Walter Bagehot

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Walter Bagehot
Narození3. února 1826
Langport
Úmrtí24. března 1877 (ve věku 51 let)
Somerset
Místo pohřbeníLangport
Povolánínovinář, ekonom, politolog, sociolog, inženýr, politik, podnikatel, esejista a spisovatel
Alma materUniversity College London
Témataekonomie a filozofie
Manžel(ka)Elizabeth Wilson
RodičeThomas Watson Bagehot[1] a Edith Stuckey[1]
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Walter Bagehot [voltr bejdžet] (3. února 1826 Langport, Somerset - 24. března 1877 Londýn) byl anglický bankéř, novinář a politolog, dlouholetý šéfredaktor týdeníku The Economist.

Život[editovat | editovat zdroj]

Lombard Street, 1873

Narodil se v rodině bankéře, studoval matematiku a filosofii na University College London, kde získal roku 1848 titul magistra. Uvažoval o dráze advokáta, ale roku 1852 začal pracovat v bance se svým otcem a psal do různých časopisů. Od roku 1861 až do své smrti byl šéfredaktorem týdeníku The Economist, který založil jeho tchán James Wilson. Bagehot rozšířil tematický záběr časopisu a přičinil se o jeho vysokou prestiž.

Roku 1867 vydal knihu o anglické ústavě (The English Constitution), která dodnes patří mezi klasická díla politologie a byla přeložena do několika jazyků. Vyložil zde vztahy mezi britským parlamentem, vládou a panovníkem a porovnal je se strukturou vládní moci v USA. 1872 vydal „Fyzika a politika“ (Physics and politics), kde se zabýval společenskými institucemi. Kniha Lombard street z roku 1873 je velmi srozumitelný výklad fungování bank a finančních trhů a chvála jejich předností.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Bagehot byl konzervativní liberál, zastánce sociálního darwinismu a jako novinář psal o nejrůznějších tématech včetně literatury, historie, politiky a ekonomické teorie. Domácí rubrika časopisu The Economist se dodnes jmenuje „Bagehot“.

Říká se, že lidé se nechávají ovládat svými představami, bylo by ale přesnější říci, že jsou ovládáni chudobou své představivosti.
— W. Bagehot

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Kindred Britain.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný, heslo Bagehot, Walter. Sv. 3, str. 69

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]