Vodní záchranná služba Brno-město

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Technické vozidlo VZS BM

Vodní záchranná služba Brno-město je občanské sdružení. Je členem integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje a spolupracuje s ostatními složkami státní správy a samosprávy. [1]

VZS Brno-město se stará o bezpečnost a předlékařskou první pomoc na Brněnské přehradě. [2] Dalšími aktivitami jsou výcvik mládeže, organizace nejrůznějších cvičení a v neposlední řadě sportovní soutěžení na mezinárodní úrovni.

Působení VZS Brno-město[editovat | editovat zdroj]

Hlavní cíl této organizace je zajištění bezpečnosti na Brněnské přehradě. Svoji základnu má na Kozí horce, kde se také nachází jedna z nejnavštěvovanějších pláží přehrady. Mimo běžné činnosti na této přehradě spolupracuje také s organizátory nejrůznějších akci a pomáhá jim se zajištěním bezpečného průběhu. Jako příklad lze uvést každoročně pořádaný festival ohňostrojů Ignis Brunensis, na kterém se také podílí.

Výcvik[editovat | editovat zdroj]

Důležitou součástí záchranářů je neustálé vzdělávání a rozšiřování záchranářských znalostí. VZS Brno-město si toho je vědoma a tak pořádá nejrůznější kurzy a cvičení zlepšující znalosti záchranářů v oblastech předlékařské první pomoci a samotného zásahu. Od roku 2004 si zajišťuje budoucnost v kurzu Mladý vodní záchranář.

Jednou z činností je také pořádání kurzů jako Vůdce malého plavidla, záchranářské minimum, plavčík, vodní dozor senior a dalších.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Mimo záchrannou činnost se její členové uplatňují ve vodním záchranném sportu a to nejen na republikové úrovni. VZS Brno-město každoročně posílá své svěřence na závody po celé ČR a Evropě. [3] Organizovala také závody ve vodním záchranném sportu Grand prix Moravie. V roce 2016 v Brně proběhl poslední ročník těchto mezinárodních závodů, kterých se účastnily výpravy z několika evropských zemí. [4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.ibrno.cz/brno/756-jak-zachranit-vodni-zachranare.html
  2. HRABCOVÁ, Lucie. Vodní záchranáři zahajují sezónu, úklidem [online]. 2010-03-30 [cit. 2012-03-29]. Dostupné online. 
  3. Archivovaná kopie. www.listyjm.cz [online]. [cit. 2012-03-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-12-04. 
  4. ŠRŮTOVÁ, Klára. Očima závodníka a pohledem trenéra - GPM 2012 [online]. 2012-03-07 [cit. 2012-03-18]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]