Wikipedie:Senioři píší Wikipedii/Návody/Registrace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Návod z této strany existuje i ve formátu pdf (vhodné k tisku)

Registrace[editovat | editovat zdroj]

  1. Editovat (tedy psát) Wikipedii můžete i bez registrace, ale když se registrujete, získáte mnohé výhody: možnost psát pod vlastním jménem či pseudonymem, možnost založit si stránku s osobním profilem, možnost vytvářet si seznam sledovaných stránek, snadnější komunikaci s ostatními wikipedisty, volbu vlastního nastavení atd.
  2. Registrujte se takto: když jste kdekoli ve Wikipedii, stačí vpravo nahoře kliknout na Vytvoření účtu.
  3. Dostanete se na stránku pojmenovanou Vytvořit účet. Zde je potřeba vyplnit celkem pět kolonek: Uživatelské jméno, Heslo, Potvrzení hesla, E-mailová adresa (nepovinné) a CAPTCHA (bezpečnostní kontrola).
  4. Uživatelské jméno je třeba volit pečlivě, protože nejde jednoduše změnit a ostatní vás pod ním budou znát. Každé jméno musí být unikátní a většina obvyklých už je zabraná, tak to chce s vymýšlením a zkoušením trochu trpělivost. Je možné používat velká i malá písmena, čísla, mezery a další znaky. Můžete si zvolit jak přezdívku či pseudonym, tak reálné jméno (přezdívky jsou mezi wikipedisty obvyklejší). Například Medvěd-09 nebo třeba Matylda Bezděčná.
  5. Po vyplnění a zopakování hesla a případném vyplnění e-mailové adresy je třeba vyplnit bezpečnostní kontrolu. To znamená opsat několik špatně čitelných pokroucených písmen do poslední kolonky. Po vyplnění klikněte na modré tlačítko Vytvořit účet a chvíli počkejte, než se data zpracují.
  6. Neúspěšnou registraci poznáte tak, že jste vráceni zpět do registračního formuláře. Všechny kolonky je poté potřeba vyplnit znovu.
  7. Po úspěšné registraci se vám zobrazí speciální formulář, ve kterém budete vyzváni, abyste zodpověděli pár otázek (proč jste se zaregistrovali, jestli už jste někdy editovali, co za témata vás zajímá,...). Vyplnění dotazníku je nepovinné.
  8. Nyní, když jste zaregistrovaní, máte nahoře uživatelskou nabídku s vaším uživatelským jménem. Můžete kliknout na ikonku modré jedničky (sem vám budou chodit různá upozornění) a přečíst si uvítání.
  9. Gratulujeme k registraci, vítejte mezi wikipedisty a wikipedistkami!