Wulfhilda Norská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wulfhilda Norská
norská princezna
saská vévodkyně
Narození1020
Úmrtí24. května 1071
ManželOrdulf Saský
PotomciMagnus Saský
OtecOlaf II. Norský
MatkaAstrid Olofsdotter
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wulfhilda Norská (102024. května 1071) byla norská princezna a po sňatku se saským vévodou Ordulfem byla také saskou vévodkyní.

Život[editovat | editovat zdroj]

Wulfhilda se narodila v roce 1020 jako jediné legitimní dítě krále Olafa II. Norského a jeho manželky Astrid Olofsdotter. Jejím nelegitimním nevlastním bratrem byl Magnus I. Norský. Narodila se a byla vychovávána Saprsborgu.

V roce 1028 doprovázela své rodiče do Vestlandetu a v roce 1029 odešla spolu s nimi z Norska do Švédska. Není přesně známo, jestli doprovázela svého otce a nevlastního bratra při návštěvě Ruska a nebo jestli zůstala s matkou ve Švédsku, nicméně v době úmrtí jejího otce v roce 1030 pobývala ve Švédsku. Společně s bratrem se v roce 1035 vrátila do Norska, kde se stal králem. Wulfhilda byla popisována jako krásná dívka a jako legitimní potomek krále byla velmi uznávána.

V listopadu 1042 byla provdána za Ordulfa Saského, syna Bernarda II. Saského. Toto manželství mělo posílit spojenectví mezi Saskem a Dánskem. Její nevlastní bratr si chtěl pojistit jeho postavení v Dánsku, kde především bojoval s Wendy. Manželský obřad se konal ve Šlesvicku během politického vyjednávání. Sňatek byl ztvrzen šlesvickým a brémským arcibiskupem. Její manžel pak nadále toto spojenectví, avšak informace o Wulfhildě jsou omezené a o jejích názorech není nic známo.

Wulfihilda a Ordulf spolu měli syna, Magnuse Saského.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wulfihild of Norway na anglické Wikipedii.