Vydrovo (potok)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vydrovo
Vydrovský potok v Korytárkach
Vydrovský potok v Korytárkach
Základní informace
Délka toku8,6 km
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí4-23-01-093
Pramen
Ústí
Protéká
Slovensko (Banskobystrický kraj)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Dunaj, Hron, Čierny Hron,
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vydrovský potok je potok na Horehroní, v centrální části okresu Brezno. Je to levostranný přítok Čierného Hronu, měří 8,6 km a je tokem IV. řádu. Potok protéká stejnojmennou dolinou, jeho údolím vede jedna z větví Čiernohronské železnice, která je v současnosti zrekonstruována a v provozu po vyústění Obrubovanské doliny.

Pramen[editovat | editovat zdroj]

Pramení ve Veporských vrších, v podcelku Balocké vrchy, na západním svahu Obrubovance (1 020,4 m) v nadmořské výšce cca 880 m n. m.

Popis toku[editovat | editovat zdroj]

V pramenné oblasti se potok esovitě stáčí a směřuje na SSV, přičemž zprava přibírá Frnajsku a zleva Tmavou. Následně se stáčí směrem na severovýchod, zleva přibírá Krivou, zprava přítok ze severozápadního svahu Obrubovance a opět sleva tři přítoky ze severovýchodního svahu Prostředního Grúně (845 m nm) a z téže strany významný Podtajchovský potok. Na krátkém úseku pak teče na východ, zprava přibírá další významný přítok, Obrubovanský potok a dále už teče směrem na severovýchod. Zleva přibírá několik krátkých přítoků z jižních svahů Urbanova vrchu (809,1 m), zprava Korytársky potok, přítok z lokality Pažiť a potok zvaný Fľúdričky. Nakonec vtéká do intravilánu obce Čierny Balog, mění směr toku na sever a protéká místní částí Vydrovo, kde se v nadmořské výšce přibližně 538 m n. m. vlévá do Čierného Hronu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vydrovo (potok) na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]