Zaryje

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zaryje
Pohled na vrchol z východu
Pohled na vrchol z východu

Vrchol288 m n. m.
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeská republika
Pohořínížina Ostravská pánev
obecVratimov, okres Ostrava-město
Souřadnice
Zaryje
Zaryje
PovodíOstravice, Odra
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zaryje, někdy také nazývaný hrádek Vratimov, je výrazný zalesněný pahorek, na kterém byl středověký strážní hrádek nebo tvrz založená pravděpodobně na konci 13. století. Zanikl zřejmě v 15. století.[1][2] Hrádek se nachází ve Vratimově v okrese Ostrava-město v Moravskoslezském kraji. Zaryje je také název zalesněné oblasti v okolí.

Další informace[editovat | editovat zdroj]

Zaryje - vrchol

Hrádek pravděpodobně patřil do soustavy strážních hrádků při řece Ostravici a možná zastával i sídelní funkci.[1][2]

Terénní situace hrádku Zaryje je podobná jako terénní situace hrádku Zapadlisko (cca 1,21 km jižně). Centrální plato je protáhlého trojúhelníkového tvaru s hlavní osou rovnoběžnou se směrem řeky a říční terasy. V terénu je dobře rozeznatelné jádro hrádku a zřejmě i hluboký příkop s možností předsazeného valu.[1]

Z archeologických nálezů, lze doložit v okolí Zaryjí osídlení z doby kamenné (neolitueneolitu) a pozdějších období.[3]

Podle místa je rovněž pojmenováno automatické hradlo, které se nachází mezi železničními stanicemi Vratimov a Paskov.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c CIZEK, Hrady cz s r o Jiri. Hrad Vratimov, Řepiště. www.hrady.cz [online]. [cit. 2021-04-19]. Dostupné online. (česky) 
  2. a b Hrad Vratimov – Zaryje / hrady-zriceniny.cz. www.hrady-zriceniny.cz [online]. [cit. 2021-04-19]. Dostupné online. 
  3. PETEREK, Jiří. Řepiště ve staletích. Zpravodaj obce Řepiště [online]. obec Řepiště, 8. června 2017. Čís. 140. Dostupné online. 
  4. Zaryje AHr. Atlas Drah Polska, Česka a Slovenska [online]. H.Waguła & S.Fedorowicz [cit. 2021-04-19]. Dostupné online.