Zřetězení

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zřetězení (anglicky concatenation) je v programování označení operace spojení textových řetězců jeden k druhému (tzv. end-to-end).

Terminologie[editovat | editovat zdroj]

V češtině by se měl používat spíše název „sřetězení“ (jedná se o spojení řetězců, nikoli o změnu něčeho na řetězec). Slovník spisovného jazyka českého[1] však připouští obě možnosti, „sřetězení“ uvádí jako odkaz na „zřetězení“.[Pozn 1] V praxi převažuje „zřetězení“. V lingvistice se používá termín juxtapozice (položení vedle sebe).

Syntaxe[editovat | editovat zdroj]

Zřetězení je programovacích jazycích syntakticky obvykle realizováno jako binární operace s infixovým zápisem. Často je operace zapisována pomocí přetíženého operátoru plus (+), takže výsledkem zápisu "Hello"+"World" je řetězec "HelloWorld" (v tomto případě je výsledek bez mezery).

V jiných jazycích, jako například PHP, Perl a Visual Basic, je používán operátor tečka (.). Existují i jiné zápisy, například || používaný v SQL databázi Oracle.

V programovacím jazycích C, C++ a Python je možná spojit dva řetězce bez operátoru, takže výsledkem zápisu "Hello" "World" je opět řetězec "HelloWorld".

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. sřetěziti, sřetězovati v. zřetěziti, zřetězovati
    zřetěziti (též sřetěziti, řidč. seřetěziti) dok. (3. mn. -í) kniž (co) k řetěziti: z. jednotlivé příběhy, fakta v celek učlenit, spojit, skloubit – zřetěziti se (též sřetěziti se, řidč. seřetěziti se) dok. kniž. k řetěziti se: myšlenky, události se zřetězili; chem. zřetězení atomů
    zřetězovati (též sřetězovati, řidč. seřetězovati), zřetězovati se (též sřetězovati se, řidč. seřetězovati se) ned. kniž k zřetěziti, zřetěziti se: sřetězování jednotlivých jevů řetězení; - slova se zřetězují ve věty

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. kolektiv autorů. Slovník spisovného jazyka českého. 2. vyd. Praha: Academia, 1989.