Wikipedie:Článek týdne/2009/24
Tau Ceti ([taʊ ˈʦeːti]IPA (τ Ceti, zkráceně τ Cet) je 11,9 světelných let vzdálená žlutá hvězda hlavní posloupnosti v souhvězdí Velryby. Z pohledu ze Země je po alfě Centauri A druhá nejbližší hvězda podobná Slunci (anglicky solar analog) spektrální třídy G8V.
Hvězda nemá žádné tradiční jméno. Název Tau Ceti je pojmenování podle Bayerova označení hvězd. Tau (τ) je písmeno řecké abecedy, Ceti znamená příslušnost k souhvězdí Velryby (latinsky Cetus).
Tau Ceti je ze Země vidět pouhým okem jako slabá hvězda třetí magnitudy. Při pohledu od Tau Ceti směrem k Zemi by bylo pouhým okem vidět Slunce jako jasnější hvězda v souhvězdí Pastýře. Podobně jako u Slunce je většina nejbližších hvězd pouhým okem neviditelnými červenými trpaslíky spektrální třídy M. Nejbližší hvězda od Tau Ceti je 1,6 světelného roku vzdálená YZ Ceti. Druhá nejbližší hvězda Luyten 726-8 je od Tau Ceti vzdálená 3,19 světelných let.
Hvězda Tau Ceti byla cílem hledání mimozemské inteligence v rámci programu SETI. Dodnes však nebyl pomocí astrometrických metod a změn radiální rychlosti hvězdy nalezen žádný průvodce hvězdy. Dnešními metodami ale lze vyloučit přítomnost hnědého trpaslíka. Hvězda má menší metalicitu než Slunce, a proto je malá pravděpodobnost nalezení kamenné planety zemského typu v její blízkosti. Má ve svém okolí 12krát více materiálu než Slunce, tudíž je ho dostatek pro tvorbu planet. Prachový prstenec kolem Tau Ceti musí obsahovat mimo jiné asteroidy a komety. Z toho důvodu by hypotetická planeta měla být vystavena jejich zásahům více než Země. Přítomnost velkého množství asteroidů nemá na případný život u Tau Ceti příznivý vliv, ale podobnost se Sluncem vzbudila celosvětový zájem o tuto hvězdu.