West Side Story (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Americký filmový muzikál West Side Story je filmová podoba stejnojmenného divadelního muzikálu Leonarda Bernsteina z roku 1961 režisérů Jerome Robbinse a Roberta Wise. Film vychází ze stejnojmenného broadwayského divadelního představení a byl natočen na širokoúhlý filmový formát v systému Super Panavision 70. I když se filmový děj odehrává v New Yorku snímek byl v převážné míře natočen v Los Angeles. Jeho světová premiéra proběhla 18. října 1961. Písně a hudba z filmu byly také vydány na gramofonových deskách - viz článek West Side Story (album).

V hlavních rolích se objevili Natalie Woodová (její zpěv byl dabován zpěvačkou Marni Nixonovou), Russ Tamblyn, Rita Moreno, George Chakiris, Simon Oakland, John Astin, režírovali jej Jerome Robbins, Robert Wise. Film získal 10 Cen Americké akademie filmových umění a věd Oscar z 11 nominací celkem, cenu získal i za nejlepší film.

Děj filmu sice plně vychází z původní jevitšní podoby díla, oproti divadelní verzi byla jeho filmová podoba ale mírně upravena a obsahuje celou řadu větších či menších rozdílů.

Hrají[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

(anglicky)

(česky)