Whose Line Is It Anyway? (americký pořad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
O britské verzi pořadu pojednává článek Whose Line Is It Anyway?.
Whose Line Is It Anyway?
Žánr improvizační komedie
Formát televizní pořad
Námět Dan Patterson, Mark Leveson
Hrají Ryan Stiles
Colin Mochrie
Wayne Brady
Moderátoři Drew Carey (1998–2007)
Aisha Tyler (2013–)
Země původu USAUSA Spojené státy
Jazyk angličtina
Počet řad 8 (1998–2007)
4 (2013–)
Počet dílů 219 (1998–2007)
75 (2013–)
Obvyklá délka 22 minut
Produkce a televizní štáb
Produkční
společnost
Hat Trick Production
Warner Bros.
Premiérové vysílání
TV stanice American Broadcasting Company
The CW
Vysíláno 5. 8. 1998 – 15. 12. 2007
16. 7. 2013 –
Whose Line Is It Anyway? na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Whose Line Is It Anyway? je americká show improvizační komedie, volně navazující na předešlou britskou verzi. Pořad vysílala televize ABC s moderátorem Drewem Careym v letech 1998 až 2007. Od roku 2013 show vysílá The CW a moderuje ji Aisha Tyler.

Anotace[editovat | editovat zdroj]

Whose Line Is It Anyway – show, kde vše je vymyšlené a na bodech nezáleží. Čtyři improvizační komici účinkují v různých scénkách, které musí vymyslet přímo před zraky diváků. Náměty na ně pocházejí z návrhů publika a kartiček moderátora, které nikdy předtím neviděli. Moderátor jim podle svého uvážení udělí body, které slouží spíše k rychlejšímu ubíhání děje než ke skutečnému hodnocení. A na konci moderátor vybere vítěze, který se mu nejvíce líbil, a spolu stvoří závěrečnou scénku, nebo je vítěz naopak této scénky ušetřen. Během jednotlivých her účinkuje různý počet herců, rovněž se zpívá, tančí a často jsou do hry zapojeni i vybraní diváci. Za cíl legrace si herci s oblibou vybírají i zvláštnosti svých kolegů včetně moderátora (plešatost nebo kanadský původ Colina Mochrieho, košile nebo velké nohy Ryana Stilese).

Show do roku 2007 uváděl Drew Carey, v nové verzi jeho místo zaujala Aisha Tyler. Moderátor provádí pořadem, vyhlašuje jednotlivé hry, ukončuje je bzučákem a následně za herecké výkony udílí body. Na jevišti pravidelně vystupují improvizační herci Ryan Stiles a Colin Mochrie, kteří účinkovali už v britském vysílání. Wayne Brady v roce 2003 dokonce za své výkony obdržel cenu Emmy. Mezi dalšími se v pořadu objevili například Brad Sherwood, Greg Proops, Chip Easten, Kathy Greenwood a Danny Siegel. Hudební scénky doprovází hrou na klavír Laura Hall a hrou na kytaru Linda Tylor.

Hry[editovat | editovat zdroj]

Scénky z klobouku – Před vysíláním diváci napíší na kartičky scénky, které by chtěli vidět. Nejlepší se vyberou a vhodí do klobouku. Moderátor posléze losuje a herci se je snaží zahrát.
Největší hity – Diváci vyberou neobvyklou profesi, o které by se měla složit píseň. Colin a Ryan jako moderátoři na dané téma vymyslí jméno a žánr písně, kterou mají ostatní herci zazpívat.
Rekvizity – Herci se rozdělí do dvojic. Každá dostane určitou rekvizitu, se kterou musí vymyslet co nejvíce scének.
Hoedown – Všichni čtyři herci postupně zazpívají píseň o čtyřech verších se sdruženým rýmem. Téma závisí na divácích.
Výstřední párty – Na párty pořádanou jedním hercem přijdou zbylí, kterým je přidělena speciální vlastnost nebo identita. Hostitel musí tyto vlastnosti uhádnout.
Nic než otázky – Dva herci začnou scénku, ve které mohou mluvit ke druhému pouze v otázkách. Pokud se spletou, nahradí je jeden ze zbylých dvou.
Zvukové efekty – Hercům k jejich scénce vytvářejí zvukové pozadí dvě vybrané osoby z publika.
Irská opilecká píseň – Všichni čtyři herci postupně zazpívají po jednom verši písně s přerývavým rýmem, každý herec začíná dvě sloky. Téma závisí na divácích.
VypravěčiColin a Ryan vytvoří scénku na motivy filmu noir (dlouhé a popisné monology s pohledem do kamery).

Herci[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]