V průběhu 2-semestrálního kurzu budou studenti zpracovávat nové heslo v anglické i české verzi v délce přibližně 5000 znaků, případně dopracují neúplné heslo.
Vyberte si ze seznamu článek na anglické Wikipedii a zpracujte či dopracujte ho tam, aby obsahoval všechny důležité informace. Editujete-li existující článek, pravděpodobně je nejjednodušší používat Editaci ve Wikikódu. Editaci ve wikikódu se můžete naučit v tomto průvodci (česky) či v jeho anglické alternativě (zde). Zakládáte-li nový článek nebo necítíte-li se na Wikikód, můžete si zapnout tzv. VisualEditor na anglické Wikipedii (v Preferences - Beta Features - VisualEditor). Ten vypadá tak trochu jako Microsoft Word a může být pro některé z vás jednodušší.
Článek pak přeložte na českou Wikipedii. Nejjednodušší je otevřít kód stránky (pomocí tlačítka Edit) a celý obsah zkopírovat. Následně založte příslušnou stránku na české Wikipedii a celý text (v tuto chvíli anglický) uložte. Na začátek stránky můžete ještě vložit kód {{ve výstavbě}}, který ostatním editorům ukáže, že na článku budete pracovat. Pak postupně překládejte článek - nejjednodušší je to pomocí VisualEditoru, který na české Wikipedii už nemusíte zapínat, tam je nastaven vždy a dostanete se do něj pomocí tlačítka Editovat. Zatímco tlačítko Editovat zdroj vás dostane do starého editačního prostředí s Wikikódem.
Alternativně: Chcete-li mít na článek klid a vypracovávat si ho stranou, můžete si založit tzv. pískoviště. Na anglické Wikipedii ho založte tak, že na Wikipedii založíte článek v tomto formátu:
User:Váš login/Sandbox
Na české Wikipedii obdobně:
Wikipedista:Váš login/Pískoviště
Editování si tak můžete vyzkoušet a zjistíte přitom jak se s Wikipedií pracuje. Pozor na ztrátu textu při spadnutí webového prohlížeče. Před konečným uložením Vašeho textu se podívejte na náhled tlačíko Ukázat náhled a zkontrolujte si finální podobu stránky.
Nejprve vypracujete osnovu anglického hesla na základě navržených klíčových zdrojů, po schválení ji dopracujete včetně dalších referencí, a po schválení přeložíte do české verze a prolinkujete přes Wikidata. Vzor jak má vypadat článek pro Wikipedii naleznete na 7. straně brožury How to use Wikipedia as a teaching tool. Více se můžete dozvědět na stránkách aktivity Wikipedia Education Program nebo v brožuře Welcome to Wikipedia od Jimmyho Walese.
Doplnit poměrně staré anglické heslo https://en.wikipedia.org/wiki/Septic_shock o detaily v Pathophysiology a příslušné citace; založit české dle upraveného anglického vzoru a prolinkovat
Doplnit poměrně kompletní anglické heslo https://en.wikipedia.org/wiki/CD47 s hodně citacemi, musíte přijít s vlastní iniciativou co lze doplnit ; založit české dle upraveného anglického vzoru a prolinkovat.
Doplnit neúplné anglické heslo https://en.wikipedia.org/wiki/Adjuvant s navazujícími stránkami DAMPs a Pathogen-associated molecular pattern, musíte přijít s vlastní iniciativou co lze doplnit; založit české dle upraveného anglického vzoru a prolinkovat.
Založit anglické heslo https://en.wikipedia.org/wiki/T-independent_antigen , zmínit TI-1 a TI-2 antigeny s provázáním na stránky Adjuvant, DAMPs a Pathogen-associated molecular pattern; založit české dle upraveného anglického vzoru a prolinkovat.
Založit anglické heslo https://en.wikipedia.org/wiki/Infectious_tolerance, citovat práce Hermanna Waldmana a Stephena Cobbolda s provázáním na jiné stránky, které se věnují toleranci; založit české dle upraveného anglického vzoru a prolinkovat.