Wikipedie:CheckUser

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zkratka:
WP:CU

Wikipedista s oprávněním ověřovatele (CheckUser) má přístup ke zvláštnímu rozhraní, které umožňuje:

  1. Zjistit, z jaké IP adresy edituje Wikipedii přihlášený uživatel.
  2. Vypsat všechny uživatele (a jejich editace) používající danou IP adresu.

Tyto informace jsou v databázi uložené po omezenou dobu, staré editace nelze zkontrolovat. Nástroj slouží k efektivnějšímu boji s vandalismem a ke kontrole zneužívání loutkových účtů, například vícenásobným hlasováním. Uživatelé s tímto oprávněním jsou v české Wikipedii vždy minimálně dva a kontrolují se navzájem, aby nedocházelo k odhalení soukromých dat o uživatelích, není-li to bezpodmínečně nutné. Každé použití nástroje je zaznamenáno a log je přístupný všem ověřovatelům. Pravidla používání jsou česky na meta:CheckUser Policy/cs, technické informace v angličtině na mw:Extension:CheckUser.

CheckUseři na české Wikipedii[editovat | editovat zdroj]

V prvním hlasování uspěli všichni tři kandidáti Beren, Mormegil a Wikimol. Beren a Wikimol později pozbyli těchto práv na vlastní žádost. Vždy aktuální seznam ověřovatelů pro českou Wikipedii je na Speciální:Listusers/checkuser.

V srpnu 2008 proběhlo kolo hlasování o dalším CheckUserovi – viz Hlasování/2008, které skončilo nezvolením ani jednoho ze dvou kandidátů. V roce 2012 proběhlo další hlasování, zvoleni byli Jagro a Postrach, a Wikimol se v souladu s předem oznámeným záměrem funkce vzdal.

K červnu 2016 jsou CheckUsery na české Wikipedii Jagro a Mormegil

Žádosti o prověření[editovat | editovat zdroj]

Žádosti o prověření uživatelů předkládejte na stránce Wikipedie:Žádost o ověření uživatele