Den daňové svobody

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vývoj dne daňové svobody v ČR
Den daňové svobody 2008 ve světě

Den daňové svobody je pomyslnou hranicí, která rozděluje rok do dvou období. V prvním vydělávají daňoví poplatníci na pokrytí výdajů vlády a ostatních institucí státu. Teprve až o penězích, které vydělají počínaje dnem daňové svobody (včetně), rozhodují svobodně sami.

Koncept dne daňové svobody vytvořil floridský podnikatel Dallas Hostetler již v roce 1948,[1] neexistuje však jednotná metodika jeho výpočtu. Zatímco ve Spojených státech se den daňové svobody vypočítá jako podíl veškerých daní na celkových příjmech obyvatel,[2] v Česku jej každoročně vypočítává Liberální institut jako podíl veřejných výdajů na hrubém domácím produktu.

V roce 2007 byl v Česku den daňové svobody 11. června, na pokrytí výdajů veřejných rozpočtů tak Češi museli pracovat 161 dní.[3] Výpočet Liberálního institutu vychází z odhadů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Tato metodika umožňuje srovnání Česka s ostatními zeměmi.

Význam dne daňové svobody

Proč je důležité, kdo rozhoduje, jak se s vyprodukovaným bohatstvím naloží? Protože záleží na motivacích. I kdyby politici a státní úředníci používali získané peníze jen na to, co lidé opravdu chtějí, vždy s nimi z podstaty věci budou plýtvat. Nemají motivace chovat se ekonomicky – utrácejí cizí peníze za zboží a služby pro lidi, které potřebují jen jednou za několik let pro své znovuzvolení. Proto se nestarají o to, aby nakupované produkty byly v co nejlepší kvalitě a za co možná nejnižší ceny. Když nakupuje občan sám a za svoje, nese náklady svých špatných rozhodnutí. Když rozhoduje politik či úředník, náklady jeho plýtvání neseme všichni.

Externí odkazy

Reference