XUL

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

XUL (vyslovováno jako zůl) je zkratka slov XML User Interface Language. Jedná se o formát pro tvorbu multiplatformního grafického rozhraní, který je používán v produktech Mozilla jako například Firefox či Thunderbird. Jeho jedinou kompletní implementací je renderovací jádro Gecko. XUL staví na existujících webových standardech a technologiích jako CSS, JavaScript a DOM, což činí naučení XULu relativně snadné pro lidi znající tyto technologie.

XUL byl používán kromě uživatelského rozhraní Firefoxu a produktů Mozilly také pro tvorbu jejich doplňků (a pro některé aplikace stále je). Podpora XULu pro tvorbu doplňků byla ve Firefoxu 57 nahrazena rozhraním WebExtensions API, které má určitá omezení ve smyslu, co mohou doplňky ve Firefoxu měnit, ale také umožňuje jejich větší samostatnost, kompatibilitu s ostatními prohlížeči nebo oddělení běhu do vlastního procesu. Společně s XBL je XUL nadále používán ve Firefoxu samotném, ale i tam se pracuje na jeho odstranění[1].

XUL v určité míře používají také prohlížeče z Firefoxu vycházející.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. GRINSTEAD, Brian. XBL Replacement Newsletter #1 [online]. Fri Nov 10 19:31:29 UTC 2017 [cit. 2018-05-12]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]