Přeskočit na obsah

Protržení hráze odkaliště u Ajky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Havárie na mapě (hvězdička = místo protržení hráze)
Soubor:Kolontar Red Mud.jpg
Jedovaté kaly z místní hliníkárny zbarvily rozsáhlou plochu západně od Ajky (v okolí vesnice Kolontár a města Devecser) do ruda

Zaplavení Kolontáru a okolí jedovatými kaly z nedalekého odkaliště je významnou ekologickou havárií v dějinách Maďarska.

K zaplavení vesnice Kolontár a města Devecser poblíž maďarského města Ajka došlo 4. října 2010 v odpoledních hodinách, kdy se v 12:25 SELČ protrhla hráz kaliště hliníkárny společnosti MAL Magyar Alumínium a leptavý kal následně zaplavil několik měst a obcí. Katastrofa způsobila smrt 7 lidí, mnoho materiálních škod a přibližně 150 lidí bylo vážně popáleno nebo jinak zraněno.

Nehoda měla z ekologického hlediska podobný rozsah, jako o cca půl roku starší únik ropy v Mexickém zálivu. Z kaliště uniklo cca 700 tis. kubíků červeného jedovatého bahna obsahujícího podle měření Greenpeace 110 mg/kg arzénu, 1,3 mg/kg rtuti a 660 mg/kg chromu, což jsou velmi vysoké hodnoty. Zaplavená oblast se odhaduje na 40 km².[1] Situaci již někteří lidé přirovnali ke katastrofě v Černobylu.[2]

Odkazy

Šablona:Portál Maďarsko Šablona:Portál Životní prostředí

Reference

  1. Katastrofa v Maďarsku má stejný rozsah jako únik ropy v Mexickém zálivu [online]. novinky.cz, 2010-10-08 [cit. 2010-10-08]. Dostupné online. 
  2. Maďarský Černobyl: Jedovatý kal už pronikl do Dunaje [online]. aktuálně.cz, 2010-10-08 [cit. 2010-10-09]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Protržení hráze odkaliště u Ajky na Wikimedia Commons

Šablona:Geo dms