Å (Lofoty)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pohled na Å.
Cedule při vjedzu do Å.

Å je vesnice o přibližně stovce obyvatel na norských Lofotech nacházející se na jihu ostrova Moskenesøy. Název vesnice znamená přibližně "malý horský potok." Å je součástí obce Moskenes.

Vesnice je se zbytkem Lofot a pevninským Norskem propojena silnicí krále Olafa (Kong Olafvs veg) otevřenou v roce 1992. Mezinárodně je tato silnice označována jako E10 a v Å končí. Další cesta na norskou pevninu, do města Bodø, je možná trajektem z Moskenes, vesnice vzdálené asi čtyři kilometry severně od Å.

Největší část vesnice a také sladkovodního jezera patří rodině Johana B. Larsena a jeho potomkům.

Hlavním zdrojem příjmů vesnice je turistický ruch během letní sezóny. Místní muzea přiblížují kulturu a život na Lofotech. Velkou část vesnice Å zabírá rybářský skanzen, jehož areál tvoří třiadvacet až stopadesát let starých budov. Mezi nimi je několik rorbu (rybářské domky), loděnic, kovárna, pekárna a varna na velrybí olej.

Sušení ryb v Å.

V Å sídlí Norské rybářské muzeum a Muzeum sušených ryb (stockfish, tørrfisk), ve kterém je představována tisíciletá historie obchodu se sušenými rybami. Není vysvětlován pouze způsob jejich sušení, ale muzeum též objasňuje osmnáct úrovní kvality a příslušné nároky na ně. I v současnosti jsou v Å v létě sušeny ryby, jejichž hlavním odběratelem je B. Larsen A/S ze Sørvågenu.

Z turistického hlediska je zajímavá túra na západní stranu ostrova do vesnice Stokkvika či na některou z hor obkloupujících Å. Å nabízí pohled na Moskeneský průliv a ostrov Værøy. Několik objektů v rybářském skanzenu slouží jako turistická ubytovna (Vandrerhjem), který je součástí celosvětové sítě hostelů Hostelling International.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Å (Lofoty) ve Wikimedia Commons V tomto článku byl použit překlad textu z článku Å i Lofoten na německé Wikipedii.