Wikipedista:M.drobny/M.drobny pískoviště Portál:Liberec/perlicky
Vzhled
Liberecké perličky
[editovat | editovat zdroj]- píše se rok 1885 kdy vydala v Liberci tajná anarchistická tiskárna první a zároveň poslední číslo časopisu "Svoboda" s podtitulem "Orgán anarchistů jazika českoslovanského" . Tento časopis byl plný výhruřných článků plných gramatických chyb v té době patří k nejradikálnějšímu, co kdy bylo v Čechách otištěno. Všichni, kdo se podílel na tomto výtvoru skončil za mřížemi.
- roku 1891 byl v Liberci spáchán neúspěšný atentát na císaře Františka Josefa I.
- první automobil v Čechách brázdil právě liberecké cesty ! Již roku 1893 si totiž tuto žhavou módní novinku objednal známý liberecký podnikatel a dobrodruh Theodor von Liebieg, který zcela propadl kouzlu vozu zn. Victoria Benz.
- jeden z největších závodů v běhu na lyžích v Evropě - Jizerská padesátka - odstartoval prvně roku 1968 za účasti pouhých 52 běžců.
- v roce 1951 byl v Liberci formou mnoha agitací, hromadných závazků a kolektivních soudružských brigád vybudován velký přírodní amfiteátr pro 35 000 lidí.
- již roku 1894 vyjel liberecký podnikatel Liebieg ve voze Victoria Benz na první dálkovou cestu v historii automobilismu. Při průměrné rychlosti 13,6 km/hod. spolykala Victoria na 939 km celkem 140 kg benzinu, který ještě zapila cca 15 hl. vody. A to zvládl cestu z Liberce do Remeše a zpět. Toto je bráno jako největší automobilové dobrodružství své doby.
- stálé četnictvo bylo v Liberci zřízeno až roku 1850.
- na počátku 20. století měl Liberec své vlastní městské peníze. Bankovky "Stadtgemeinde Reichenberg" v hodnotě 5, 10, 20 a 100 korun měly omezenou platnost pro jednotlivá místa a jejich pravost stvrzoval svým podpisem starosta a dva měštští radní. Městské peníze byly zrušeny 15.února 1919.
- liberecká Kabinová lanová dráha na Ještěd je nejstarší fungující lanovkou v ČR. Svou obětavou službu výletníkům zahájila již roku 1933 a za celou dobu jejího svištění po lanech nedošlo ani jednou k nějaké nehodě či neštěstí.
- roku 1808 vzlétl v Liberci první balon s živou posádkou (domácími zvířaty), která jistě pouze šťastnou a mimořádně rafinovanou shodou okolností přistála přímo před hospodou v Starém Harcově.
- původní radnice z roku 1603 ještě v 19. století krášlila střed města a umanutě vzdorovala stáří. Zub času je ovšem nemilosrdný a chátrání nakonec postoupilo do té míry, že odpadávaly nejen kusy omítky, ale zřítil se i jeden z pylonů, když se kolem něj omotal smuteční prapor vyvěšený za zemřelého F. Liebiega (1886). Ať už podlomena žalem či stářím, budova dosloužila a r. 1893 přenechala místo na výslunní své následnici.
- v době 2.sv. války převzal Liberec patronát nad německou ponorkou U-206. Slavnostního křtu a spuštění na moře v Kielu se 17.5.1941 zúčastnil i primátor města Eduard Rohn.
- slavný spisovatel a vlastenec Jan Neruda byl svým pobytem v Liberci krajně znechucen. Jeho barvitá hodnocení již sice pozbyla své aktuálnosti, přesto však podávají zajímavé svědectví o své době. Lidé prý vypadali jako marinovaní ouhoři, místo domů jen barvírny, chatrče a továrny. Chodit po Liberci se dalo jen s plánem v ruce, po hrbolatých cestách a s obrovskými plícemi. Inu, každá doba má své kouzlo.
- liberecké krematorium bylo postaveno již v letech 1915-17, tedy v době, kdy tehdejší zákony Rakouska-Uherska nedovolovaly pohřeb žehem - tzv. zpopenění ohněm.
- roku 1974 dosáhl počet narozených dětí v Liberci dosud nepřekonatelného maxima 1661 miminek.
- teprve ke konci 18.století vznikla v Liberci řádná poštovní služba.
- v roce 1934 bylo v Liberci při policejních raziích zadrženo 386 prostitutek, z toho 172 pohlavně nemocných, které nakazily 68 osob.
- strmý vrchol Ještědu odedávna lákal zarputilé sportovce k měření sil a obzvláště oblíbenou zábavou se staly tzv. "závody stovkařů". Nejúspěšnější rekordmani se kupodivu rekrutovali z řad žen a tak např. paní Flassaková během 365 dnů roku 1937 pokořila vrchol celkem 709 a paní Mandelinková v tomtéž roce překonala magickou hranici celkem 5 000 výstupů.
- liberecká přehrada je prakticky první zděná přehradní hráz v Evropě.
- hned po 1.sv. válce v Liberci vznikla první taxislužba s tak zajímavým rozsahem služeb, že dokonce i v dnešní době by prakticky neměla konkurenci.
- liberecká ZOO je první a také nejstarší ZOO v České republice.
- roku 2003 bylo v botanické zahradě Liberec zřízeno tzv. záchranné centrum CITES sloužící k ochraně nejohroženějších druhů rostlin z celého světa před vyhubením.
- nejpozoruhodnějším obyvatelem ještědských sutí je malé osminohé a nanicovaté stvoření - pavouk Wubanoides longicornis ! Tento otužilec se totiž jinak vyskytuje výhradně v třeskuté zimě vysokých pohoří např. na polárním Uralu a jeho objevení na Ještědu je dosud jediným ve střední Evropě. Pokud je zrnko pravdy na tom, že pavouci nosí peníze či štěstí, pak má Liberec "patrona", kterého mu musí i svět závidět.
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]- KARPAŠ Roman, a kol. - Kniha o Liberci. Liberec : Dialog, 1996.
- zajímavosti z wikipedie na téma Liberec a okolí
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- podnikatel Liebieg ve voze Victoria Benz na první dálkovou cestu v historii automobilismu. - http://veteran.auto.cz/osobnosti/1894-liebieg-jede-benzem-victoria-z-liberce-do-remese-a-zpet