Přeskočit na obsah

Wikipedista:Okspa/Eugene Lee-Hamilton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Wikipedista:Okspa/Eugene Lee-Hamilton
Narození6. ledna 1845
Londýn
Úmrtí9. září 1907 (ve věku 62 let)
Bagni di Lucca, Itálie
Místo pohřbeníBagni di Lucca, Itálie
Alma materOxford University
ObdobíFin de siècle
Manžel(ka)Annie E. Holdsworth
DětiPersis, dcera
PříbuzníVernon Lee, nevlastní sestra

Eugene Lee-Hamilton (6. ledna 1845 Londýn9. září 1907 Bagni di Lucca, Itálie) byl anglický pozdně viktoriánský básník.[1] Jeho dílo zahrnuje mj. pozoruhodné sonety velmi temné obraznosti, jež vznikly v období, kdy byl postižen paralýzou. Většinu svého dospělého života trpěl fyzickými i psychickými hendikepy.[2] Jeho jméno nese literární cena, udílená Oriel College na Oxfordské univerzitě, kde studoval. Cena za nejlepší klasický sonet je udělována studentům Oxfordu a Cambridgeské univerzity dodnes.

Eugene Lee-Hamilton se narodil v Londýně 6. ledna 1845; jeho rodiči byli James Lee-Hamilton (zemřel 1852) a Matilda Abadamová (1815–1896), dcera Edwarda Hamlyna Adamse.

Školní docházku absolvoval ve Francii a Německu. V roce 1864 začal studovat na univerzitě v Oxfordu. Roku 1869 vstoupil do britských diplomatických služeb. Nejprve byl přidělen na velvyslanectví v Paříži, k čemuž měl díky svým raným francouzským zkušenostem a plynné francouzštině výborné předpoklady. Po vypuknutí prusko-francouzské války byl přímým svědkem událostí obléhání Paříže a Pařížské komuny.[3] V roce 1871 se zúčastnil alabamské arbitráže v Ženevě. Následně byl jmenován tajemníkem britského vyslanectví v Lisabonu. Své diplomatické kariéry se musel vzdát v roce 1873, kdy byl náhle paralyzován, přestal chodit a trpěl velkými bolestmi. Vyjádřil to v jednom ze svých sonetů:

"Mám zůstat po zbytek života položen v hrobě, / Zatímco ostatní chodí a běhají, tančí a skáčou."

Aby utišil trýzeň vyplývající ze své nemoci, začal psát verše. Veškerá jeho poezie z této doby byla složena bez pomoci pera a papíru. Zaznamenávala se diktováním. Byl ošetřován svou matkou a sporadicky svou nevlastní sestrou, spisovatelkou Violet Pagetovou, známou pod svým literárním pseudonymem Vernon Lee. Během své nemoci žil se svou matkou a nevlastním otcem v italské Florencii. V roce 1896 matka zemřela a téhož roku se básníkův stav radikálně zlepšil. Mohl se znovu pohybovat a brzy poté se oženil se spisovatelkou Annie E. Holdsworthovou. V roce 1898 se manželům narodila dcera Persis. Jako pětiletá zemřela v roce 1903 na meningitidu. Toto další své životní trauma zachytil v knize Mimma Bella.

Básnické dílo

[editovat | editovat zdroj]

Hamiltonovy první básně byly publikovány v roce 1878 a nevyvolaly větší ohlas; teprve vydáním sbírky Nová Medúza se jeho poezii začal přikládat význam. Následovala v roce 1885 sbírka s názvem Apollo a Marsyas a další s názvem Imaginární sonety vyšla na podzim roku 1888. Imaginární sonety promlouvají na malé ploše sonetu v první osobě (která není autorskou ich-formou, ale jakýmsi dramatickým monologem), v konkrétním dramatickém prostoru a čase, v extatické zkratce, přímou řečí historické, případně imaginární postavy. Sonet se Lee-Hamiltonovi stal, jako mnohým dalším viktoriánským básníkům, základní formou jeho poezie. Dosáhl v ní neobyčejného mistrovství. Byl v tom sice ovlivněn Robertem Browningem či Gerardem Manleyem Hopkinsem, jeho sonety ale mají pozoruhodně originální a košatou metaforičnost. Některé motivy se v ní neustále vracejí: topení se ve vodě, pohřbení, spoutání, konflikt mezi tělem a duchem, temné ženské archetypy (jako gorgona) či archetypy mužské (šílenec či vraždící milenec). Ale už v básních sbírky Nová Medúza (1882) jsou dramatické monology, která reflektují temné stránky lidské osobnosti: převládá chtíč, žárlivost a strach.

První vydání sbírek

[editovat | editovat zdroj]

V češtině

[editovat | editovat zdroj]

Základní bibliografie

[editovat | editovat zdroj]
  • Dramatic Sonnets, Poems and Ballads: Selections from and Poems of Eugene Lee-Hamilton (Dramatické sonety, básně a balady: Výběr z básní Eugena Lee-Hamiltona), Londýn: The Walter Scott Publishing Co., 1903.
  • MacDonald P. Jackson, ed., Selected Poems of Eugene Lee-Hamilton (1845–1907): A Victorian Craftsman Rediscovered, New York: The Edwin Mellen Press, 2002.
  1. The Encyclopedia Americana (1919).
  2. Linda Villari in the Albany Review (1908).
  3. thesibylblog.com [online]. Dostupné online. 
  4. Poems and Transcripts
  5. LEE-HAMILTON, Eugene. Gods, Saints, & Men. Velká Británie: W. Satchell & Company, 1880. 129 s. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]