Wikipedie:Mediagrant/Lidová tvořivost

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hlinná 0021
Musaion 0803-1

Garantem tématu je Jedudedek (Napsat zprávu), náhradníkem je Dominik Matus (Napsat zprávu). Můžete se na ně obracet s dotazy.

Toto téma obecně zahrnuje především historickou lidovou tvořivost (např. lidové tradice a zvyky, kroje, lidová architektura), řemeslnou tvorbu (např. nábytek, řezbářství, kovářství, keramika, oděvy a kůže, sklo) a nástroje používané k této tvorbě. Cílem projektu je také zdokumentovat rozmanitost lidové architektury v Čechách, na Moravě a ve Slezsku a přispět tak k zachování odkazu lidových stavitelů budoucím generacím.

Obecná pravidla, společná pro všechna témata mediagrantu, najdete na Wikipedie:Mediagrant/Obecná pravidla

Závazná jsou obecná pravidla. Následující pravidla je doplňují.

Předmět focení nebo natáčení videa by měl být nějak významný a využitelný třeba na Wikipedii. To znamená, že předmětem focení nebude obyčejná opilá skupinka s pomlázkou, ale skupina koledníků v lidových krojích.

Soubory řádně kategorizujte (např. část obce, lokality), popište a označte šablonou {{Mediagrant 2018|Lidová tvořivost}} (šablona). Veškeré informace, které uvedete poslouží k přesné identifikaci a pomůžou ostatním při hledání a popisu v článku atp. Větší počet souborů náležících k jednomu předmětu (interiér, detaily) je lepší zařadit do samostatné kategorie. U předmětů s trvalým umístěním uveďte souřadnice. Pokud se jedná o soukromou sbírku, souřadnice se neuvádějí. Pokud k tématu fotografií existuje článek, přidejte k němu nejvíce ilustrativní fotku.

Architektura a interiér[editovat | editovat zdroj]

Při focení jednotlivých staveb je vhodné zachytit kromě celkových záběrů i interiér (pokud možno) a rozličné detaily (okna, dveře, štíty, konstrukční prvky, výzdoba). Celkové záběry by měly vystihovat jak samotnou stavbu, tak její začlenění v rámci urbanistického celku (nutné obzvláště jedná-li se o součást celku, např. vesnická památková rezervace). Při focení interiérů je vhodné nafotit celkový prostor a inventář (např. nábytek).

Předměty[editovat | editovat zdroj]

Při focení konkrétních věcí jsou kromě celkového záběru (např. osoba v kroji nebo nábytek) vyžadovány i detailní záběry jednotlivých částí celku (kalhoty, košile, volánek, detail výšivky; ozdoby, řezby, atd.).

Činnost[editovat | editovat zdroj]

U činností je vhodné fotit jednotlivé kroky postupů (např. příprava slámy na zdobení kraslic) a nástroje k tomu používané (především tradiční). Při focení na akcích a festivalech se upřednostňuje široké spektrum rozličných témat oproti detailu. Je tedy vhodnější zaznamenat všechny účinkující, kdy každá folklórní skupina bude reprezentována rozumným množstvím fotografií. V popisu uveďte místo a čas konání akce.

Pravidla jsou shodná s obecnými pravidly. Pokud tedy plánujete cestovat, je dobré si určit a maximalizovat cíle focení, aby se minimalizovaly náklady na dopravu.

Fotografie[editovat | editovat zdroj]