Zdivočení
Zdivočení (též feralizace či dedomestikace) je proces, kdy se zdomácnělé rostliny a živočichové vrací k divokému způsobu života.
Průběh zdivočení
[editovat | editovat zdroj]Následuje poté, co člověk úmyslně či neúmyslně vypustí zvířata do volné přírody, případně nechá rostliny volně bujet. Při zdivočení může dojít k vyloučení extrémů jako je zkrácení končetin (brachymelie) nebo zkrácení obličejové části (brachycefalie), dále například může být obnoveno osrstění u druhů, které jej v průběhu domestikace ztratily nebo bylo redukováno (např. prase domácí). Stejně jako u zavlečených druhů může zavlečení divokých zvířat nebo rostlin do nepůvodních oblastí narušit ekosystémy a v některých případech přispět k vyhynutí původních druhů, případně může dojít vlivem křížení ke splynutí původního divokého druhu s druhem ferálním.[1][2][3]
V závislosti na časovém horizontu a stupni zdivočení jsou některé zdivočelé formy považovány za samostatné druhy, například:
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ MAJEROVÁ, Veronika. Genetická podstata fenotypové variability u domestikovaných živočichů. Praha, 2010 [cit. 2023-04-15]. Bakalářská práce. Univerzita Karlova v Praze - Přírodovědecká fakulta. Vedoucí práce RNDr. Radka Storchová, Ph.D. Dostupné online.
- ↑ MÁJSKY, Jozef. Ferální formy ryb: kapr obecný nebo spíš rybniční?. iRybářství.cz [online]. Rybář spol. s r. o., 2021-02-20 [cit. 2023-04-15]. Dostupné online.
- ↑ NOHÁLOVÁ, Hana. Domestikace [online]. Masarykova univerzita - Přírodovědecká fakulta [cit. 2023-04-15]. Dostupné online.
Související články
[editovat | editovat zdroj]Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu zdivočelé domácí zvíře na Wikimedia Commons