Wikipedie:Pohrávání si se systémem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zkratka:
  • WP:PSS

Pohrávání si se systémem znamená záměrné zneužívání pravidel a doporučení Wikipedie se zlými úmysly ke zmaření cílů Wikipedie. Pohrávání si se systémem může představovat zneužití procesu, rušivé úpravy nebo jiné narušování ducha fungování komunity. Uživatelé si obvykle se systémem pohrávají tak, aby tím ilustrovali tvrzení, podpořili vlastní editační válku či protlačili konkrétní zaujatý úhel pohledu.

Pokud uživatel nalezne mezeru v pravidlech nebo trik, který mu umožní narušit komunitní standardy nebo zneužít správcovské nástroje, nemělo by se s ním zacházet stejně jako s uživatelem chybujícím z dobré vůle. Opatření na Wikipedii však mají být preventivní, nikoli represivní. Varování od správce bývá nejlepším způsobem, jak zabránit uživateli v hrátkách se systémem, protože jasná výstraha by měla pomoci odlišit chyby činěné v dobré vůli a záměrné poškozování (hraní si se systémem). Pokud uživatel ignoruje varování a ve svém chování pokračuje, nebo pokud najde nové kreativní způsoby, jak dosáhnout stejného narušení, je pravděpodobnější, že si pohrává se systémem s nekalými úmysly.

Význam „pohrávání si se systémem“[editovat | editovat zdroj]

Uživatel, který si pohrává se systémem, se snaží uplatnit pravidla se špatnými úmysly tak, že hledá skulinky v doslovném znění pravidel, které mu umožňují provádět narušující akce či podporují jeho postoje, ačkoliv je to v rozporu s původním záměrem daného pravidla. Uživatel zneužívající systém vytrhuje pravidla a doporučení z rámce komunitního konsenzu a aplikuje je pouze jako doklady podporující jeho postoje. Editace uživatele jsou považovány za narušování, pokud z pravidel vytrhává dílčí části tak, aby podpořily jeho úhel pohledu, který je jasně v rozporu s těmito zásadami, aby útočil na skutečně politický postoj záměrným nesprávným uplatňováním zásad Wikipedie nebo zmařil procesy Wikipedie.

Pohrávání si se systémem může zahrnovat:

  • Wikisudičství, hnidopišství a jiné upřednostňování litery pravidel v rozporu s duchem těchto pravidel.
  • Obstruování diskusního procesu upozorňováním ostatních uživatelů na drobné chyby či lpění na komunitou odmítnutých stanoviscích.
  • Pokus o zkrácení sankcí nebo procesů na Wikipedii s cílem obtěžovat ostatní editory.

V každém případě je důležitá vědomost daného jednání nebo znalost prostředí Wikipedie. Zneužití pravidel a doporučení nejsou hrátky se systémem, pokud je založeno na skutečné chybě. Ale může se stát, že uživatel záměrně pokračuje v pohrávání si se systémem, i když tvrdí, že si porušování pravidel není vědom.