Whale Island (Nový Zéland)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Whale Island
Whale Island (2006)
Whale Island (2006)

Vrchol 354 m n. m.
Poloha
Světadíl Oceánie
Státy Nový Zéland Nový Zéland
Souřadnice 37°51′ j. š., 176°59′ v. d.
Whale Island
Fire.svg
Whale Island
Typ komplexní vulkán

Whale Island (maor. Moutohora) je menší ostrov, nacházející se při pobřeží Severního ostrova, asi 12 km severně od města Whakatane. Plocha ostrova je 1,43 km² a představuje erodovaný zbytek vulkanického komplexu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na ostrově se nacházejí zbytky maorského osídlení (obydlí a zahradní terasy). Maorové ostrov obývali až do začátku 19. století. Tehdy zde byla postavena i velrybářská základna, ale poté co se lovcům nepodařilo ulovit ani jednu velrybu byla po několika letech opuštěna. Později, koncem 19. století byla na ostrově těžena síra, kterou zpracovávala rafinérie v Aucklandu. V roce 1895 byla těžba z důvodu nízké kvality suroviny zastavena. V roce 1915 se na Whale Island začal pro potřeby stavby přístavní zdi ve Whakatane těžit kámen. V současnosti je na ostrově přírodní rezervace s omezeným přístupem návštěvníků.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Ostrov představuje vynořený zbytek vulkanického komplexu, tvořeného převážně dacito-andezitovými horninami. Vulkán byl naposledy aktivní začátkem holocénu, v současnosti jsou jedinými projevy neukončeného vulkanismu kyselé termální prameny a fumaroly, které se nacházejí nedaleko centrálního dómu ostrova.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Whale Island (Nový Zéland) na slovenské Wikipedii.