Vojenský převrat v Guineji 2021

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vojenský převrat v Guineji 2021

Mapa Guinejské republiky
trvání: 5. září 2021 - probíhá
místo: GuineaGuinea Guinea
výsledek: převrat úspěšný, prezident zajat, nastolena přechodná vojenská správa
strany
Guinea Guinejská vláda Guinea Národní výbor pro usmíření a rozvoj
velitelé
Guinea Alpha Condé Guinea Col. Mamady Doumbouya

síla
Guinea Groupement des forces spéciales

Vojenský převrat v Guineji byl proveden 5. září 2021 skupinou příslušníků speciálních jednotek místní armády pod názvem Národní výbor pro usmíření a rozvoj (Comité national du rassemblement et du développement) pod vedením plukovníka Mamadyho Doumboyi.[1][2]

Průběh převratu[editovat | editovat zdroj]

Převrat započal v neděli 5. září 2021 okolo 8. hodiny ráno místního času, kdy byla zaznamenána střelba v okolí prezidentského paláce následovaná pokyny povstalců místním obyvatelům, aby nevycházeli ven. Podle povstalců (příslušníků guinejských speciálních jednotek, kterým velel Mamady Doumbouya), byl proveden úspěšný útok na palác, který skončil zajetím úřadujícího prezidenta Alphy Condého. Na důkaz úspěšného provedení akce bylo natočeno video zachycující nezraněného prezidenta obklopeného povstalci.[3] Guinejské ministerstvo obrany tato fakta vzápětí dementovalo s tím, že útok se podařilo úspěšně odrazit, situace tak nějakou dobu zůstávala nepřehledná.[1] Převrat však byl nakonec úspěšný, povstalci 5. září večer oznámili, že mají plnou kontrolu nad hlavním městem Konakry a v noci státní televize Radio Télévision Guinéenne (RTG) odvysílala prohlášení povstaleckých vůdců.

Velitel povstalců Mamady Doumbouya v projevu oznámil zrušení ústavy, rozpuštění všech státních institucí a uzavření státních hranic minimálně na dobu jednoho týdne. Zároveň vyhlásil 18měsíční přechodné období, kdy bude stát řídit Národní výbor pro usmíření a rozvoj.

1. října 2021 složil Mamady Doumbouya prezidentskou přísahu.

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

Nejmenovaný západní diplomat uvedl deníku The Daily Telegraph, že útok byl reakcí na pokus vlády o odstranění vedoucích představitelů armádních speciálních jednotek; primárně Mamadyho Doumbouyi, o jehož zatčení se mluví již od května 2021.

Reakce[editovat | editovat zdroj]

Domácí[editovat | editovat zdroj]

Vůdce opoziční strany Národní fronta na obranu ústavy (Front National pour la Défense de la Constitution, FNDC) Mamoudou Nagnalen Barry v rozhovoru pro BBC řekl, že z převratu má smíšené pocity, ale spíše jej vítá. Podle Barryho by země jinak zůstala vydána na pospas člověku, který chce zůstat u moci navždy. Dodal, že doufá, že vojáci předají moc zpět civilistům.[4]

Zahraniční[editovat | editovat zdroj]

Světoví státnící a představitelé mezinárodních organizací převrat vesměs odsoudili a vyzvali k propuštění prezidenta Condého a k návratu k ústavnímu pořádku. Prohlášení v tomtu smyslu vydali například Ministerstvo zahraničí Spojených států amerických[5], Ministerstvo zahraničí Ruské federace[6], Ministerstvo zahraničí Čínské lidové republiky[7], zástupci Africké unie, Evropské unie i generální tajemník Organizace spojených národů.[8]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků 2021 Guinean coup d'état attempt na anglické Wikipedii a Tentative de coup d'État de 2021 en Guinée na francouzské Wikipedii.

  1. a b Power struggle roils Guinea; soldiers say on TV they have taken over. Reuters [online]. 2021-09-05 [cit. 2021-09-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Vzbouřenci v Guineji se zřejmě pokusili o převrat, unesli prezidenta. ČT24 [online]. [cit. 2021-09-05]. Dostupné online. (česky) 
  3. Guinea coup attempt: Soldiers claim to seize power. BBC News. 2021-09-05. Dostupné online [cit. 2021-09-05]. (anglicky) 
  4. Guinea coup leader to form new government in weeks. BBC News [online]. 2021-09-06 [cit. 2021-09-06]. Dostupné online. 
  5. On the Military Seizure of Power in Guinea [online]. [cit. 2021-09-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. О ситуации в Гвинейской Республике [online]. [cit. 2021-09-06]. Dostupné online. (rusky) 
  7. Embassy in Guinea urges Chinese to stay alert after apparent coup [online]. 2021-09-06 [cit. 2021-09-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. Nigeria, UN condemn Guinea coup, demand release of detained President Condé [online]. 2021-09-05 [cit. 2021-09-05]. Dostupné online. (anglicky)