Přeskočit na obsah

Wikipedista:Sarchon/Pískoviště

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Spolek přátel Rumburku vznikl 10. prosince 2013 jako občanské sdružení. V roce 2014 se s účinností nového občanského zákoníku stal spolkem. Smyslem spolku bylo vytvoření občanské základny, která by nabídla aktivním občanům možnost podělit se o své znalosti a zkušenosti a předat je zájemcům z řad širší veřejnosti. Cílem spolku je zapojit více občanů do veřejného života v Rumburku a jeho přilehlém okolí. Spolek se zaměřuje zejména na témata z oblasti historie, kultury, životního prostředí a další oblasti, které se bezprostředně dotýkají regionu, města Rumburku a jeho občanů. Spolek se hlásí k odkazu vzdělávacího spolku Humboldt založeného již v roce 1865, který byl hlavním iniciátorem založení Městského vlastivědného muzea v Rumburku dne 15. května 1902.

Založení spolku[editovat | editovat zdroj]

Na úplném počátku byla myšlenka. Myšlenka založit v Rumburku vlastivědný spolek, který by se zabýval historií, ochranou památek a dalšími osvětovými akcemi podobně jako Kruh přátel muzea Varnsdorf v sousedním Varnsdorfu. Tato myšlenka vykrystalizovala v roce 2013, kdy se věci konečně daly do pohybu. Byla oslovena přibližně dvacítka rumburských občanů, kteří se aktivně zajímají o Rumburk a jeho historii.

První setkání oslovených zájemců bylo svoláno na sobotní dopoledne dne 21. září 2013. Tato pracovní schůzka budoucího spolku se uskutečnila v rumburské cukrárně Venezia a zúčastnilo se jí 12 osob. Výsledkem tohoto prvotního setkání bylo především vzájemné seznámení, výměna kontaktů a společná diskuze nad zaměřením a činností budoucího organizace. V následujících týdnech a měsících se uskutečnilo několik dalších setkání, na kterých se diskutovalo o budoucí spolkové činnosti, o právních i praktických otázkách založení a fungování spolku.

Mezi oslovenými zájemci, se zformovala skupina těch, kteří byli ochotni nabídnout svůj čas a znalosti ve prospěch vznikajícího spolku. Tato pracovní skupina měla připravit podklady a učinit právní úkony k založení spolku (tehdy ještě občanského sdružení). Další pracovní schůzky proběhly již v tomto užším složení. Veškeré přípravy vyvrcholily ustavující členskou schůzí, jež se uskutečnila v úterý 26. listopadu 2013 v zasedacím sále Městské knihovny v Rumburku při účasti 12 zakládajících členů a jednoho hosta. Na ustavující schůzi Spolku přátel Rumburku byly schváleny stanovy spolku a členové přípravné skupiny byli zvoleni funkcionáři.

Úřední registrace Spolku přátel Rumburku proběhla ještě ve starém právním režimu (jako občanské sdružení) na Ministerstvu vnitra ČR dne 10. prosince 2013.

Činnost spolku[editovat | editovat zdroj]

Ještě na sklonku roku byly naplánovány první akce pro veřejnost pro rok 2014 vycházka a přednáška. První vycházkou byla "Vycházka za rumburskými betlémy". První přednáškou byla přednáška "Cafe Henke a jeho proměny", která pojednávala o proměnách této významné rumburské kulturní památky a o jejím projektantovi Emilu Röslerovi.

Spolek přátel Rumburku zorganizoval v prvním roce své činnosti téměř dvě desítky přednášek, vycházek a dalších akcí pro veřejnost. Některé z těchto akcí měly takový ohlas, že se dočkaly pokračování ještě v tomtéž roce, některé akce se staly pravidelnou každoroční aktivitou spolku. Všechny si však našly své posluchače a příznivce a pomohly tak obohatit veřejný život v Rumburku. Jen během prvního roku své činnosti uspořádal Spolek přátel Rumburku téměř dvě desítky akcí pro veřejnost zejména přednášek a naučných vycházek z oblasti historie, životního prostředí a kultury. Řada z nich měla takový ohlas, že se v dalších letech dočkaly pokračování nebo opakování.

Vycházka za rumburskými betlémy[editovat | editovat zdroj]

V čase vánočním či povánočním pořádá Spolek přátel Rumburku ve spolupráci s Loretou Rumburk opakovaně prohlídky betlémů u místních majitelů Jaroslava Blažka, a Jaroslava Pšeničky, prohlídku kostelního betléma v děkanském kostele sv. Bartoloměje, klášterního betléma v kostele sv. Vavřince u Lorety v Rumburku a mechanického betléma Jiřího Cobla st. v Dolních Křečanech

Srovnávací fotografie Rumburku[editovat | editovat zdroj]

Pro ohromný zájem veřejnosti pořádá Spolek přátel Rumburku každoročně pokračování promítání srovnávacích fotografií města Václava Jelínka s komentářem Jaroslava Hockého. Promítání přibližuje staré fotografie míst, budov a ulic města Rumburku a okolí v porovnání se současnou podobou. Srovnávací fotografie jsou často foceny ze stejného místa a úhlu, ovšem to už v některých případech není možné.

Srovnávací fotografie Rumburku I

Srovnávací fotografie Rumburku II

Srovnávací fotografie Rumburku III: restaurace a hospody

Srovnávací fotografie Rumburku IV: demolice budov v druhé polovině 20. století

Srovnávací fotografie Rumburku V: okolí města Rumburku

Den otevřených podstávkových domů[editovat | editovat zdroj]

Spolek přátel Rumburku již opakovaně spolupořádá akci "Den otevřených podstávkových domů v Rumburku" samostatně nebo v rámci mezinárodní akce Den otevřených podstávkových domů. Jedná se o komentovanou prohlídku souboru podstávkových domů ve Šmilovského ulici v Rumburku, které byly prohlášeny za vesnickou památkovou rezervaci roku 1995. Osmnáct dochovaných roubených podstávkových domů bylo postaveno v letech 1786-1805. Součástí prohlídky je zpřístupněný podstávkový dům čp. 879/27, kde je umístěna výstava historických fotografií domu a celé ulice a dále historických stavebních plánů.

