Nápověda:Červený odkaz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Wikipedie:Redlink)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zkratka:
  • WP:redlink

Červeně se zobrazují odkazy na články a jiné stránky Wikipedie, které dosud neexistují. Kliknutím na červený odkaz se otevře okno pro vytvoření nového článku nebo stránky.

Červené odkazy vybízejí k vytvoření chybějícího článku a usnadňují jeho založení. Pro jejich vytváření platí stejná pravidla jako pro vytváření nových článků: téma chybějícího článku by mělo být dostatečně encyklopedicky významné a název článku odpovídat zvyklostem.

Červené odkazy upozorňují na chybějící články a tím pomáhají s rozvojem Wikipedie. Na druhou stranu oproti modrým odkazům čtenáři neposkytují žádné informace. Oba protichůdné principy je vhodné mít na paměti, červeným odkazům na žádoucí články se nevyhýbat, ale zároveň v článku odkázat na všechny podstatně související, již existující články.

Vkládání červených odkazů[editovat | editovat zdroj]

Červený odkaz se vytváří stejným způsobem jako vnitřní odkazy na existující články, tedy použitím dvojitých hranatých závorek. Odkaz je samozřejmě nutné uvést v základním tvaru, v případě potřeby tedy použít odkaz před svislou čárou:

Další informace nenajdete v [[Název neexistujícího článku|neexistujícím článku]]

abychom získali výsledek:

Další informace nenajdete v neexistujícím článku.
Upozornění
  • Červený odkaz může také vzniknou chybou v odkazu, například překlepem.
  • Červeně se zobrazují pouze odkazy na českou Wikipedii. Odkazy na jiné jazykové verze a sesterské projekty nadace Wikimedia se zobrazují modře, i když cílová stránka neexistuje.

Odstraňování červených odkazů[editovat | editovat zdroj]

Jsou různé případy, kdy je možné se červených odkazů vhodným způsobem zbavit:

  • Vytvoření nového článku – vznik i krátkého článku (alespoň pahýlu) na vhodné téma je pro Wikipedii největším přínosem.
  • Oprava chyby – červený odkaz může vzniknout překlepem, neuvedením základního tvaru apod.
  • Oprava nevhodného názvu – název článku v odkazu jiným způsobem neodpovídá pravidlům
  • Doplnění přesměrování – příslušný článek existuje pod jiným názvem, ale dá se očekávat, že jej někteří čtenáři budou hledat i pod názvem, na který vede červený odkaz.
  • Odstranění nevhodného odkazu – není výjimečné, že se v článcích vyskytuje odkaz na téma, které není dostatečně encyklopedicky významné.
  • Odkaz na existující článek – pro čtenáře bude přínosné, pokud bude mít možnost přečíst i méně specifický (obecnější) článek. Řešením však zpravidla může být ponechání žádoucího červeného odkazu a vhodné doplnění textu s odkazem na obecnější článek.

Nejvíce opatrnosti vyžaduje náhrada červeného odkazu přesměrováním z konkrétnějšího na obecnější, tedy přesměrováním na článek, který o tématu pojednává jen částečně (např. mu věnuje jednu kapitolu). Z hlediska čtenáře to může být přínosné, ale „zamodří“ se tím odkaz, který by s ohledem na rozvoj Wikipedie měl zůstat červený. V každém případě by se takové přesměrování nemělo vytvářet, pokud v cílovém článku nejsou informace o přesměrovávaném tématu alespoň na úrovni pahýlu. Další informace jsou na Wikipedie:Přesměrování.