Wikipedie:WikiProjekt Fotografování/Workshop/květen 2012

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Toto je stránka, kde se koordinoval fotografický workshop z května 2012. Už ji prosím neměňte.

Workshop jaro 2012[editovat | editovat zdroj]

Pátý workshop proběhne o víkendu 11.–13. května 2012 na Kokořínsku. Může se jej zúčastnit 12–13 wikipedistů včetně garanta. Z grantu sdružení Wikimedia ČR bude účastníkům hrazen pobyt a jízdné hromadnou dopravou, po dohodě i autem.

Workshop se bude konat v Penzionu V Ráji, který z větší části obsadíme (Ráj 007, Mšeno u Mělníka), GPS 50°27'53.0"N, 14°36'50.6"E, mapa. Ubytování bude v dvou- až čtyřlůžkových pokojích s příslušenstvím. K dispozici budeme mít i společnou místnost v přízemí, kde je i připojení k WiFi. Pro jídlo je k dispozici 2 minuty vzdálená restaurace, navíc v "naší" společné místnosti se bude vařit káva a čaj. Na pokojích je lednička. Podrobnější údaje dostanou účastníci emailem po závazných přihláškách.

Účastníci a přihlášky[editovat | editovat zdroj]

Workshop je určen jak pro ty, kteří už pro Wikipedii fotografují, tak pro ty, kteří chtějí fotit v blízké budoucnosti. Mohou se jej zúčastnit jak zkušenější uživatelé, tak i méně zkušení (tzv. začátečníci :) Podmínkou je zájem o fotografování pro Wikipedii a další projekty Wikimedia i po fotoworkshopu (u účastníků minulých fotoworkshopů je tedy podmínkou, že za posledního asi půl roku pro Wikipedii fotografovali).

Podmínky závazných přihlášek[editovat | editovat zdroj]

Zájemci o účast se závazně přihlašují na této stránce od pondělí 23. dubna od 20:00 (SELČ). Podmínkou přijetí přihlášky je včasné zaslání zálohy. Po 3 dnech, tj. 26. dubna večer, se provede první vyhodnocení přihlášek a přednost dostanou ti závazně přihlášení, kteří již dříve projevili předběžný zájem o účast (díky nimž se tedy tato akce koná). Po nich budou zařazeni všichni ostatní, kteří se do té doby přihlásili nebo ještě přihlásí, podle pořadí přihlášek a samozřejmě jen do obsazení všech volných míst.

Přihlášky[editovat | editovat zdroj]

Var. symbol Uživ. jméno Začátečník
/(mírně) pokročilý
Datum příjezdu
(přibližná hodina)
Místo odjezdu* Nabízím/poptávám
spolujízdu autem
Záloha zaplacena
(zapisuje garant)
Poznámka
Packa pokročilý 11. 5., 14 h. Praha nabízím z Prahy, odjezd v poledne neplatí garant, organizátor
5501 Feťour stálý začátečník 11. 5., do 18 h. Praha nabízím odvoz z Prahy (3 - 4 místa) 25. 4. Budu čekat na Opatově na Chevu. Společný odjezd kolem 17. hod.
5502 Utar mírně pokročilý (?) 11. 5., 14? h Praha rád se svezu – jede s Feťourem 27. 4. první fotoworkshop (kolem 17. se dostavím na Opatov)
5503 cheva pokročilý 11. 5., 17 h* Č. Budějovice nabízím vyzvednutí po cestě ČB-Pha a dál po předch.domluvě - Phu autem neznám a budu ráda, podaří-li se mi ji vůbec nějak projet :-) Pasažéři proto více než vítáni! 30. 4. * odjezd z ČBu po poledni, asi to po cestě vezmu přes nějaké ŽP, proto pozdější příjezd; domluva s příp. pasažéry možná
5504 Atilla začátečník podle odvozu Praha, Nymburk Zlomená ruka, ač bych rád jel svým autem, budu muset někoho požádat o svezení... – jede s Packou 25. 4. Řídit ne, ale fotit zvládám i s gipsem :-)
5505 Podzemnik mírně pokročilý 11. 5. hodina záleží Brno Poptávám spolujízdu z Brna – přijede samostatně 25. 4. Můj první fotoworkshop i první návštěva Kokořínska, takže v případě ucházejícího počasí výjezd prvním ranním vlakem, abych se tam rozkoukal už v pátek. Přivezu druhý foťák.
5506 CubeF (mierne) pokročilý 11.5. 15:00 / podľa odvozu Brno hľadám odvoz z Brna – jede s Packou z Prahy 4. 5.
5507 Vojtech.dostal začátečník --> mírně pokročilý 11.5. kdykoliv odpoledne Praha rád se svezu z Prahy – jede s chevou 27. 4.
5508 Aktron pokročilý 11. 5. snad kdykoliv (může se změnit ale) Praha rád se svezu z Prahy 5. 5.
5509
5510
5511
5512 zatím neplatí možná náhradník
5513 zatím neplatí náhradník
5514 zatím neplatí náhradník
 • Při nejasnostech určí pořadí přihlášek garant. Posuzoval by se především celkový přínos zájemce pro projekty Wikimedia.
 • Místo odjezdu potřebujeme pro odhad propláceného cestovného. Pokud je někdo nechce psát veřejně, může je poslat garantovi e-mailem.
 • Přesný max. počet míst závisí na počtu žen/mužů a skladbě pokojů. Pokud by se zaplnilo 12 míst, budeme toto upřesňovat.
 • Pokud bude plno, pište se samozřejmě i jako náhradníci.

