí šablony {{Nástroj pro odpověď}}. V případě, že si všimnete jakékoliv chyby nástroje, prosím, napište mi, anebo vytvořte hlášení na Phabricatoru.

Ať se daří, --Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 31. 7. 2020, 19:13 (CEST)

Patrolář

Ahoj, na základě úspěšné žádosti jsem Ti přidělil práva patroláře. Měly by se Ti tak nyní zobrazovat neprověřené editace, a na konci každého nového hesla odkaz na prověření. Kliknutím na tyto odkazy se změna či heslo „odžlutí”, prověří. Odžlucené články a editace již nemusí být kontrolovány dalšími lidmi, odžlucuje se tedy po potřebných úpravách či vložení některých urgentních či neurgentních šablon (častá je {{významnost}}) či šablony Copyvia. Kdybych mohl být jakkoliv nápomocný, ozvi se. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 1. 8. 2020, 21:05 (CEST)


Srpen 2020

pokud si myslíte, že jste spolkl rozum světa, myslete si to, ale přidávat cokoli na wikipedii muže kdokoli,... -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) ‎Artedamoda (diskuse)

@‎Artedamoda: Dobrý den, já si rozhodně nemyslím, že jsem spolkl rozum světa a ano máte pravdu, na Wikipedii může přidávat informace naprosto kdokoli, ale ne již cokoli - přidávaný obsah musí být v souladu s pravidly Wikipedie. Vaší editaci jsem smazal, neboť dle internetové rešerše se nejednalo o významnou osobu z hlediska Wikipedie (viz pravidlo zde). Na tuto skutečnost jsem Vás slušně upozornil na diskusní stránce. Po jejím smazání jsem Vaší editaci vrátil s odůvodněním, že diskusní stránky se dle pravidel Wikipedie nemažou. Stejně tak pravidla Wikipedie neumožňují osobní útoky. Na Wikipedii samozřejmě můžete přispívat, ale chovejte se, prosím, podle jejích pravidel; jinak Vám může být, v krajním případě, zablokována možnost editace. Přeji hezký večer, Jakub Sochor (diskuse) 1. 8. 2020, 21:53 (CEST)
vám přijde člověk který ve 12.letech napsal divadelni hru, kterému vyšlo několik básnických sbírek a jako fotograf je známý po světě s tím, že měl výstavy v Cannes, Paříži, Londýně, Římě jako nezajímavá osoba? Proč? protože vy v Plzni si myslíte že takový člověk nemá právo na to aby se o něm vědělo? opravdu si myslíte že lidi znají všechny jména lidí? o co vám přesně jde? myslíte si že světově uznávaný umělěc nemá právo na to být zahrnut do informací na wikipedii? proč proboha? -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) ‎Artedamoda (diskuse)
@‎Artedamoda: Dobrý den, já o "zajímavosti" osobnosti nerozhoduji, rozhoduji pouze o její významnosti z hlediska Wikipedie, která se řídí pravidlem Wikipedie; nejobecněji to lze shrnout tak, že osoba je významná, pokud k ní existují dva nezávislé netriviální zdroje. Internetovou rešerší jsem našel pouze jeden rozhovor v jihlavských novinách, nic dalšího. Proto jsem rozhodl o označení osoby jako (prozatím) nevýznamné pro potřeby Wikipedie a smazání Vaší editace. Nicméně jedná se o ožehavé téma, proto jsem Vaší editaci prozatím v článku nechal, aby jí posoudil jiný patrolář. Na toto posouzení nemá vůbec žádný vliv odkud jsem a odkud je osoba, o které hledám informace - řídím se pouze pravidly Wikipedie, což byste měl/a i Vy. A příště při přidávání diskusních příspěvků se, prosím, podepisujte. Přeji hezký večer, Jakub Sochor (diskuse) 1. 8. 2020, 22:08 (CEST)

[důležité] Panel Potřebuji pomoc brzy začne využívat přiřazeného mentora

Milé kolegyně, milí kolegové,

jak nejspíše víte, Panel Potřebuji pomoc umožňuje nováčkům klást otázky, se kterými si sami nevědí rady, a to zároveň při editování článku. Zkušenosti týmu Growth Nadace Wikimedia zároveň ukazují, že nováčci mají větší tendenci klást otázky, pokud vědí, kdo je na druhé straně obrazovky – tj. mechanismus přiřazeného mentora funguje lépe, než zeptám se "prostě někoho z Wikipedie"

