Přeskočit na obsah

Zaječí ostrov (Petrohrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zaječí ostrov
Zaječí ostrov na mapě města
Zaječí ostrov na mapě města
Zaječí ostrov
Zaječí ostrov
StátRuskoRusko Rusko
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zaječí ostrov z ptačího pohledu

Zaječí ostrov (rusky Заячий островZajačij ostrov) je ostrov na řece Něvě v Petrohradě v Rusku. Leží jižně od většího Petrohradského ostrova, od kterého je oddělen Kronverským průlivem, naproti Kronverku.

Ostrov na délku dosahuje 860 metrů, na šířku 430 metrů. Nejvyšší vyvýšenina je 9 metrů vysoká.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Význam ostrova skokově vzrostl, když zde ruský car Petr I. Veliký v roce 1703 začal stavbu Petropavlovské pevnosti. Ve stejné době byl také ostrov spojen s Petrohradským ostrovem Ioannovským mostem. Kromě něj dnes oba ostrovy spojuje také Kronverský most.

Během rudého teroru byl ostrov dějištěm masakrů nepřátel bolševického režimu. Pozůstatky obětí byly objeveny v hromadném hrobě při stavbě silnice do podzemních garáží. Podle odhadů může být počet obětí, které jsou pohřbeny na ostrově, v řádu tisíců.[1] Organizace pro lidská práva Memorial se v současné době snaží přesvědčit místní úřady, aby zde došlo k archeologickému výzkumu.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Haseninsel na německé Wikipedii.

  1. a b A national museum to the victims of Stalinist repression: words not deeds?. www.opendemocracy.net [online]. [cit. 2014-10-03]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-06-23. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]