Zelenoočkovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Chlorophthalmidae)
Jak číst taxoboxZelenoočkovití
alternativní popis obrázku chybí
zelenoočka Agassizova (Chlorophthalmus agassizi)
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaryby (Osteichthyes)
Podtřídapaprskoploutví (Actinopterygii)
Řádjinožábří (Aulopiformes)
Čeleďzelenoočkovití (Chlorophthalmidae)
D. S. Jordan, 1923
Binomické jméno
Chlorophthalmidae
Jordan; 1923
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zelenoočkovití (Chlorophthalmidae) je čeleď malých ryb, které se vyskytují v hlubokých oceánských vodách mírného a tropického podnebného pásu.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Rybky mají štíhlá těla. Hlava je krátká, oči a čelisti velké. Největší druh Chlorophthalmus agassizi dosahuje délky kolem 40 cm, avšak většina ostatích druhů je mnohem menších. Zbarvení se pohybuje od nažlutlé až po černo-hnědou. Některé druhy mají tělo pokryté kryptickými skrvnami.[1]

Vyskytují se v Atlantském, Indickém a Tichém oceánu.[2] Jsou hermafroditní,[2] což je patrně dáno následkem jejich výskytu v hlubokých vodách, kde jsou šance na potkání vhodného partnera jen nízké. Živí se bezobratlými živočichy a korýši.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Rybky byly pojmenovány po svých disproporčně velkých, iridiscentních a fluorescentních očí. Binomické jméno čeledi zní Chlorophthalmidae. To se skládá z řeckých chloros („zelený“) a ophthalmos („oko“). Čeleď poprvé popsal americký ichtolog David Starr Jordan v roce 1923.

Seznam druhů[editovat | editovat zdroj]

Eschmeyerův katalog ryb k roku 2021 v rámci čeledi rozeznával 22 druhů ve 2 rodech:[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Johnson, R.K.; ESCHMEYER, W.N. Encyclopedia of Fishes. Redakce Paxton, J.R.. San Diego: Academic Press, 1998. ISBN 0-12-547665-5. S. 125. 
  2. a b FAMILY Details for Chlorophthalmidae - Greeneyes [online]. Fishbase.se [cit. 2021-12-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Genera/Species by Family/Subfamily [online]. Eschmeyer's Catalog of Fishes [cit. 2021-11-28]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • NELSON, Joseph S. Fishes of the world. Hoboken, New Jersey: John Wiley & Sons, Inc., 2016. ISBN 9781118342336. S. 272–273. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]