XULRunner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
XULRunner
Vývojář Mozilla Foundation
Aktuální verze 1.9 (19. června 2008)
Připravovaná verze pouze vývojové verze
Operační systém Microsoft Windows, Mac OS, Linux
Typ softwaru běhové prostředí
Licence MPL, MPL/GPL/LGPL
Web XULRunner Wiki

XULRunner je softwarový produkt ve stádiu vývoje, který bude samostatně dodáván jako běhové prostředí („runtime environment“) nezbytné pro XUL aplikace, které nad ním poběží. Tato abstrakční vrstva umožní snazší vývoj XUL aplikací, umožní spolehlivou platformní nezávislost a úsporu systémových prostředků. XULRunner bude poskytovat mechanizmus na instalaci, nasazování, aktualizování a odinstalování aplikací, které nad ním poběží.

Aplikace jako Mozilla Firefox či Mozilla Thunderbird v budoucnu poběží právě nad XULRunnerem. Ač je XULRunner teprve ve vývoji, existuje již řada aplikací, která jej využívají. Jedním z nich je například přehrávač Songbird.

Idea XULRunneru vychází z Gecko Runtime Environment (GRE), což byla část balíku Mozilla Suite (nyní SeaMonkey) instalovaná do sdíleného umístění s cílem, aby tento runtime mohly využívat i další aplikace. S tím byla spojena řada problémů, takže se tento koncept neukázal jako perspektivní. V březnu 2005 publikoval Benjamin Smedberg vizi[1], jak tyto problémy řešit a dal tak k dispozici základ, ze kterého vzešel XULRunner.

Původně bylo plánováno, že první stabilní verzí bude 1.9, která byla plánována na rok 2007 a měla se stál základem webového prohlížeče Mozilla Firefox 3.0. Ten by se zároveň stal prostředkem pro masovou distribuci XULRunneru koncovým uživatelům (ač měl být XULRunner nabízen i samostatně). Tyto plány však byly přehodnoceny[2] a XULRunner jako samostatné běhové prostředí nebude k dispozici. Pokud budou mít vývojáři čas, bude Firefox 3.0 založen na XULRunneru, ale na jeho soukromé kopii, kterou nebude možné využívat jiným aplikacemi stavějících na XULRunneru. Vývoj XULRunneru bude pokračovat dalších 18 měsíců (od května 2007) spolu s platformou označovanou jako Mozilla 2, která se stane základem Firefoxu po verzi 3.1.

Aplikace nad XULRunnerem[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv je XULRunner teprve ve vývoji, již se na něm vyvíjejí aplikace. Jedná se například o:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Mozilla Wiki: XUL:Installation Story
  2. mitchell's blog: XUL and XULRunner investment
  3. Wikipedie na CD

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]