Z tohoto důvodu se Nadace Wikimedia rozhodla vyzkoušet, jak bude fungovat, když panel Potřebuji pomoc bude otázky posílat přiřazenému mentorovi namísto toho, aby byla otázka zodpovězena na stránce Potřebuji pomoc. Jelikož mentorství funguje nejlépe na české Wikipedii, byla pro tento experiment vybrána právě ta.

TLDR: Pro mentory tato změna bude znamenat, že obdrží o něco málo otázek více, než doposud.

Pokud vás něco ohledně tohoto experimentu zajímá, či něco o celém nováčkovském projektu, budu rád, když se mi ozvete na mé diskusní stránce, či skrz e-mail murbanec-ctr@wikimedia.org.

Díky za to, co pro Wikipedii děláte,
--Martin Urbanec (diskuse) 7. 8. 2020, 16:01 (CEST)

Pískoviště uživatele R-bahn

Zdravím kolego, kdyby jste se podíval na historii pískoviště, nebo historii editací té IP adresy, zjistil byste, že je používána právě uživatelem R-bahn. Nic se neděje, jen vysvětlení toho revertu na diskusi IP adresy. --MrJaroslavik (diskuse) 7. 8. 2020, 16:45 (CEST)

@MrJaroslavik: Také zdravím, pane kolego. Omlouvám se - moje chyba. Na historii jsem se podíval, ale došel jsem pouze ke (tenkrát) třetímu řádku, kde byl také revert editace, při které došlo (stejnou IP) k vymazání pískoviště. Spolu s poměrně bohatou diskusní stránkou IP jsem (nesprávně) pojal podezření na vandalismus. Děkuji za pochopení, opravu a přeji hezký den, Jakub Sochor (diskuse) 7. 8. 2020, 16:49 (CEST)

@Jakub Sochor: Dobrý den. Omlouvám se Vám za nepříjemnosti, tuto IP v současné době skutečně používám já. Pěkný večer přeje --R-bahn (diskuse) 7. 8. 2020, 18:45 (CEST)

TJ Osvětimany

Uplně se pletete, mé informace jsou z oficiálních stránek TJ Osvětimany, nic neporušuji.... tak se do toho laskavě nepleťe, žádný copyrigh jsem neporušil....

Kucis17 (diskuse) 14. 8. 2020, 08:53 (CEST)

@Kucis17 Dobrý den; obávám se, že se do tohoto "plést" musím. Při patrole jsem totiž narazil na Váš článek o TJ Osvětimany, který byl v jedné své části takřka kopií již existujícího článku na internetu (viz copyvio šablona). Informace můžete čerpat prakticky kdekoliv, ale nemůžete bez povolení kopírovat obsah, který vytvořil někdo jiný, to je již porušování autorských práv, které je na Wikipedii (ale i všude jinde) zakázáno - proto byly odstavce smazány. Pokud tedy chcete, aby informace o historii klubu na Wikipedii zůstaly, přepište je za využití zdrojů, avšak nekopírujte. Děkuji za pochopení a přeji hezký večer, Jakub Sochor (diskuse) 14. 8. 2020, 21:43 (CEST)

Vladimír Pelc

Zdravím; jedno slovo není subpahýl, takový článek se maže rovnou. S pozdravem --Jan Myšák (diskuse | příspěvky) 17. 8. 2020, 10:39 (CEST)

@Jan Myšák Zdravím; děkuji za upozornění a opravení chyby. Chtěl jsem dát uživateli šanci článek ještě trochu rozšířit, ale na druhou stranu chápu, že je asi vhodnější článek smazat, aby ho případně uživatel založit znovu. Přeji hezký den --Jakub Sochor (diskuse) 20. 8. 2020, 08:23 (CEST)

