Vysoký Ostrý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vysoký Ostrý
Vysoký Ostrý od východu
Vysoký Ostrý od východu

Vrchol 587 m n. m.
Prominence 114 m
Izolace 1,7 km → Široký vrch
Poznámka vyhlídková plošina
Poloha
Státy Česko Česko
Pohoří České středohoří / Verneřické středohoří / Litoměřické středohoří / Varhošťská hornatina
Souřadnice
Vysoký Ostrý
Vysoký Ostrý
Hornina bazanit
Povodí Labe
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vysoký Ostrý je dominantní vrch nad východní částí města Ústí nad Labem. Ční nad zákrutou řeky Labe nad městskými částmi Střekov (resp. Nová Ves) a Brná nad Labem do nadmořské výšky 587 metrů. Na jeho vrcholu se nalézá upravená plošina se schodištěm, která slouží jako vyhlídkový bod s výborným výhledem na Portu Bohemicu, České středohoří a Krušné hory a s rozhledovou mapou označující vrcholy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První turisté vrch navštěvovali již od konce 18. století. V osmdesátých letech 19. století vznikla na vrcholu malá dřevěná rozhledna, která se po roce 1945 rozpadla. V roce 1986 Český svaz ochránců přírody prosadil vyhlášení přírodní rezervace Sluneční stráň nedaleko Ostrého, současně vznikla naučná stezka Pod Vysokým Ostrým a na vrcholku byla vybudována vyhlídková plošina poskytující krásný výhled do údolí řeky Labe.

V roce 2012 zničili plošinu vandalové, a to včetně bronzové desky s výhledovými panoramaty s názvy a nadmořskými výškami jednotlivých viditelných vrcholů. Město Ústí nad Labem se společně s Klubem českých turistů zasadilo o opravu vyhlídky a v květnu 2014 byla obnovená vyhlídka otevřena. Provedeny byly nátěry kovových konstrukcí, instalována byla dřevoplastová podlaha a rozhledové mapy v nové podobě.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Vrch s nesouměrným vrcholovým hřbetem je tvořený bazanitem a vulkanickými bahnotoky. Na úbočích jsou výrazné mrazové sruby a projevy mohutných sesuvů.[1]

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Vrchol je přístupný po odbočce ze zeleně značené turistické trasy z osady Nová Ves u městské části Střekov do Malečova.[2]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Příprava vydání Jaromír Demek, Peter Mackovčin. 2. vyd. Brno: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. Heslo Vysoký Ostrý, s. 509. 
  2. Seznam.cz. Turistická mapa [online]. Mapy.cz [cit. 2016-11-19]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]