Yerkesova observatoř

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Yerkesova observatoř
Letecký pohled, vlevo je historická kopule
Letecký pohled, vlevo je historická kopule
Pojmenováno poCharles Yerkes
Kód observatoře754
MístoWilliams Bay
StátSpojené státy americké
Souřadnice
Nadmořská výška334 m n. m.
Založena1897
Map
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Yerkesova observatoř je historická astronomická observatoř v USA, asi 120 km severozápadně od Chicaga, která od svého založení roku 1897 do roku 2020 patřila chicagské univerzitě. Nyní je v majetku neziskové organizace Yerkes Future Foundation (YFF), která provedla renovaci historické budovy a jejího vybavení a opět ji otevřela veřejnosti v 27. května 2022.[1] Jejím hlavním dalekohledem je čočkový dalekohled (achromatický refraktor) s objektivem o průměru 102 cm (40 palců) a s ohniskovou vzdáleností téměř 20 m, který je dodnes největší svého druhu na světě. Založil ji astronom George Ellery Hale, který přemluvil obchodníka a finančníka Charlese T. Yerkese, aby celý podnik financoval.

Hvězdárna se postupně rozšiřovala a má vedle velkého refraktoru také reflektor Ritchey-Chrétien o průměru zrcadla 102 cm a dva menší. Na observatoři pracovala řada významných astronomů v čele s Edwinem Hubblem a shromáždila unikátní archiv 170 tisíc negativů. Vývoj dalekohledů však šel jiným směrem (reflektory, radioastronomie aj.) a znečištění vzduchu i světelné znečištění možnosti pozorování stále víc omezovaly. Observatoř se proto orientovala na astrofyziku, studium mezihvězdné hmoty a i zdejší badatelé pozorují na horských observatořích v Chile a v Tichomoří. Roku 2018 chicagská univerzita po několikaleté diskusi oznámila, že provoz hvězdárny 1. října t. r. ukončí a objekt i s rozsáhlými pozemky prodá. Občanská iniciativa v Chicagu hledá možnosti, jak objekt dále využívat pro výuku a popularizaci astronomie.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Yerkes-Observatorium na německé Wikipedii.

  1. About | Yerkes Observatory [online]. [cit. 2021-02-08]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-01-21. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

https://www.idnes.cz/technet/vesmir/dalekohled-refraktor-reflektor-cocka-opticky-vesmir-observator-yerkes.A230224_122537_tec_vesmir_vse#space-a