Poetika

Dobrý den, pokud vložení šablony významnost zabere méně než 30 vteřin ušetřil jste čas. Tolik zabere naťukat poetika do googlu zmáčknout enter a 2x šipku dolů.94.113.95.157 20. 8. 2020, 01:56 (CEST)

@94.113.95.157 Dobrý den, děkuji za zprávu. Článek jsem označil jako potenciálně nevýznamný, protože chyběly minimálně dva netriviální věrohodné zdroje. Samotné zdroje jsem nedohledával, protože se v samotné hudbě absolutně nevyznám a rozšíření článku jsem tedy nechal na někoho jiného (primárně je to však práce pro samotného autora). Děkuji tedy za doplnění zdrojů, avšak i tak by článek potřeboval celkovou úpravu. Děkuji za pochopení a přeji hezký den --Jakub Sochor (diskuse) 20. 8. 2020, 08:26 (CEST)

Kolego Jakube, tady anonym má jednoznačnou pravdu. Takovéto nálepkování Wikipedii nijak nevylepší a pokud se Vám zdroje hledat nechtějí, tak ten článek nechte být. Zdraví --Ján Kepler (diskuse) 20. 8. 2020, 12:02 (CEST)

@Ján Kepler Dobrý den, kolego, děkuji za upozornění. Přemýšlel jsem ještě nad tím a máte pravdu, že to není správný postup. Velmi se omlouvám a svoji další práci (myslím tím v tomto odvětí, tedy kontrolu nových článků) tomu uzpůsobím. Ještě jednou se omlouvám a přeji hezký den, --Jakub Sochor (diskuse) 20. 8. 2020, 12:18 (CEST)

Baltic Air Policing - potřebuji poradit

Ahoj kolego, vložil jsem do článku Baltic Air Policing tabulku všech misí, zkopírovanou z anglické verze. Přeložil jsem co se dalo, ale je tam jeden sloupec plný nějakých šablon a s tím si nevím rady. Obracím se na tebe, jelikož jsi uveden jako odborný recenzent pro oblast Vojenství ve Wikiprojektu kvalita a zároveň jsi zkušený wikipedista. Poradíš mi, jak dát v té tabulce ve sloupci Letectvo do pořádku ty odkazy a šablony? Moc dík, KPX8 (diskuse) 12. 9. 2020, 14:04 (CEST)

