The 100

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
The 100
Původní název The 100
Žánr drama / fantasy / sci-fi
Formát seriál
Předloha román The 100 od Kass Morganové
Námět Jason Rothenberg
Výprava Dustin Farrell
Hrají Eliza Taylor
Paige Turco
Thomas McDonell
Marie Avgeropoulos
Bob Morley
Christopher Larkin
Devon Bostick
Isaiah Washington
Henry Ian Cusick
Lindsey Morgan
Ricky Whittle
Richard Harmon ad.
Země původu USAUSA USA
Jazyk angličtina
Počet řad 4
Počet dílů 58 (seznam dílů)
Obvyklá délka 42 minut
Produkce a televizní štáb
Hudba Marc Dauer
Evan Frankfort
Liz Phair
Produkční
společnost
Warner Bros. Television
Distributor Warner Bros. Television
Premiérové vysílání
TV stanice The CW
Vysíláno 19. března 2014 současnost
Oficiální webové stránky
The 100 na ČSFD Kinoboxu FDb SZ IMDb TV.com

The 100 je americký post-apokalyptický sci-fi televizní seriál vysílaný od roku 2014 stanicí The CW. Seriál, vytvořený Jasonem Rothenbergem, je volně založen na stejnojmenném knižním originále od americké spisovatelky Kass Morganové.

Seriál sleduje skupinu mladých lidí: Clarke Griffin (Eliza Taylor), Bellamy Blake (Bob Morley), Octavia Blake (Marie Avgeropoulos), Jasper Jordan (Devon Bostick), Monty Green (Christopher Larkin), Raven Reyes (Lindsey Morgan), John Murphy (Richard Harmon), kteří se vrací zpátky na Zem po skoro 100 letech od nukleární apokalypsy. Dalšími postavami, na které se seriál také soustředí jsou: Dr. Abby Griffin (Paige Turco) - matka Clarke Griffin, Marcus Kane (Henry Ian Cusick) - člen rady na vesmírné lodi "Archa" a Thelonius Jaha (Isaiah Washington) - kancléř "Archy".

Seriál se vrátil na obrazovky se čtvrtou řadou 1. února 2017. V březnu 2017 stanice The CW prodloužila seriál o pátou sérii.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Seriál je zasazen do doby 97 let po zničující nukleární válce, která vyhladila skoro veškerý život na Zemi. Jediní známí přeživší žili ve dvanácti vesmírných stanicích obíhajících okolo Země. Tyto vesmírné stanice navzájem spolupracovaly a utvořily jednu obrovskou vesmírnou stanici s názvem „Archa“, kde žije zhruba 2400 lidí pod vedením kancléře Jahy. Zdroje jsou omezeny a všechny přestupky – nezávisle na míře – jsou trestány smrtí. Jedinou výjimkou jsou osoby mladší 18 let.

Po nalezení závažné poruchy na Arše je sto mladých vězňů (později známo jako Stovka) vypuštěno zpět na povrch Země (poblíž Washingtonu D.C.), aby se zjistilo, zda-li je Země opět obyvatelná. Po přistání se snaží najít zásoby a útočiště ve starém vojenském zařízení Mount Weather Emergency Operations Center, jenže přistáli daleko od zamýšleného cíle a brzy musí čelit jiným problémům.

Po čase zjistí, že nejsou na Zemi sami. Někteří přežili nukleární apokalypsu: Grounders/"Zemšťané" žijí v klanech, kde panuje neustálý boj o moc; kanibalističtí Reapers/"Zabijáci" a Mountain Men/"Horští lidé", kteří žijí v Mount Weather, kde se uzamkli ještě před apokalypsou a venkovní radiace je pro ně smrtelná.

