Wikipedista:Vasek7

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Babylon – informace o uživateli
cs-N Tento uživatel je rodilý mluvčí češtiny.
en-4 This user has near native speaker knowledge of English.
Wikipedisté podle jazyka
Znak Prahy Tento uživatel bydlí v Praze.
Hicolor apps scalable empathy.svg Tento uživatel vítá pouze konstruktivní kritiku a nechce se dohadovat s někým, kdo si myslí, že má vždy pravdu.
Info Tento uživatel se orientuje v oboru informatika, letectví, kosmonautika, dějiny Česka, křesťanství a středověká filosofie.
Taekwondo.svg Tento uživatel má 2. dantaekwondu.
Wikipedia-logo-cs.png Od první wikieditace z tohoto účtu uplynulo 14 let a 132 dní.

Co se mi na Wikipedii líbí[editovat | editovat zdroj]

Na akademické půdě jsem se často setkával s názorem, že Wikipedie není důvěryhodný zdroj. Proč tomu ale tak je? Je snad každá encyklopedie nedůvěryhodný zdroj? Místo toho, aby ti, kdo Wikipedii kritizovali, do ní sami přispěli a změnili to, co jim vadí, k lepšímu, vydělávali dál na prodeji svých vlastních skript. Byli to však ti samí lidé, kteří za každou cenu protěžovali open source software. Když jde o jejich peníze, jsou proprietární znalosti naprosto v pořádku, když však jde o peníze ostatních, je otevřený software jediný přijatelný. Jak rozporuplné.

Co se mi na některých wikipedistech nelíbí[editovat | editovat zdroj]

Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.
— Kurt Tackmann

Co je dezinformace[editovat | editovat zdroj]

Dezinformace je obecně jakákoliv zkreslená nebo falešná informace... Může ale vzniknout náhodně, nebo pro jiný účel, který nemusí být dezinformační. Například pokud je způsobena vytržením určitého sdělení z původního kontextu, respektive jeho zasazením do kontextu jiného.

Co je Wikipedie[editovat | editovat zdroj]

Wikipedie je vědecký časopis, jehož funkce šéfredaktora je rozprostřena mezi široké spektrum wikipedistů. Aby bylo striktně dodrženo pravidlo nezaujatosti, je nejlepší, když se k tématu vyjadřují nejlépe ti, kteří o něm slyší poprvé. Vznikají tak paradoxní situace, protože požadavky wikipedistů na úpravu článku jsou často protichůdné.

  • Když nejsou uvedeny zdroje za každou větou, nařknou vás z vlastního výzkumu.
  • Když vše striktně přejímáte ze zdroje, měli byste každou větu uvést slovy podle názoru toho a toho...
  • Když téma slohově zpracujete, aby bylo čtivé, projevujete v tématu svou zaujatost.
  • Když všechny věty vytrhnete přímo ze zdrojů a článek obsahuje jen čirá fakta, je zase označen za nesrozumitelný, zmatečný a nesmyslný.
  • Když realisticky popisujete něco, co v dějinách zkreslovala dobová propaganda, upozorní vás, že wikipedie není nástrojem propagace.
  • Když definujete pojem tak, aby ho pochopil průměrný čtenář, je článek navrhnut ke smazání, protože nemá konkrétně vymezený předmět.
  • Když převezmete definici z akademie věd, obviní vás z copyvia, přestože jste uvedli citaci.