Záloha[editovat | editovat zdroj]

 • Zájemci zašlou na účet Wikimedia ČR zálohu 500,- Kč; členové Wikimedia ČR 250,- Kč. Tato záloha bude účastníkům vrácena po dodání domácích úkolů.
 • Bankovní údaje pro platbu:
  • číslo účtu 2600138934/2010 u Fio banky
  • variabilní symbol: uveďte číslo ze sloupce var. symbol v tabulce (konstantní a specifický symbol podle možnosti nevyplňujte)
  • zpráva pro příjemce: "záloha workshop"
 • Záloha musí na účet dojít do 7 dnů od závazné přihlášky (nedojde-li do této doby, dostávají přednost později přihlášení, od nichž už záloha přišla); avšak nejpozději 7. května.
 • Záloha se nevrací při neúčasti na workshopu nebo pokud se zájemce odhlásí méně než 7 dní před jeho začátkem. V případě neúčasti z důvodů pracovní neschopnosti přihlášeného se vrací polovina zálohy. Při neúčasti ze závažnějších důvodů (hospitalizace zájemce nebo člena rodiny, na horší raději ani nemyslíme) se vrací plná záloha. Důvod vrácení zálohy je nutné doložit.
 • Zajistí-li odhlášený za sebe odpovídajícího náhradníka, je možné se domluvit s garantem fotoworkshopu na převedení zálohy. Je to však třeba udělat včas před zahájením workshopu.
 • Po zkušenostech z minula musí všechny zálohy dojít na uvedený účet. Je však možné se domluvit s garantem na jiném složení zálohy; ten ji pak pošle na účet Wikimedia.

Další podmínky[editovat | editovat zdroj]

 • Každý účastník si vezme svůj fotoaparát (pokud výjimečně nemůže, napíše to do poznámky) a příslušenství, které má (stativ, filtry. ext. blesk apod.). Začátečníci si vezmou také návod k svému přístroji.
 • Pořadatel workshopu – Wikimedia ČR – má právo odmítnout přihlášku zájemců, kteří v poslední době editují na projektech Wikimedia jen minimálně a nejsou pořadatelům známi jinak – např. z wikisrazů (tento bod, který by byl použit jen ve výjimečných případech, je úmyslně formulován vágně proto, aby bylo možné v krátkém čase vyřešit podezřelé přihlášky; vyškrtnutí účastníků by prováděl garant pouze po souhlasu vedení Mediagrantu, pod který fotoworkshop spadá).

Předběžný program[editovat | editovat zdroj]

Program bude upřesněn první den večer – především podle počasí, počtu účastníků a aut. Workshop bude zaměřen především na praktické fotografování s minimem samostatného teoretického výkladu. Účastníci se pro fotografování rozdělí do dvojic / skupin, aby v každé byl pokročilejší fotograf, umožní-li to složení přihlášených.

Pátek 11. května

 • Odpoledne: příjezd do Ráje (podrobnosti domluvíme individuálně s přihlášenými, viz také sekce Doprava)
 • Večer: seznámení se, upřesnění programu na další dny, představení předem dodaných fotek a jejich vzájemné posouzení

Sobota 12. května

 • Dopoledne: trocha teorie (ukázky z fotografických časopisů – diskuse, které typy fotek se hodí pro wiki a které ne), diskuse o fotografování pro Mediagrant (představení témat, možnosti focení konkrétních témat v okolí), společné fotografování stejného objektu v nejbližším okolí
 • Odpoledne: fotografování vybraných objektů po okolí (bude k dispozici přehled nevyfotografovaných míst v okolí; účastníci si ale mohou přivézt svoje tipy); pokud by přijeli i uživatelé, kteří ještě nenahrávali fotografie na Commons, tak pro ně kurz nahrávání
 • Večer: posouzení fotek ze společného fotografování i z individuálního, náměty k jejich zlepšení

Neděle 13. května

 • Dopoledne: diskuse o fotografování pro Mediagrant (pokud se všechno nestihne v sobotu), opakované focení společného objektu (individuálně), podle času a počasí další fotografování v bližším okolí
 • Po obědě: upřesnění "domácích úkolů" a termínu dodání, probrání připomínek k tomuto FWS a náměty pro příští + rezerva, pokud se něco nestihlo

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Dopravu dohodneme podle konkrétních přihlášek tak, aby byla auta efektivně využita. Počítáme s případným odvozem z Dubé, kam jede několik přímých autobusů z Prahy.

Další informace[editovat | editovat zdroj]

 • Účastníci předem pošlou 2–3 povedené fotografie z doby od posledního fotoworkshopu (tedy asi za posledních 7 měsíců), podle možnosti z práce pro Wikipedii. Fotky předem chceme po zkušenostech z minula, kdy jejich nahrávání do notebooku na místě trvalo asi hodinu.
 • Po zkušenostech z minula bude třeba trochu lépe dodržovat časy programu, který si dohodneme vždy předcházející den večer.
 • Podle podmínek grantu bude muset každý účastník udělat po workshopu domácí úkol: fotografie aspoň 3 dosud nevyfocených (nebo špatně vyfocených) objektů, které si vyberou. Bude to podobné jako minule, na místě vysvětlíme detaily.
 • Fotoworkshop organizuje sdružení Wikimedia ČR. Garantem je Packa.