Ukliďme svět, ukliďme Česko![editovat | editovat zdroj]

Od roku 2015 se Spolek přátel Rumburku účastní celorepublikové akce „Ukliďme svět, ukliďme Česko“. Jedná se o celorepublikovou dobrovolnickou úklidovou akci, která vznikla z podnětu Spolku Ekosomák po vzoru světového hnutí „Let´s do it“ původně jako akce "Ukliďme Česko", jejímž cílem je uklidit nelegální černé skládky a nepořádek. Od roku 2016 došlo ke spojení se Svazem ochránců přírody, který dlouhodobě organizoval akci „Ukliďme svět“ a vznikla společná úklidová akce „Ukliďme svět, ukliďme Česko“.

Spolek přátel Rumburku ve spolupráci s jinými organizacemi a občany města Rumburk v rámci této akce realizuje úklid lesa v blízkosti Pstružného potoku a naučné stezky Dymník.

Úklid řeky Mandavy[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2015 realizují členové Spolku přátel Rumburku vlastními silami úklid koryta Mandavy, kdy každý rok vyčistí vytyčenou část koryta a břehů řeky Mandavy ve městě Rumburk od plastů a ostatního odpadu. Sesbíraný odpad je pak odvezen ve spolupráci s Městským úřadem Rumburk.

Organizace spolku[editovat | editovat zdroj]

Čerstvě založený spolek měl tři orgány. Členskou schůzi jako nejvyšší orgán spolku, správní výbor jako tříčlenný kolektivní statutární a revizora jako individuální kontrolní orgán. Po necelých třech letech ale došlo k přehodnocení této struktury a členská schůze odhlasovala zásadní změnu v orgánech spolku. Rozšířila kolektivní statutární orgán, zrušila funkci revizora a sama převzala kontrolu nad činností správního výboru.

Organizace od roku 2016[editovat | editovat zdroj]

V současnosti má Spolek přátel Rumburku jen dva orgány - členskou schůzi a správní výbor.

Členská schůze je shromážděním všech členů a je nejvyšším orgánem spolku. Mezi jinými pravomocemi rozhoduje o složení statutárního orgánu spolku, určuje hlavní směřování spolkové činnosti, rozhoduje o změně stanov spolku a má také kontrolní funkci.

Správní výbor je kolektivním statutárním orgánem spolku, rozhoduje tedy vždy v plénu. Má pět členů, kteří jsou volení členskou schůzí na pět let. Členové správního výboru si na své první schůzi volí ze svého středu předsedu, místopředsedu a hospodáře. Správní výbor spravuje majetek spolku, řídí jeho činnost a zastupuje spolek navenek.

Předseda správního výboru jedná za spolek na základě rozhodnutí správního výboru, vede zasedání členské schůze i správního výboru. Každoročně předkládá členské schůzi ke schválení výroční zprávu spolku. Místopředseda správního výboru zastupuje předsedu správního výboru v jeho nepřítomnosti a také se stará o písemnosti spolku. Vede seznam členů, zodpovídá za spisovou službu a archivaci dokumentů vzniklých na základě činnosti spolku. Hospodář správního výboru má na starosti hospodaření s finančními prostředky spolku podle platných právních předpisů, spravuje pokladnu spolku a také každoročně předkládá členské schůzi ke schválení účetní závěrku spolku.

O Cafe Henke[editovat | editovat zdroj]

Jedná se významnou rumburskou kulturní památku, někdejší Kavárnu a cukrárnu Café Henke (čp. 3) a vedlejší bývalou Italskou vinárnu (pozdější prodejna polotovarů a cukrárna, čp. 4) v Rumburku na pěší zóně.

Historie budovy sahá až do 18. století i dál. Vazba se jménem Henke se datuje k roku 1898, kdy se stává vlastníkem budovy Franz Henke a nechává objekt přestavět do dnešní podoby a účel budovy je od té doby již jen pohostinství. Právě Franz Henke pověřil přestavbou budovy architekta Emila Röslera. Rösler byl ovlivněn německou architekturou, i proto stavba zejména v našem kraji působí výjimečně. Modernizace a přistavování bylo motivováno také konkurencí se sousední Clignonovou vinárnou, tzv. Italkou, která pochází také z konce 18. století. Po roce 1945 dochází k zestátnění budovy Cafe Henke a sloučení s budovou Clignonovy vinárny, s níž je funkčně propojena. Provozovatelem jsou s různými obměnami názvu a sídla Restaurace a jídelny. Název Café Henke byl po válce nepřijatelný, proto jej vystřídal název Krym, který vydržel až do roku 1989, jen v roce 1968 nesl název Svoboda. Po revoluci v roce 1989 vlastnila objekt firma Wika, za jejíž působnosti vznikl výběrovou soutěží název Venuše. V roce 1992 byl objekt prodán firmě Sever-Šípek, postupně přestávají být využívány jednotlivé části a roku 2004 je celý komplex zavřen.

Začátkem roku 2008 je Ministerstvem kultury komplex prohlášen za kulturní památku. Cafe Henke je jedinou z rumburských staveb zapsanou v seznamu nejohroženějších památek ČR.

Budova Café Henke je s laskavým svolením současného majitele pana Jiřího Kováře sídlem Spolku přátel Rumburku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]