Whale Island (Nový Zéland)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Whale Island
Whale Island (2006)

Vrchol 354 m n. m.
Poloha
Světadíl Oceánie
Státy Nový Zéland Nový Zéland
Souřadnice
Whale Island
Whale Island
Typ komplexní vulkán
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Whale Island (maor. Moutohora) je menší ostrov, nacházející se při pobřeží Severního ostrova, asi 12 km severně od města Whakatane. Plocha ostrova je 1,43 km² a představuje erodovaný zbytek vulkanického komplexu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na ostrově se nacházejí zbytky maorského osídlení (obydlí a zahradní terasy). Maorové ostrov obývali až do začátku 19. století. Tehdy zde byla postavena i velrybářská základna, ale poté co se lovcům nepodařilo ulovit ani jednu velrybu byla po několika letech opuštěna. Později, koncem 19. století byla na ostrově těžena síra, kterou zpracovávala rafinérie v Aucklandu. V roce 1895 byla těžba z důvodu nízké kvality suroviny zastavena. V roce 1915 se na Whale Island začal pro potřeby stavby přístavní zdi ve Whakatane těžit kámen. V současnosti je na ostrově přírodní rezervace s omezeným přístupem návštěvníků.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Ostrov představuje vynořený zbytek vulkanického komplexu, tvořeného převážně dacito-andezitovými horninami. Vulkán byl naposledy aktivní začátkem holocénu, v současnosti jsou jedinými projevy neukončeného vulkanismu kyselé termální prameny a fumaroly, které se nacházejí nedaleko centrálního dómu ostrova.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Whale Island (Nový Zéland) na slovenské Wikipedii.