Wikipedista:Modrá hvězda/Záhada hlavolamu
Záhada hlavolamu | |
---|---|
Autor | Jaroslav Foglar |
Překladatel | Česká kniha |
Ilustrátor | Jiří Gruss |
Jazyk | Čeština |
Žánr | Dobrodružné |
Vydavatel | Albatros |
Česky vydáno | 2019 |
Počet stran | 320 |
Komiksy o Rychlých šípech již velkou řadu let kolují rukama chlapců i děvčat a inspirují je k dobrým věcem. Teprve v roce 2019 se objevila kniha o těchto statečných chlapcích. Knihu ilustroval Jiří Grus - český komiksový malíř.
Chlapci z Rychlých šípů v ní prožívají dobrodružství nejvíce ve Stínadlech - tedy ve městě s několika temnými uličkami kde tráví svůj volný čas. Na svých výpravách narážejí na jakési Vonty - nebezpečné chlapce ve Stínadlech.
Dovídají se o neznámém hlavolamu-který dokázal rozluštit jen zesnulý chlapec Jan Tleskač. Jednalo se o velmi známý hlavolam přítomnosti který se v České republice objevuje velmi často.
Pro svůj časopis Tam - tam se snažily zjistit co nejvíce informací proto jejich výpravy byly časté. Nejednou se museli potýkat s nepříjemnými událostmi dokonce i konečnými ovšem i přesto svůj cíl uskutečnili.
Popis knihy na zadní stránce
[editovat | editovat zdroj]V temných Stínadlech se cosi dalo do pohybu! Klub Rychlých šípů – Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer,Červenáček a Rychlonožka – u toho nesmí chybět!
Když chlapci poznají příběh zámečnického učně Jana Tleskače, podniknou nebezpečnou výpravu na nepřátelské území, kde je ukryt plán létajícího kola.
Ten má být schovaný v kovovém hlavolamu ježek v kleci. Rychlé šípy to však nebudou mít jednoduché. Stínadlům totiž vládne drsná parta Vontů... Klub Rychlých šípů je zpět! První díl Stínadelské trilogie s ilustracemi Jiřího Gruse.
Popis knihy - děj
[editovat | editovat zdroj]Varování: Následující část článku vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla
Parta pěti chlapců-dobrých kamarádů z klubu Rychlý šípů se rozhodne, že začne vydávat časopis Tam-tam.
Poté co kdosi nakreslí na zeď obrázek ježka v kleci- ztraceného hlavolamu zesnulého Jana Tleskače, rozhodnou se vypátrat všechna tajemství s hlavolamem související. Proto začnou Rychlé šípy podnikat nebezpečné výpravy do Stínadel.
Jednoho dne museli dokonce vyloučit člena z klubu jelikož se zjistilo že sám šel do temných zákoutí Stínadelských ulic. Bohužel vyloučili Červenáčka z party.
Jakmile se dozvědí více informací o Janovi Tleskačovi od kostelníka podniknou několikrát výpravy do zavřeného Svatojakubského kostela a nacházejí po částech deník Jana Tleskače. Z tohoto deníku se dozvídají, proč se v hlavolamu nachází plán na výrobu létajícího kola, ale i to, jak se dá ježek z klece vyjmout.
Chlapci také přijdou na kloub Tleskačově záhadné smrti, za kterou nakonec mohl jeho mistr Em. Svůj zvláštní deník bránil tak dlouho svým životem že na to nakonec doplatil.
Rychlé šípy objeví tajnou podzemní chodbu, díky které se dostanou jak na zasedání Vontské rady, tak i na samotnou volbu Velkého vonta-náčelníka všech Stínadelských ulic.
Kluci se spřátelí s kandidátem na Velkého Vonta- s Otakarem Losnou a pomohou mu získat Velké Vonství. Na oplátku však musel slíbit že jim ježka v kleci půjčí (aby ho mohly také vyjmout a vyndat plán létajícího kola).
Nakonec Losna zvítězí v zápase o velké Vonství a je mu svěřen do ruky ježek v kleci, jenže mu ho z ní vytrhne otec jeho protivníka,Mažňák, ze kterého se vyklube Tleskačův mistr a uteče s ním pryč. Otec Štěpána Mažňáka nakonec ztratí hlavolam ve stoce a kvůli tomu se téměř rozpadnou celá Stínadla...na určitou dobu...
Postavy knihy
[editovat | editovat zdroj]Mirek Dušín je spravedlivý chlapec hájící dobrotu a čest. Je nejstarší z Rychlých šípů a proto se stal vedoucím klubu Rychlých šípů. Je pro chlapce a děvčata velmi dobrým vzorem. Na sobě nosí většinou žluté triko s hnědými šortky.
Jarka Metelka je druhý nejstarší hoch z Rychlých šípů. Je rozumný a přichází s dobrými nápady. Ovšem z velké části je smyšlená postava od Jaroslava Foglara. Většinou je oděn do modra.
Jindra Hojer je jediný skutečný chlapec z Rychlých šípů. Nikdo ho nevymyslel ani jméno ani jeho povahu. Nosí bílé triko a červené kraťasy. Má upravené blonďaté vlasy.
Červenáček je na chvíli vyloučený člen z klubu Rychlých šípů. Je pro něj typická červená čapka kterou nosí vždy sebou. Červenáček žije i ve skutečnosti.
Rychlonožka je člen Rychlých šípů. Dokáže všechny rozveselit svými vtipy a ať jsou v zajetí nebo ne obklopuje svým humorem. Nosí červené triko a modré kraťasy.
Dlouhé bidlo je náčelník bratrstva kočičí pracky. Je velmi velmi vysoký snad vyšší než dospělý člověk. Nosí hnědý kabát, brýle a černé kalhoty.
