William Hunt Painter

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
William Hunt Painter
Painter tag.jpg
Narození 16. července 1835
Aston
Úmrtí 12. října 1910 (ve věku 75 let)
Shrewsbury
Podpis William Hunt Painter – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

William Hunt Painter (16. července 1835 Aston12. října 1910 Shrewsbury) byl britský botanik, který významně přispěl svým výzkumem flóry v hrabství Derbyshire. Byl nadšeným sběratelem rostlinných exemplářů a také byl členem Botanical Exchange Clubu.[1] Roku 1889 vydal první publikaci o derbyshirské flóře.

Život[editovat | editovat zdroj]

Etiketa z Painterova herbáře

William Hunt Painter se narodil 16. července 1835 v Astonu, blízko Birminghamu, jako nejstarší syn Williama, obchodníka s galanterním zbožím, a jeho ženy Sarah. Svou kariéru začal v oblasti bankovnictví, jako úředník, poté se přidal k anglikánské církvi. V roce 1861 pobýval v Chelsea,[2] kde asistoval při kázáních. Painter navštěvoval Islingtonskou misijní kolej a očekával, že bude Církevní misijní společností poslán do zahraničí, ale skončil jako vikář v Barbonu na severozápadě Anglie. Zde potkal Roberta Wooda, který ho přivedl k botanice.

Roku 1865 se stal Painter vikářem ve městě High Wycombe, kde se setkal s Jamesem Brittenem. Ten právě pracoval na herbáři pro Královské botanické zahrady v Kew. Navzdory Brittenově katolické víře spolu vycházeli a sdíleli své botanické zájmy.[1] V roce 1871 se Painter oženil s Jane Stampsovou.[3] O deset let později žili v Bedminsteru.[4]

V roce 1881 publikoval studii zaměřenou na flóru v Derbyshiru a o osm let později k ní přidal ještě doplňující poznámky. Tyto spisy byly základem pro Painterovo dílo Contributions to the Flora of Derbyshire,[5] které bylo posouzeno bryologem Jamesem Eustacem Bagnallem.[6] Painter publikoval doplňky ke své práci ve spisech nazvaných The Naturalist.

Roku 1891 byl vikářem v obci Biddulph ve Staffordshiru. Pak byl v roce 1894 jmenován farářem v Stirchley. Fara byla pro jeho příjezd zmodernizována, ale jeho pobyt zde je připomínán kvůli jeho péči o kostel a další budovy.[7]

Zatímco Painter pobýval na jaře 1898 v Falmouthu, zabýval se studiem mechů, které byly od té doby hlavním objektem jeho zájmů. Díky cestování a zkoumáním byl na počátku 20. století schopný psát o meších v Derbyshiru, Breconu, Falmouthu a Cardiganshiru. Do roku 1909, kdy byly jeho botanické a geologické exempláře umístěny na univerzitě v Aberystwyth, zůstal v Stirchley a zbytek života strávil v Shrewsbury. Zemřel 12. října 1910 a byl pohřben v kostele v Stirchley.

Anglikánská církev ztratila věrného a obětavého pastora, který vždy udržoval a hájil své protestantské zásady.
—  Úryvek z projevu na Painterově pohřbu[1]

Svými sbírkami Painter obohatil expozice mnoha institucí napříč Velkou Británií. Herbář sice věnoval Aberystwythské univerzitě, ale další významné exempláře, které za svůj život nasbíral, jsou nyní také v Kew, Oxfordu, Cardiffu, Ústavu botaniky v Aberdeenu, Muzeu přírodní historie v Londýně, na Birminghamské univerzitě, univerzitě v Glasgow, v Národní botanické zahradě v Dublinu, Derbském muzeu a umělecké galerii, Hancockově muzeu v Newcastelu a v Manchesterském muzeu.[8]

Fumaria painteri[editovat | editovat zdroj]

Painter byl nadšený sběratel rostlinných exemplářů a také člen Botanical Exchange Clubu.[1] Na Britských ostrovech je málo jedinečných rostlinných druhů, tzv. endemitů. Jedním z nich je pravděpodobně Fumaria painteri, neboli zemědým Painterův, který byl objeven jen dvakrát (v letech 1905 a 1907) a v obou případech právě Williamem Huntem Painterem.[9] Výzkum v roce 2006 stanovil, že byl objeven nový druh, ale experti s identifikací nesouhlasili. Rostliny tohoto popisu nejsou výjimečné, jelikož se přirozeně objevují hybridy, ale je otázka, jestli jsou objevené druhy plodné či jen sterilní hybridy.[10]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku William Hunt Painter na anglické Wikipedii.

  1. a b c d William Hunt Painter [online]. Herbaria@Home [cit. 2011-05-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Sčítání lidu v roce 1861
  3. LAWLEY, Mark. Members of the Moss Exchange Club [online]. Royal Botanical Gardens, Edinburgh [cit. 2011-05-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Sčítání lidu v roce 1881
  5. William Hunt Painter: A Contribution to the Flora of Derbyshire, being an account of the flowering plants, ferns, and characeae found in the county [online]. Archive.org [cit. 2011-05-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Review, J.E. Bagnall, Journal of Botany, 1899, 318
  7. A History of the Rectory of St James' Church [online]. Stirchley Church and Rectory [cit. 2011-05-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. William Hunt Painter, Botanist [online]. Stirchley Church and Rectory [cit. 2011-05-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  9. Shropshire Botanical Society Newsletter, s. 11 [online]. Shropshire Botanical Society [cit. 2011-05-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  10. Shropshire Botanical Society Newsletter, s. 9 [online]. Shropshire Botanical Society [cit. 2011-05-13]. Dostupné online. (anglicky)