Wikipedie:Týden knihoven s Wikipedií 2019

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Týden knihoven s Wikipedií je wikiprojekt, který má za cíl vyzvat vás, knihovníky z celého Česka, abyste se zapojili do tvorby Wikipedie a doplňovali do ní informace o knihovnách. Jde o společný projekt Wikimedia Česká republika a Svazu knihovníků a informačních pracovníků (SKIP). Do čeho se můžete pustit?

 • Drobná editace v podobě přidání odstavce o knihovně do článku o obci/instituci, ke které vaše knihovna náleží,
 • přidání fotografie vaší knihovny do článku,
 • založení nového článku o vaší knihovně.

Od účastníků našich knihovnických kurzů víme, že je náročné si v pracovní době na něco takového najít čas. Proto navrhujeme započítat dobu strávenou editováním do individuálního vzdělávání. Věříme, že zapojením se do Týdne knihoven s Wikipedií pomůžete nejen čtenářům Wikipedie snadno najít aktuální informace o vaší knihovně, ale že i vy sami se naučíte důležitou dovednost v podobě editování největší online encyklopedie, kterou jistě ve své profesi využijete i v budoucnu.

Těšíme se na vaše editace i případné dotazy, které nám můžete zasílat na e-mail knihovny@wikimedia.cz.

Projekt vznikl v roce 2019, ale je možné se zapojit stále. Výsledky za rok 2019 je možné si přečíst na blogu nebo prohlédnout zde – 40 editorů vylepšilo nebo založilo celkem 44 článků.

Jak se zapojit do Týdne knihoven s Wikipedií[editovat | editovat zdroj]

 1. Založte si účet na Wikipedii
  • Pokud ještě nemáte na Wikipedii uživatelský účet, prosím, vytvořte si ho (podrobný návod najdete zde). Prosím, respektuje, že účty na Wikipedii mají být nepřenosné, tj. nezakládejte účet typu „Knihovna Vimperk“, ale raději účet osobní (jméno nebo přezdívku; přezdívka typu „Knihovnice Jana z Vimperka“ je klidně možná).
 2. Staňte se součástí celorepublikové kampaně
  • Abychom mohli sledovat, kolik knihovníků se již do kampaně Týden knihoven s Wikipedií zapojilo (a vy s námi), na čem pracují a co vše se společnými silami podařilo zeditovat, přihlašte se prosím do virtuálního kurzu „Knihovníci píší o knihovnách“. Jak na to?
  • Klikněte na tento odkaz → klikněte na na modré tlačítko „Přihlásit se účtem na Wikipedii“ → pokračujte tlačítkem „Allow“ →  „Zapsat se“. (Pozor, nefunguje v Internet Exploreru; použijte jiný prohlížeč.)
  • V sekci „Moje články“ klikněte na tlačítko „Přiřadit článek sobě“ a do políčka napište název článku na Wikipedii, který budete rozšiřovat (či zakládat) a potvrďte tlačítkem „Zadat“.

Jak vložit do článku o obci/instituci základní informace o knihovně[editovat | editovat zdroj]

O naprosté většině knihoven není zatím ve Wikipedii ani zmínka. Vaším úkolem proto je přidat do již existujícího wikičlánku o obci (či muzeu, vysoké škole, ústavu AVČR,...) kapitolu o knihovně. Není nutné vytvářet mnoho textu, bohatě stačí napsat jeden odstavec.

 1. Zorientujte se
  • Otevřete si článek o obci/instituci a podívejte se, jak je strukturován. Kam bude vaše kapitola patřit? Každý článek je jiný. Některé obce již budou mít např. kapitolu Kultura, a pak je vhodné do této kapitoly vložit podkapitolu pojmenovanou Knihovna (případně třeba Městská knihovna). Někde žádná vhodná kapitola nebude, pak můžete založit rovnou kapitolu Knihovna. Kam ji zařadíte, je na vás.
  • Postup: v režimu Editovat (tlačítko v záhlaví článku) vytvořte v místě, kde chcete začít psát novou (pod)kapitolu, volný řádek a změňte v levé části horní editační lišty formátování z režimu Odstavec na režim Nadpis či Podnadpis 1 (podrobnější návod najdete zde).
 2. Dejte se do psaní
  • Vlastními slovy (nekopírujte do Wikipedie texty odjinud! Více níže, v části Čeho se vyvarovat) shrňte v několika větách či odstavcích to nejdůležitější: název knihovny, zřizovatele, služby, typ a velikost fondu. Následovat by měla stručná historie knihovny a další encyklopedické informace.
  • Při psaní vytvářejte hypertextové odkazy (např. na článek Veřejná knihovna), kterými propojíte váš text s dalšími články ve Wikipedii (tzv. modré odkazy). Odkazy vytvoříte pomocí ikonky řetězu v horní editační liště (podrobnější návod najdete zde).
 3. Text opatřete vhodnými zdroji
  • Uvádění zdrojů je pro Wikipedii zásadní. Wikipedii může psát každý, a tak je důležité informace v ní dokládat externími zdroji. Zdroje se vkládají pomocí tzv. referencí, většinou na konec odstavce či věty. Vkládají se pomocí tlačítka Citace v editační liště (podrobný návod najdete zde).
 4. Ukázkové texty