V druhé sérii je 48 lidí zajato a odvedeno do Mount Weather. Později se ukazuje, že Horští lidé používají transfuzi krve ze "Zemšťanů" jako léčbu proti radiaci. Medikální testy zajatců ovšem slibují vyšší účinost léčby - jejich kostní dřeň by Horským lidem opět umožnila chodit po Zemi. Obyvatelé Archy mezitím úspěšně přistanou na Zemi, na oblasti přistání založí osadu s názvem Camp Jaha, a začínají se spolčovat se Zemšťany, aby zachránili své lidi z Mount Weather.

Ve třetí sérii je v Camp Jaha (nyní již známo jako Arkadia) zvolen nový kancléř – je jím Pike, který dříve býval učitelem a mentorem, a po uvedení do funkce se pustí do války se Zemšťany. Krátce nato se do Arkadie i do Polisu (hlavního města Zemšťanů) dostane ve formě čipů artificiální inteligence A.L.I.E., která před 97 lety rozpoutala nukleární apokalypsu, a brzy kontroluje skoro všechny Zemšťany a obyvatele Arkadie. Ve finále této série se sice Clarke podaří A.L.I.E. zničit, ale díky ní zjišťuje, že se stovky nukleárních reaktorů začínají rozkládat a Země bude opět neobyvatelná.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Sky people / Lidé nebe / Skaikru[editovat | editovat zdroj]

 • Eliza Taylor jako Clarke Griffin, dcera Dr. Abigail Griffin a vůdce Stovky. Byla uvězněna poté, co se spolu se svým otcem pokusila o odhalení střežených informací ohledně postupně se snižující funkčnosti systému životní podpory na Arše. Dlouho ze smrti vinila Wellse, než zjistila, že za smrt jejího otce vlastně může její matka, která ho zradila před hlavní radou. Je zobrazována jako přirozený vůdce a poměrně laskavá, ovšem dokáže i nemilosrdně bojovat či zabít, aby ochránila své lidi. Clarke postupem času utužují její zkušenosti na Zemi. Neustále se snaží udržovat mír mezi Lidmi nebe/Stovkou a Zemšťany. To z ní učinilo silnou hrdinkou tohoto seriálu. Tvůrce seriálu Jason Rothenberg v únoru 2015 potvrdil, že Clarke je bisexuálka – jedná se tak o první otevřeně bisexuální postavu na televnizní stanici The CW.
 • Bob Morley jako Bellamy Blake, bratr Octavie, ke které cítí silné odhodlání ji chránit. Spolu s Clarke Griffin byl vůdcem Stovky, přestože častokrát ztrácel kontrolu nad lidmi díky svým vojenským přístupům. Postupem času si spolu s Clarke vybudují vzájemný respekt jeden k druhému, i přestože ze začátku měli často každý jiný názor na věc ohledně toho, co je nejlepší pro jejich lidi. Také se cítí vinen za to, že byla jeho sestra chycena, což vedlo k trestu smrti pro jeho matku.
 • Marie Avgeropoulos jako Octavia Blake, mladší sestra Bellamyho. Byla po dlouhou dobu chráněna matkou a bratrem, žila pod podlahou, aby nebyla nalezena autoritami, jelikož na Arše platí zákaz mít více jak jedno dítě. Když byla nalezena, byla uvězněna a její matka odsouzena ke smrti za porušení pravidel. Je to krajně nezávislá dívka, která se neustále bouří a získává tak pozornost od kluků, hodně k Bellamyho nelibosti. Později se zamiluje do Lincolna (Zemšťana).
 • Lindsay Morgan jako Raven Reyes, mechanik v nulové gravitaci. Později je vyslána na Zemi v záchranném modulu.
 • Devon Bostick jako Jasper Jordan, praštěný kluk, který riskoval svůj život, aby zachránil Octavii před hadem v jezeře. Byl zasažen oštěpem, přičemž vyšlo najevo, že na Zemi nejsou nejspíše jediní lidé. Byl zachráněn Zemšťany, kteří mu vypálili nažhaveným mečem poškozené místo, díkyž čemu přežil. Potom ho připevnili na strom, aby přilákal své přátelé, kteří ho později našli a odvedli to tábora, kde se nakonec ze zranění zotavil.
 • Christopher Larkin jako Monty Green, inteligentní, důvtipný a technicky zaměřený, díky čemu je velice důležitým přínosem pro celou Stovku. Jeho rodina vede farmacii na Arše. Jeho nejlepší přítel je Jasper, se kterým zůstává loajální v dobrém i zlém.
 • Richard Harmon jako John Murphy, je jeden z bývalých hlavních rváčů Bellamyho gangu. Poté, co byl neprávem obviněn za vraždu Wellse a málem kvůli tomu lynčován, byl Bellamym vykázán z tábora. Poté co zjistil, že tím kdo zabil Wellse byla Charlotte, tak ji chtěl vrátit, to, co dělali ostatní ze skupiny jemu. Tím ji přiměl, aby spáchala sebevraždu. Později se vážně zraněný vrací do tábora poté, co utekl od zemšťanů, kde byl mučen a vyslýchán. Zdá se, že ho stovka za pomáhání ostatním přijme zpět, ale později zabije Connora, jednoho z členů, který mu uvázal provaz kolem krku, když byl odsouzen k trestu smrti za své činy.
 • Paige Turco jako Dr. Abigail Griffin, matka Clarke. Má na dohled stav Stovky na Zemi pomocí náramků. Byla odsouzena k smrti, ale nakonec byla omilostněna kancléřem Jahou.
 • Henry Ian Cusick jako Marcus Kane, zástupce kancléře.
 • Isaiah Washington jako kancléř Thelonius Jaha, otec Wellse a zvolený vůdce Archy.
 • Jarod Joseph jako Nathan Miller, jeden z Bellamyho střelců.
 • Thomas McDonell jako Finn Collins, je mazaný, zábavný a lehkomyslný teenager, který neustále hledá zábavu, dobrodružství a mírová řešení. Mezi Finnem a Clarke na povrchu vznikne pouto a projeví se mezi nimi vzájemné city. Vztah se později začne hroutit, když se později odhalí, že je přítelem Raven.
 • Eli Goree jako Wells Jaha, původně nejlepší přítel Clarke a syn kancléře Archy - vysoké postavení jeho otce je důvod, proč je všemi ze Stovky pohrdán. Když se doslechl o plánu vypustit mladé lidi na povrch Země, naschvál udělal přestupek, aby byl součástí expedice za důvodem pomáhat Clarke, pro kterou skrývá své city. Clarke ho nesnášela, protože si myslela, že prozradil svému otci její tajemství o odhalení střežených informací, kvůliž němu byl později její otec popraven. Později však zjistila, že jejího otce radě udala její matka a Wells se ji jen snažil donutit, aby nenáviděla jeho, namísto její matky.

