Přeskočit na obsah

Juan Diego Cuauhtlatoatzin: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
→‎Kritika: minus nedoložený a pochybný odstavec, na en není
Řádek 29: Řádek 29:


== Kritika ==
== Kritika ==
Před [[svatořečení]]m Juana Diega vypluly napovrch spory o jeho existenci. Otázkou je, zda Juan Diego vůbec existoval. Historikové a to včetně některých církevních odborníků tvrdí, že o tom nejsou žádné důkazy. Církev však odmítá na toto téma diskutovat a kněží, kteří si troufli kanonizaci zpochybňovat, byli ostře umlčeni a mimo jiné obviněni z rasismu.
Před [[svatořečení]]m Juana Diega vypluly napovrch spory o jeho existenci, které dostala za úkol vzřešit skupina třiceti odborníků z různých zemí. Výsledkem jejího bádání bylo, že Juan Diego Cuauhtlatoatzin jistě existoval.
Podle historiků se první psané záznamy o Juanu Diegovi objevují až 100 let po jeho smrti. Základem prvního teologického [[traktát]]u o něm, datovaného do roku [[1648]], navíc nebyly místní legendy, ale evropská tradice.
Veškerá kritika zaznívá především z proticírkevně zaměřených kruhů.


== Důkazy ==
== Důkazy ==

Verze z 9. 12. 2008, 06:37

Šablona:Infobox světec

Svatý Juan Diego Cuauhtlatoatzin (147430. května 1548) byl aztécký vizionář, kterému se v prosinci roku 1531 na kopci Tepeyac zjevila Panna Maria.

Život

Juan Diego pocházel z Cuauhtitlanu, jak je psáno v Nican mopohua indiánském díle o zjevení. Jeho indiánské jméno Cuauhtlatoatzin v překladu znamená Mluvící orel.

Tato mariánská zjevení (Zjevení Panny Marie v Guadalupe) jsou známa díky zázračně vytvořenému obrazu Panny Marie Guadalupské na Juanovu plášti. Obsah zjevení je římskokatolickou církví potvrzen jako neodporující víře.

1548 Juan Diego umírá ve věku 74 let na Tepeyacu.

Juan Diego byl beatifikován 9. dubna 1990 ve Vatikáně papežem Janem Pavlem II. a kanonizován byl 31. července 2002 v Guadalupské bazilice v Mexiku Janem Pavlem II., čímž se stal prvním indiánským světcem.

Kritika

Před svatořečením Juana Diega vypluly napovrch spory o jeho existenci, které dostala za úkol vzřešit skupina třiceti odborníků z různých zemí. Výsledkem jejího bádání bylo, že Juan Diego Cuauhtlatoatzin jistě existoval.

Důkazy

Představitelé katolické církve nicméně prohlašují, že mají o Juanu Diegovi množství důkazů, včetně indiánských příběhů a dokumentů ze 16. století, popisujících, jak se kult Panny Marie Guadalupské začal v Mexiku šířit brzy po španělském vpádu. Především je zde kronika zjevení s názvem Nican mopohua Motecpana, kterou roku 1545 sepsal v řeči náhuatl indiánský profesor Don Antonio Valeriano. Dále Juanův plášť se zázračně vytvořeným obrazem Panny Marie, jehož nadpřirozený původ je vědecky dokázán. Zkoumání obrazu elektronovým mikroskopem potvrdilo existenci několika postav v oku Madony, včetně Juana Diega, jehož dobový portrét se zachoval. Vědci se domnívají, že v pupile je přesně zachycena scéna, která se odehrála 12. prosince 1531 v domě biskupa Zumarragy, když Juan Diego před něj vysypal růže na důkaz věrohodnosti.

Šablona:Pahýl - světec

Odkazy

Literatura

Reference

Související články

Šablona:Portál Křesťanství