Yazoo (řeka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Yazoo
Vicksburg December 2018 07 (Yazoo River).jpg
Základní informace
Délka toku 302 km
Světadíl Severní Amerika
Zdrojnice
Ústí
Protéká
USAUSA USA (Mississippi)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Mexický záliv, Mississippi
říční síť
říční síť
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Yazoo je řeka v americkém státu Mississippi. Se svou délkou 302 km je druhým nejdelším levostranným přítokem Mississippi po Ohiu.

Řeku pojmenoval francouzský objevitel La Salle v roce 1682 podle indiánského kmene žijícího v okolí ústí řeky. Význam názvu není jasný, dlouho se předpokládalo, že znamená „řeka smrti“.

Yazoo vzniká soutokem řek Tallahatchie a Yalobusha u města Greenwood. Část dolního toku řeky vede rovnoběžně s Mississippi, od které je oddělena agradačními valy. Do Mississippi ústí severně od Vicksburku. Většími městy na řece Yazoo jsou Greenwood (18 000 obyvatel) a Yazoo City (14 500 obyvatel).

Řeka měla během americké občanské války vojenský význam. Na řece a v jejím okolí se odehrávaly boje během mississippské kampaně ukončené až dobytím Vicksburku. Na dně řeky spočívá 29 lodí potopených během americké občanské války. V roce 1862 za pomoci jedné z prvních elektricky odpálených min byla potopena obrněná loď USS Cairo, která byla v roce 1956 objevena, následně vyzdvižena a restaurována.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Yazoo (rzeka) na polské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]