Zemšťané[editovat | editovat zdroj]

 • Ricky Whittle jako Lincoln. Vyhoštěn z klanu, později se přidal k lidem z Archy. Je zamilovaný do Octavie. Je silný a odolný válečník.
 • Alycia Debnam-Carey jako Lexa, velitelka koalice Zemšťanů. Později kamarádka Clarke, dále pak jako její milenka, která je její spřízněná duše.
 • Adina Porter jako Indra. Jedna z nejlepších Lexiných válečnic. Později mentorka Octavie.

Vysílání[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam dílů seriálu The 100.
Řada Díly Premiéra v USA
První díl Poslední díl
1 13 2014-03-1919. března 2014 2014-06-1111. června 2014
2 16 2014-10-2222. října 2014 2015-03-1111. března 2015
3 16 2016-01-2121. ledna 2016 2016-05-1919. května 2016
4 13 2017-02-011. února 2017 2017-05-2424. května 2017
5 bude oznámeno bude oznámeno bude oznámeno

V Kanadě je první řada k shlédnutí na Netflixu. V Irsku a Velké Británii se seriál vysílá na stanici E4. Na Novém Zélandu se seriál vysílá na stanici TVNZ. V Austrálii se vysílá na stanici Fox8, i když původně byl plánován pro stanici Go!.