Znovuzalesnění

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tropická školka na plantáží Planeta Verde Reforestación SA ve Vichadě v Kolumbii
Patnáctiletý zalesněný pozemek
21 let stará plantáž borovice červené v jižním Ontariu

Znovuzalesnění je přirozená nebo úmyslná obnova stávajících lesů a lesní půdy, které byly, obvykle díky odlesňování, znehodnoceny.[1] Znovuzalesňováním lze přispět ke zvýšení kvality lidského života, neboť les nasává znečištění a prach ze vzduchu, obnovovat přírodní stanoviště ekosystémů, mírnit globální oteplování (ale také zhoršovat),[2] protože lesy umí odnímat oxid uhličitý z atmosféry, a také sklízet přírodní suroviny, zejména dřevo. Stromy ale potřebují k růstu vodu, a tak po zalesnění klesá lokální dostupnost vody.[3] Vysazování stromů může i škodit lesům a biodiverzitě.[4]

Termín znovuzalesnění je podobný pojmu zalesňování, procesu obnovy a znovuvytvoření oblasti lesa a lesní půdy, které mohly existovat již dávno, ale byly v minulosti odlesněny nebo jinak odstraněny v určitém okamžiku. Někdy je termín opětovné zalesnění používán pro rozlišení mezi původním lesním porostem a pozdějším uměle vysazeným lesem na určitém území.

Používají se speciální nástroje, jako např. tyč na výsadbu (tree planting bar), aby výsadba stromů byla jednodušší a rychlejší.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Reforestation na anglické Wikipedii.

  1. Reforestation - Definitions from Dictionary.com [online]. dictionary.reference.com [cit. 2008-04-27]. Dostupné online. 
  2. https://phys.org/news/2021-02-trees-cooler-planet-geographer.html - More trees do not always create a cooler planet, geographer finds
  3. https://phys.org/news/2020-01-local-availability-permanently-forests.html - Local water availability is permanently reduced after planting forests
  4. https://phys.org/news/2020-06-trees-threatens-forest.html - When planting trees threatens the forest

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BONAN, G. B. Forests and climate change: Forcings, feedbacks, and the climate benefits of forests. Science. 2008, s. 1444–1449. DOI:10.1126/science.1155121. PMID 18556546. (anglicky) 
  • SCHEIL, D.; MURDIYARSO, D. How Forests Attract Rain: An Examination of a New Hypothesis. BioScience. 2009, s. 341–347. DOI:10.1525/bio.2009.59.4.12. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Znovuzalesnění na Wikimedia Commons