@KPX8: Zdravím, kolego! Nejprve bych chtěl vyjádřit svoje potěšení, že ses na mně obrátil a našel si na Wikiprojektu Kvalita moje jméno - není tam tedy zbytečně :-) Tato situace, kterou popisuješ, se bohužel někdy při překladech z cizojazyčných Wikipedií stává. Je to dáno tím, že daná Wikipedie má určité šablony, které česká nemá. A i když se většina šablon automaticky přetvoří, u těchto to nenastane z poměrně jednoduchého důvodu - protože nemají český protějšek. V takovém případě je bohužel nutné nastoupit na mravenčí práci - tedy podívat se, jaká informace je v šabloně ukryta v cizojazyčné Wikipedii a tuto informaci přenést do české. V případě těch leteckých šablon se tedy jedná o vlajku letectva (kterou tam musíš vložit jako malý obrázek) a název, který je nutný zodkazovat na příslušný český článek. Takto by se postupovalo prakticky u všech jiných šablon. V článku Baltic Air Policing jsem to již takto upravil - kdyžtak si můžeš rozkliknout zdrojový kód tabulky a podívat se, jak je to řešené. Ještě jednou děkuji za dotaz, doufám, že jsem ho dostatečně zodpověděl (kdyby ne nebo by Tě zajímalo ještě cokoliv jiného, určitě se ještě ptej) a budu se těšit na další Tvoje příspěvky! Přeji hezký večer, Jakub Sochor (diskuse) 12. 9. 2020, 22:42 (CEST)
Divím se a žasnu! Moc a moc děkuji! Dal jsi mi radu jak na to, ale hned jsi to zároveň odpracoval, což je úžasné! Ale já to alespoň využiju jako studijní materiál - už tomu začínám trošku rozumět, ale ještě si s tím asi pohraju na svém pískovišti, abych příště věděl, jak na to. K tomuhle článku jsem se dostal vlastně náhodou, byl uveden v seznamu článků k rozšíření, ale zaujal mě. A je pravda, že mě zaujalo i to téma, nějaké z těch článků o leteckých silách se chystám přečíst, takže kdoví jaké editace mě tam ještě napadnou... Nicméně, ještě jednou moc díky za radu a spolupráci a hezký večer! Karel, alias KPX8 (diskuse) 12. 9. 2020, 23:31 (CEST)
@KPX8 Zdravím, kolego! Doufám, že jsem se Tě tím nějak nedotkl - přišlo mi totiž hloupé Vám pouze poradit a nepomoci jinak. :-) Jsem rád, že ses dostal na seznam článků k rozšíření a pustil se do rozšiřování; hodně Wikipedistů (přiznám se, že včetně mé maličkosti) spíše chtějí zakládat nové, než rozšiřovat již stávající pahýly. Pokud hodláš rozšířit články související s letectvím, bude to jedině dobře. Samozřejmě, pokud bys měl nějaké další dotazy, nebo se v nějakém článku stalo něco podobného (často se to také stává například s infoboxy), určitě se na mne neváhej obrátit! Těším se na další spolupráci a přeji hezký den, --Jakub Sochor (diskuse) 13. 9. 2020, 12:01 (CEST)
Také zdravím a přeji dobrou chuť k nedělnímu obědu. Ne ne, nijak se mě to nedotklo, spíše příjemně překvapilo. Já bych se s tím docela trápil, než bych to dodělal. A takhle mi to k naučení se nové věci hodně pomůže. Jinak mě to občasné zachraňování pahýlů docela baví, pokud pokrývají smysluplné téma. Často mají nějaký anglický ekvivalent (jednou už jsem čerpal i z ruského, haha), což mi to usnadňuje. Infoboxy pro mě ještě nedávno byly záhadou, teď už se začínám orientovat, ale trošku mi vadí, jako u všech šablon, že někde nejsou pořádně popsány a vysvětleny. Ale už začínám editovat i Wikidata, no učím se to postupně... Zatím díky a hezký den! KPX8 (diskuse) 13. 9. 2020, 12:15 (CEST)

Otázka od wikipedisty Pooperacni (17. 9. 2020, 14:19)

Jak vytvořit stránku? --Pooperacni (diskuse) 17. 9. 2020, 14:19 (CEST)

@Pooperacni Dobrý den, děkuji za dotaz. Protože se jedná o poměrně častý dotaz a opakoval bych věci, které již řekl někdo přede mnou, dovolil bych si Vás odkázat na stránku s nápovědou, kde jsou shrnuty základní informace o tvorbě stránek a také formulář na její vytvoření. V případě nováčků je ale vhodnější si článek nejprve předpřipravit na pískovišti. V případě jakýchkoliv dalších dotazů se na mne neváhejte obrátit. Přeji mnoho entuziasmu do editace Wikipedie, --Jakub Sochor (diskuse) 18. 9. 2020, 17:33 (CEST)

Červený rozcestník

Vážený kolego, děkuji za Vaši dlouholetou spolupráci, dovolím si ale námitku k Vámi založenému rozcestníku Strana pořádku, protože obsahuje samé červené odkazy, tedy ne-odkazy. Nehledě k tomu, že červený odkaz si ze čtenáře dělá trochu legraci, největší problém vidím v tom, že u červených odkazů nikdo neprověřuje významnost (ba ani existenci) odkazovaných témat. Všiml jsem si, že působíte také na patrole, což vysoko hodnotím, ale tam jste se už asi také setkal s červenými odkazy, které zařazují školáci na svou paní učitelku, na kamarády atd. Jak argumentujete jejich mazání, když sám zakládáte červený rozcestník? Doufám, že se chystáte tyhle odkazy "zamodřit", ale stejně bych doporučoval postupovat obráceně: napřed články a pak rozcestník. Anglická Wiki ví, co dělá, když červené položky v rozcestnících zakazuje, a argument zdejších zastánců, že červený odkaz podpoří napsání článku, je ve výše zmíněných případech úplně mimo: na kamaráda článek nikdo nenapíše a i kdyby, hned bychom ho smazali. Omlouvám se za dlouhý výklad, ale přijde mi to jako dost důležité téma. Srdečně zdraví --Sokoljan (diskuse) 20. 9. 2020, 13:44 (CEST)

