Vlajka Sarawaku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vlajka Sarawaku

Vlajka Sarawaku, plošně největšího ze třinácti federálních států Malajsie, ležícího v severozápadní části ostrova Borneo, se používá v současné podobě od 31. srpna 1988. Má podobu žlutého obdélníku o poměru stran 1:2 s diagonálním červeným a černým pruhem, uprostřed má devíticípou žlutou hvězdu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Sarawak byl původně součástí Bruneje, v roce 1841 ho ovládl britský dobrodruh James Brooke, který zde založil dynastii bílých rádžů. Původně užíval anglickou vlajku se svatojiřským křížem, v roce 1848 byla přijata nová vlajka, na níž byl kříž vertikálně rozdělen na červenou a modrou polovinu a barva pozadí se změnila na žlutou po brunejském vzoru, doprostřed kříže Brooke přidal královskou korunu. V roce 1870 jeho nástupce Charles Brooke změnil modrou barvu na černou. V roce 1888 přijal Sarawak britský protektorát, za druhé světové války ho okupovali Japonci a po jejich vyhnání už království nebylo obnoveno. Sarawak se stal britskou korunní kolonií, jeho vlajka byla modrá s Union Jackem a štítem převzatým ze státního znaku.

V roce 1963 se stal Sarawak součástí samostatné Malajsie a vrátil se k vlajce monarchie. Při oslavách desátého výročí malajské nezávislosti představil předseda sarawacké vlády Abdul Rahman Ya'kub novou vlajku, která měla červený a bílý pruh s modrým klínem, podobala se tak české vlajce. Nový symbol byl znám jako Trisakti (tři síly): modrá barva měla symbolizovat jednotu národa, červená odvahu a bílá ctnost a čistotu.

V roce 1988, kdy si Sarawak připomínal pětadvacet let existence v rámci malajského státu, byly opět změněny státní symboly: heslo, hymna, znak i vlajka. Nová vlajka se vrátila k původní barevné kombinaci, ale křesťanský kříž byl nahrazen dvojicí šikmých pruhů, jaké jsou na brunejské vlajce, a místo koruny byla v centru umístěna hvězda, jejíchž devět cípů připomínalo počet původních provincií Sarawaku.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]