Adresář (informatika)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Strom adresářů v unixovém systému

Adresář (také složka) je v informatice organizační jednotka v souborovém systému na datovém médiu. Adresář sdružuje na disku dokumenty (soubory) a další složky (podadresáře) a slouží k tomu, aby si je uživatel mohl logicky uspořádat. Adresáře tvoří na disku stromovou strukturu. Kvůli jednoznačnosti nemohou v jednom adresáři existovat dvě položky se shodným jménem (v tomto případě se nerozlišuje mezi souborem a adresářem).

Některé souborové systémy neumožňují vznik podadresářů a tak je k dispozici jen kořenový adresář (např. CP/M). Některé souborové systémy umožňují vznik neorientovaných cyklů (smyček) pomocí symbolických odkazů. Pevné odkazy nejsou obvyklé, protože vyžadují evidovat další doplňující informace (zpětné odkazy).

Kořenový adresář[editovat | editovat zdroj]

Kořenový adresář má zvláštní postavení v stromové struktuře souborovém systému. Je to nejvyšší adresář v adresářové hierarchii, všechny další adresáře v témže souborovém systému jsou jeho podadresáři.

  • v unixových systémech se kořenový adresář označuje znakem lomítko (/) a je společný pro všechna připojená média
  • v operačních systémech Microsoft Windows (též DOS) má každý svazek (logická disková jednotka) svůj kořenový adresář a jeho označení se skládá z označení jednotky (písmeno latinky a dvojtečka) a zpětného lomítka (\), například C:\

Zápis cesty[editovat | editovat zdroj]

Hlavní článek: Path (informatika)

Při identifikaci adresáře nebo souboru, se kterým má program (uživatel) pracovat se používá tak zvaná cesta (anglicky path). Její zápis může být absolutní (úplný) nebo relativní (vztahuje se k aktuálnímu pracovnímu adresáři).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Původní význam slova[editovat | editovat zdroj]

V původním významu slovo adresář označuje seznam poštovních doručovacích adres.