Přeskočit na obsah

Zrychlování rozpínání vesmíru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vývoj vesmíru od velkého třesku. Vpravo zvoncovité rozšíření zobrazuje urychlení rozpínání vesmíru

Zrychlující se rozpínání vesmíru je označení pro teorii, že se vesmír rozpíná stále větší rychlostí. Z formálního hlediska to znamená, že vesmírné měřítko má pozitivní druhou derivaci tak, že rychlost, při které se od nás galaxie vzdaluje je neustále rostoucí s časem. Poprvé objevily zrychlují se expanzi vesmíru projekt Supernova Cosmology a vědecký tým High-Z Supernova pozorováním vzdálených supernov v roce 1998. Jako další důkaz vědcům posloužilo pozorování baryonových akustických oscilací a slučování galaxií.

Nejčastě přijímanou teorií vysvětlující zrychlujícího se rozpínání vesmíru je existence temné energie, což je látka s negativním tlakem, která se šíří rovnoměrně po celém vesmíru. Jedním z dalších vysvětlení je hypotetická pátá interakce, uplatňující se vedle dosud známých čtyř základních interakcí.

V roce 2011 za tento objev získali Saul Perlmutter, Brian P. Schmidt a Adam G. Riess Nobelovu cenu. Zrychlování expanze vesmíru je založeno na interpretaci pozorování a o jeho existenci existují pochybnosti.[1] Může být i jen zdánlivé.[2]

Roku 2019 ukázala studie, že zrychlení rozpínání vesmíru je anizotropní a to ve směru lokální anizotropie kosmického mikrovlnného pozadí.[3]

  1. The universe is expanding at an accelerating rate—or is it?. phys.org [online]. 2016-10-21 [cit. 2022-01-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. MIHULKA, Stanislav. Nová analýza supernov zpochybňuje existenci temné energie. osel.cz [online]. 2017-09-16 [cit. 2022-01-19]. Dostupné online. 
  3. Evidence for anisotropy of cosmic acceleration. phys.org [online]. 2019-11-27 [cit. 2022-01-19]. Dostupné online. (anglicky)