Círdan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Círdan byl elfem (Sindou) ve světě Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Círdan patřil k prvním generacím elfů, kteří procitl u Cuiviénenu. Patřil k zástupu Teleri a rozhodl se odejít do Amanu. V době však, kdy Teleri čekali v Beleriandu, se Círdan spřátelil s Ossëm a jeho lid se zamiloval do Moře, rozhodli se proto zůstat ve Falasu.

Kořeny[editovat | editovat zdroj]

Jméno[editovat | editovat zdroj]

Círdan není jménem v pravém slova smyslu. Pravým jménem je Nowë, jméno ze staré quenejštiny, jehož význam je nejasný. Círdan znamená doslova „stavitel lodí“, což je přezdívka, již získal pravděpodobně jako pán Falasu. Podobně tedy, jako byl Ereinion Gil-Galad, jeho jménem je Nowë Círdan.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Círdanovi rodiče nejsou nikde jmenováni, stejně jako rodina. Jestli kdy nějakou měl, zřejmě zahynuli při pádu Brithombaru a Eglarestu. Círdan je jmenován příbuzným Elwëho Singolla. Tato skutečnost z něj dělá příbuzného i Celeborna, Diorovy ženy Nimloth (a tím pádem také Elwing a Elronda), Olwëho z Labutích přístavů a jeho dcery Eärwen (manželky Finarfinovy).

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Před vysvitnutím Slunce[editovat | editovat zdroj]

Círdan byl jedním z nejstarších Nelyar, praotců Teleri. Poté, co Elwë vyzval Nelyar do Amanu, stal se jedním z (pravděpodobně těch nejvýznamnějších) Teleri. Círdan však do Amanu nikdy nedošel, neboť spolu se svým lidem, Falathrim, se usadil ve Falasu, kde se spřátelil s Ossëm. Círdan patrně někdy v té době získal své jméno. Zřejmě také uznal Thingolovu autoritu. V První bitvě byl Círdan obležen ve svých přístavech a Falas byl ztracen - naštěstí však Fëanor vstoupil do Středozemě a skřeti odtáhli pryč. Círdan se poté stal znovu pánem Falasu.

První věk Slunce[editovat | editovat zdroj]

Círdan jakožto pán Falasu se stal přítelem Finroda Felagunda. Na žádost Turgona nechal Círdan vystavit několik lodí, s žádostí o pomoc z Amanu. Roku 472 Círdan osvobodil obleženého Fingona z Zálivu Drengist, ale již o rok později byly jeho Přístavy dobyty a Círdan uprchl na Ostrov Balar. Tam se k němu později připojily i družiny z Nargothrondu, vedeny kralevicem Gil-galadem. Zde také Círdan a Eärendil vystavěli loď Vingilot. Po Válce hněvu Círdan odmítl odplout do Avallonë, ale zůstal s Gil-galadem, Celebrimborem a Elrondem v Lindonu.

Druhý věk[editovat | editovat zdroj]

V druhém věku Círdan stále dlel s Gil-galadem v Lindonu. Círdan byl přítelem númenorejských králů, později věrných Númenorejců. Brzy po jeho zkutí také získal Naryu, jeden z Prstenů moci. Círdan se také zapojil do Války poslední aliance, a společně s Elrondem stál za Gil-galadem v jeho posledním boji se Sauronem. Poté společně přemlouvali Isildura, aby zničil Jeden prsten, ale Isildur je odmítl. Círdan se pak stal samotným pánem tenčícího lindonského lidu.

Třetí věk[editovat | editovat zdroj]

V počínajícím úpadku Arnoru získal Círdan do správcovství Elostirion, Bílé věže na západ od Kraje, kde se nacházel nejdůležitější palantír ve Středozemi, který hleděl na Tol Eressëa a Valinor. Je pravděpodobné, že Círdan jej používal, a tak věděl, kdo jsou Istari. Jednomu z nich, Mithrandírovi Círdan věnoval svůj prsten. Ve třetím věku Círdan stále zůstával aktivní, mj. poslal vyslance na Elrondovu radu. Na konci věku vystavěl loď, na níž odpluli Elrond, Galadriel a Mithrandír.

Čtvrtý věk[editovat | editovat zdroj]

Na začátku čtvrtého věku Círdan stále ještě zůstával ve Středozemi. Později, zřejmě poté, co odpluli Legolas s Gimlim; a Celeborn s Elrondovými syny, vystavěl Círdan poslední loď, která kdy oplula do Amanu. Poté zřejmě zanikla Přímá cesta do Valinoru. V té době již byl Círdan zřejmě zdaleka nejstarším elfem ve Středozemi, a nejmoudřejší. S jeho odplutím také s definitivní platností začalo blednutí elfů a bylo dovršeno Panování lidí.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Círdanovo jméno se čte „kírdan“, ne „sírdan“, jak si mnozí myslí