Jak vložit do článku fotografii[editovat | editovat zdroj]

Většinu čtenářů potěší, když vedle textu najdou i obrázek či fotografii o daném tématu. K tomu je třeba, aby byla fotografie nahrána do databáze Wikimedia Commons. Je více možností, jak postupovat, stačí si vybrat jednu:

 1. Fotografie již na Wikimedia Commons je
  • Zdali tomu tak je, lze snadno ověřit, když se podíváte do kategorie fotek k vaší obci/instituci; odkaz na kategorii na Commons bývá na konci článku v Externích odkazech.
  • Když tam vhodnou fotku najdete, můžete ji přidat do článku pomocí tlačítka VložitMédia v editační liště (podrobný návod najdete zde).
 2. Do databáze Wikimedia Commons nahrajte fotografii, kterou jste sami vyfotili
  • Vlastní fotku nahrajte pomocí odkazu Načíst soubor (odkaz je také v levém menu; podrobný návod najdete zde).
  • Až fotografii nahrajete, vložte ji následně do článku dle návodu v bodě 1.
  • Fotek můžete do databáze nahrát celou řadu, přestože pak v článku použijete třeba jen jednu.
 3. Do databáze Wikimedia Commons nahrajte fotografii, kterou vyfotil někdo jiný
  • Cenné je nahrát nejen aktuální fotku, ale i nějakou archivní. Jak vypadala knihovna před 50 lety?
  • Pokud nahráváte fotku, kterou vyfotil někdo jiný, je třeba, aby její autor (či držitel autorský práv, což může být třeba knihovna nebo obec) souhlasil s uvolněním fotky pod svobodnou licencí. Jak souhlas vyjádřit, najdete v návodu zde.
  • Samotný postup nahrání fotografie je obdobný jako v bodě 2.

Kdo má rád videotutoriály, může se podívat na toto video, kde je ukázáno vkládání fotky do článku a vyhledávání obrázků ve Wikimedia Commons.

Čeho se vyvarovat při psaní[editovat | editovat zdroj]

 • Zaujatost: Když píšete o věci vám blízké, je důležité si dávat dvojnásobný pozor na nezaujatý, neutrální, encyklopedický styl. Tedy např. vyvarovat se psaní v 1. osobě („v naší knihovně“), hodnotících slov („naštěstí, bohužel“) a zmiňovat jenom ty důležité (encyklopedické) informace, které budou zajímavé i za 10 nebo 50 let. Pokud chcete, můžete se podívat na pravidla Encyklopedický styl a Nezaujatý úhel pohledu.
 • Absence zdrojů: K textu, který napíšete, je nutné přikládat zdroje (knihovnickou literaturu, knihovnické databáze, případně stránky instituce, obce či knihovny), ve kterých si čtenář může ověřit, že informace ve Wikipedii jsou pravdivé. Lze používat tištěné i elektronické zdroje, dobrá je jejich kombinace.
 • Porušení autorských práv: Text, který napíšete, musí být nový, originální, váš. Nelze přebírat texty odjinud (zároveň je ale potřeba z textů odjinud vycházet a odkazovat na ně, zkompilovat je a napsat vlastními slovy). Nelze přebírat ani texty, ke kterým má autorská práva sama knihovna (či vy, pokud jste třeba o vaší knihovně publikovali v nějakém časopise apod.). Respektive – za určitých podmínek to lze (vizte nápovědu Svolení autora), ale pro potřebu krátkého encyklopedického shrnutí bude pravděpodobně nejjednodušší napsat nový text pro Wikipedii přímo na míru.