White Mountains (New Hampshire)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
White Mountains
Mt. Moriah summit 3.JPG
Nejvyšší bod1 917 m n. m. (Mount Washington)

Nadřazená jednotkaAppalačské pohoří
Sousední
jednotky
Green Mountains

SvětadílSeverní Amerika
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Severní Appalače
Severní Appalače
Horninygranit
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

White Mountains (česky Bílé hory) je pohoří ve státě New Hampshire a částečně i na západě státu Maine, na severovýchodě Spojených států amerických. Pohoří je součást severní části Appalačského pohoří. Nejvyšší vrchol Mount Washington (1 917 m) je také nejvyšší horou Severních Appalačí.[1] Dalších 48 hor má nadmořskou výšku přes 1 200 m. White Mountains jsou nejhornatější oblastí v Nové Anglii. Vzhledem k blízkosti metropolí Bostonu, New Yorku a Montrealu jsou oblíbenou turistickou destinací. Známý je systém horských chat provozovaných Appalačským turistickým klubem (Appalachian Mountain Club).

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Pohoří tvoří několik nepravidelných a nesouvislých horských skupin, které vystupují nad okolní vrchovinu. Bílé hory se rozkládají ze severovýchodu na jihozápad. Hory jsou tvořeny magmatickými granity a jsou vymodelovány ledovci. Nachází se zde velké množství širokých karů.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b VOTÝPKA, Jan a JANOUŠOVÁ, Jaroslava: Severní Amerika. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1987, 420 s. S. 164.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]