Yoshi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Cosplayer v roli Yoshiho

Yoshi je fiktivní postava z herní série Super Mario společnosti Nintendo. Nejprve se objevil ve hře Super Mario World z roku 1990. Objevil se poté v mnoha dalších hrách, jako je Mario Party, Mario Kart nebo Mario Smash Bros, a také v několika vlastních hrách, jako je Super Mario World 2: Yoshi's Island, Yoshi's Story, Yoshi's Woolly World nebo Yoshi's Crafted World.

Vzhled a charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Yoshi je zelený antropomorfní dinosaurus, který na rozdíl od většiny tvorů ve hře slouží jako pomocník Maria a Luigiho. S Mariem a Luigim se přátelí už od jejich dětství, což je prokázáno ve hře Super Mario World 2: Yoshi's Island, kdy hráč hraje jako Yoshi a jeho úkolem je ochránit malého Maria a Luigiho před nebezpečím. Ve hře Super Mario World je Yoshi Mariovým pomocníkem. Mario může na Yoshim jezdit a může pomocí svého dlouhého jazyka jíst některé menší nepřátele, které buďto spolkne, použije pro provedení útoku nebo s jejich pomocí snese velké, barevně tečkované vejce.

Zatímco může být Yoshi označením jedné určité postavy, označuje i celou jeho rasu. Kromě nejčastějších zelených Yoshiů mohou být i červení, žlutí a modří, ale ve hře Super Mario Sunshine se vyskytují i oranžoví, růžoví a fialoví Yoshiové.