Štětináč je chovatel myší a krys. Chodí neučesaný a špinavý. Je to u něj obvyklé. Svůj chov těchto zvířat ( Myší a krys) nějak netajía je rád žež se ho všichni štítí.
Bohouš není statečný kluk. Udělá vše aby se zachránil. Kvůli tomu dokonce zradí bratrstvo kočičí pracky nebo lže Rychlým šípům. Má nehezkou známost.
Jan Tleskač je majitelem ztraceného ježka v kleci.Pracoval jako učeň a učil se řemeslo kostelníka. Zemřel kvůli jakémsi mistru Em když bránil svůj deník.
Mistr Em je mistr Jana Tleskače a otec Štěpán Mažnák.
Otakar Losna je kandidát na velkého Vonta. Když zvítězil v souboji a dostal ježka v kleci ho neměl moc dlouho. Sebral mu ho totiž otec Štěpána Mažnáka- Mistr Em.
Štěpán Mažnák je kandidát na velkého Vonta. Jeho otec přes něj chtěl dostat hlavolam se mu to nepovedlo. Štěpán Mažnák se nestal Velkým Vontem
Jindra Hojer
[editovat | editovat zdroj]Ano, Jindra Hojer je jediný z legendárního klubu, kdo reálně existoval. Jmenoval se skutečně Jindřich Hojer, říkalo se mu Jindra, chodil vždy pěkně upravený a rodiče o něj velmi dbali, neboť byl jedináček. „Šlo o člena Foglarova oddílu Pražská Dvojka,“ říká skautský historik a archivář Roman Šantora. „Líbilo se mu jeho jméno, šel se proto zeptat jeho rodičů, zda ho smí použít pro kreslený seriál v časopise Mladý hlasatel. Ti souhlasili, ovšem s podmínkou, že Jindra bude v příběhu slušný hoch.“
Mirek Dušín
[editovat | editovat zdroj]Někteří členové Foglarova oddílu Dvojka se domnívali, že pro postavu Mirka Dušína byl Jestřábovi vzorem jeden z prvních členů Dvojky Ladislav Velebil, kterého dodnes zmiňují oddílové stránky jako legendu. Sám Jindra se pak domnívá, že předobrazem může být i jeho kamarád z Dvojky Mirek, nejlepší běžec široko daleko. Nejspíše šlo o kompilaci několika skutečných hochů. A v neposlední řadě do něj Foglar promítal i sám sebe – spravedlivého Jestřába, jenž ostatní hochy učí poctivosti, slušnosti či zdatnosti. Skutečný Mirek Dušín tedy neexistoval.
Jarka Metelka
[editovat | editovat zdroj]předobrazu Jarky Metelky se toho příliš neví, ostatně Jarka má asi nejméně vyhraněné vlastnosti – je slušný, inteligentní, uvážlivý, spravedlivý, ale takový by měl být každý hoch žijící podle zásad, které Jestřáb prosazoval. Patrně i Jarka, tak jako ostatní Rychlé šípy, měl několik předobrazů ve skautském oddíle Pražská Dvojka, který Foglar vedl. A není vyloučeno, že se v něm zčásti zrcadlí i sám autor – rovněž Jarka.
Červenáček
[editovat | editovat zdroj]Podle skutečného Jindry Hojera šlo o dalšího z jeho kamarádů, Václava Černého zvaného Černoch, který byl – stejně jako Velebil – předválečným členem Dvojky. Prý stejně jako Červenáček sestavil pověstnou skluzavku, která se objevuje v jednom z příběhů, a prý rovněž nosil čepičku na hlavě. Vedle Rychlonožky další člen Rychlých šípů, u něhož nikdy nezazní jméno, jen přezdívka.
Rychlonožka
[editovat | editovat zdroj]Asi největší kompilát. Zkrátka v každém chlapeckém oddílu se vždy našla takováto komická postava, bavič a průšvihář, nejinak tomu bylo i v Pražské Dvojce. A vezme-li se to z jiného pohledu, takovýto nositel humoru by neměl chybět v žádném komiksovém příběhu pro děti. A tento účel se povedl dokonale, vždyť co si čtenáři všech generací zvláště pak z komiksové knihy Rychlých šípů pamatují nejvíce? Ano, jsou to Rychlonožkovy „hlášky“: „Tisíc šejtanů na vás, plantážníci, mor, cholera a neštovice, najmě pak zánět středního ucha a tak všelijak podobně!“
Opravdová Stínadla
[editovat | editovat zdroj]Židovské město se stalo legendárními Stínadly. Nachází se v něm chudinská čtvrť plná temných uliček ,polorozpadlých domů, průchodů...
Stímadla leží v Praze kousek od Staroměstského náměstí, dnes zde leží ulice Pařížská.
Jak Foglar popisuje ve svých knihách i toto bylo město kde se všichni obávaly vkročit ovšem... z jiných důvodů.
Židovské město Josefov bylo bez kanalizace a v hrozných hygienických pomínkách kde si všichni žili vlastním životem nebylo radno do něj vstupovat.
Ježek v kleci
[editovat | editovat zdroj]Podrobný návod na vyndání ježka z klece. Slovo od slova tak jak to psal Jan Tleskač ve svým deníku.
Když natočíme nejdelší osten ježka tak, aby vyčníval z klece nejširším jejím otvorem, posuneme ježka do poloviny výšky klece.
Pak točíme za vyčnívající osten ježkem, až na jeho protilehlé straně dostaneme do kolmé polohy nad sebou dva jiné ostny, nejdelší po tom, který už vyčnívá vpředu.
Popostrčíme předním ostnem ježka