Přeskočit na obsah

Wikipedie:Nestřílejte se do nohy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Úvahy, názory a podněty k zamyšlení

Text této stránky není pravidlem ani doporučením, a v tomto smyslu tudíž není závazný. Je to ale názor, který na určité aspekty fungování Wikipedie zastává jeden či více wikipedistů a předkládá ho ostatním jako podnět k zamyšlení.

  • Jste-li zastáncem tohoto názoru: Pokud budete někde diskutovat, neargumentujte touto stránkou, jako by šlo o pravidlo, ale užijte odkaz na ni k vysvětlení svých pohnutek. Nebojte se k názoru přihlásit na příslušném místě diskuse nebo na vlastní uživatelské stránce.
  • Jste-li oponentem tohoto názoru: Nevkládejte do této stránky své názory. Diskutovat můžete v diskusi, můžete založit názorovou stránku s konkurenčním podnětem k zamyšlení.

Respektujte, že jiný wikipedista může mít jiný názor než vy.


Často jsou na různých nástěnkách, zejména na Nástěnce správců, zprávy poslané od editorů, kteří jsou ve skutečnosti sami na vině za problém, který dávají na vědomí. V jiných případech si člověk může stěžovat na chovaní jiného redaktora, ale během událostí tohoto incidentu už sám spáchal daleko horší přestupky. V obou případech jsou tito editoři obvykle sami sankcionováni spíše než lidé, o kterých napsali zprávu.

V krajinách západního světa se tato událost běžně označuje jako „střílet se sám do nohy“. Je to podobné chování vracejícího se bumerangu - pokud je správně hozen, ale je ignorován, může se vrátit zpět a zranit vrhače.

Neexistuje žádná „imunita“ pro reportéry

[editovat | editovat zdroj]

Společné prohlášení na nástěnkách je „to není o mně, to je o nich“. Někdy je to víra, že pokud je něčí špatné chování nahlášeno na nástěnce, může se diskuse soustředit jen na původní stížnost a diskuse o chybování editora, který stížnost nadnesl, by „změnila téma“, což nemá být povoleno. Nicméně, prostě to není pravda.

Jak se vyhnout střílení do nohy

[editovat | editovat zdroj]

Pokud jste s někým ve sporu, pokuste se projednat záležitosti s druhou osobou na své nebo jeho diskusní stránce. V případě, že druhá strana nebude spolupracovat, využijte řešení sporů. Snažte se vyhnout hlášení na nástěnce správců. Když jste naštvaný, vyčkejte až budete v klidu a pak přemýšlejte o tom, zda je Vaše zpráva vhodná. Ujistěte se, že jste na správné stránce a přečtěte si pravidla před odesláním Vaší zprávy. A konečně, zvažte to, zda Vaše vlastní akce v dané věci byly zcela bez úhony.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wikipedia:Don't shoot yourself in the foot na anglické Wikipedii.