@Sokoljan Dobrý den, velmi děkuji za připomínku. Abych se přiznal, tak i přes svou dlouholetou práci na Wikipedii je to asi teprve třetí rozcestník, který jsem založil - nevěděl jsem tedy, v jakém pořadí články založit, ale máte samozřejmě pravdu, že opačně je to asi efektivnější. Skutečně nyní pracuji na zamodření rozcestníku. Děkuji tedy za připomínku, samozřejmě ji zcela chápu. Přeji hezké odpoledne, omlouvám se za zbytečně přidělanou práci a ještě jednou děkuji za připomínku, --Jakub Sochor (diskuse) 20. 9. 2020, 13:57 (CEST)
@Jakub Sochor Opravdu nemáte zač děkovat a pokud se chystáte články napsat, nestala se žádná velká chyba. Mám naopak radost, že si v té věci rozumíme, a srdečně Vás zdravím, --Sokoljan (diskuse) 20. 9. 2020, 17:59 (CEST)

Otázka od uživatele Premek1946: Alžběta Malá-Vidláková (28. 9. 2020, 16:09)

Dobrý den, proč nejde "Zveřejnit stránku"? Děkuji za odpověď --Premek1946 (diskuse) 28. 9. 2020, 16:09 (CEST)

@Premek1946 Dobrý den, s podobným problémem se setkávám tehdy, když mám nestabilní připojení k internetu. Je ale pravda, že asi před třemi dny mi Wikipedie tak říkajíc "blbla" a odmítala mi zveřejnit jakoukoliv editaci - pravděpodobně nějaký softwarový problém. Vzhledem k tomu, že jste mi napsal do diskuse, předpokládám, že Vám to dělá pouze u této stránky. Mohu se jí pokusit založit ze svého účtu, že byste tam poté jenom přidal informace, jestli by to nešlo. Jen pro doplnění bych chtěl poukázat na to, že tato stránka byla již před 12 lety smazána pro nedostatečnou encyklopedickou významnost. Doufám tedy, že nyní již na Wikipedii zůstane. Přeji hezký den, --Jakub Sochor (diskuse) 28. 9. 2020, 16:14 (CEST)
po vytvoření asi sta článků mi najednou nejdou založit nové články – asi čtrnáct dní, editace jde normálně. --Premek1946 (diskuse) 28. 9. 2020, 17:18 (CEST)
@Premek1946 Dobrý podvečer, tak to absolutně netuším, v čem by mohl být problém; zvlášť, pokud přetrvává takovou dobu. Zkusím najít někoho technicky zdatnějšího, aby Vám pomohl, protože já bohužel netuším. Přeji hezký večer, --Jakub Sochor (diskuse) 28. 9. 2020, 17:41 (CEST)

Otázka od uživatele 109.81.212.80

Dobrý den, velmi děkuji za připomínku a že zkoušíte editovat Wikipedii. K mým experimentům na stránce Praga XE-55. Nahlédnutím do tiráže zmíněného zdroje Československá letadla II jsem zjistil, že Naše vojsko uvádí, že se jedná o vydání III., přepracované a rozšířené. Pokud tedy máte k dispozici vydání z roku 1984 označené jako I. vydání, není to kniha, ze které jsem čerpal. Váš pokus o experiment jsem pochopitelně oodstranil. Pokud chcete dále experimentovat, použijte prosím pískoviště, neboť pokusy v článcích jsou obvykle rychle smazány. :-))) --109.164.115.44 2. 10. 2020, 07:12 (CEST)

@109.164.115.44 Dobrý den, velmi děkuji za opravení mé chyby a za skutečnost, že to berete s humorem a ne jako nějaký osobní útok, ke kterému samozřejmě nemám žádný důvod. :-) Budu se těšit na Vaše další příspěvky! Přeji hezký den, --Jakub Sochor (diskuse) 4. 10. 2020, 10:42 (CEST)

Vyznamenání za věrnost Wikipedii