James Brooke

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
James Brooke
James Brooke (autor obrazu Francis Grant)
James Brooke (autor obrazu Francis Grant)
Narození29. dubna 1803
Váránasí
Úmrtí11. června 1868 (ve věku 65 let)
Burrator
Místo pohřbeníChurch of St Leonard, Sheepstor
Povolánípolitik, spisovatel a diplomat
Alma materNorwich School
OceněníZakladatelova medaile (1848)
rytíř komandér Řádu lázně
DětiReuben G. Walker[1]
RodičeThomas Brooke[1] a Anna Maria Stuart[1]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

James Brooke, rádža ze Sarawaku (29. dubna 180311. června 1868) byl britský dobrodruh, který se stal prvním bílým rádžou ze Sarawaku.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

James Brooke se narodil v Secrole, předměstí v Benáresu, v Indii. Jeho otec, Thomas Brooke, byl anglickým soudcem odvolacího soudu v Bareilly, v Britské Indii, jeho matka, Anne Marie, narozena v Hertfordshiru, byla dcerou skotského peera plukovníka Williama Stuarta, 9. Lorda Blantyrea, a jeho milenky Harriot Teasdaleové. James Brooke žil až do svých 12 let v Indii, poté byl odeslán do Anglie, kde se mu dostalo krátkého vzdělání v Norwich School, odkud však utekl. Po pobytu v Bathu se v 19 letech vrátil do Indie a vstoupil do Bengálské armády Britské Východoindické společnosti. Účastnil se akce v Assámu během první anglo-barmské války, v níž byl vážně zraněn a nato byl odeslán do Anglie k uzdravení. Roku 1830 se vrátil do Madrásu, ale nemohl se již vrátit ke své jednotce, a tak z vojenské služby vystoupil. Nalodil se na loď Castle Huntley, s kterou odcestoval přes Čínu domů.

Poté se James Brooke snažil o obchod na Dálném východě, ale nebyl úspěšný. Na Borneo přijel až roku 1838. Byl uchvácen malajským souostrovím, pomohl Pangeranovi Mudovi Hašimovi potlačit povstání v součinnosti se sultánem v Bruneji, který mu nato nabídl guvernérství v Sarawaku (1841). Rádža Brooke byl vysoce úspěšný v potírání rozšířeného pirátství v oblasti, přesto někteří malajští šlechtici připravili vraždu Mudy Hašima a jeho stoupenců. Brooke s asistencí britské jednotky z Číny ovládl Brunej a navrátil sultána na trůn. Sultán nato převedl svrchovanost nad Sarawakem na Brookea, který v roce 1846 zajistil ostrov Labuan pro britskou vládu. Obdržel titul rádžy ze Sarawaku dne 24. září 1841, částečně i díky vztahu se sultánovou dcerou, ale oficiální prohlášení bylo učiněno až 18. srpna 1842. Brooke založil a upevnil vládu nad Sarawakem. Reformoval správu, kodifikoval zákony a bojoval s piráty. Brooke se načas vrátil do Anglie (1847), kde byl jmenován guvernérem Labuanu, britským generálním konzulem na Borneu a rytířem komandérem Bathského řádu (KCB). Roku 1851 byl obžalován z překročení pravomocí a násilí proti domorodcům, tato obvinění se však nepotvrdila. Během své vlády Brooke čelil ze Sarawaku válečníkům jako byli Sharif Masahor a Rentap a také povstání čínských horníků v roce 1857, udržel se však vždy u moci. Brooke nakonec vládl nad Sarawakem až do své smrti roku 1868. Zemřel bez legitimních dědiců, roku 1861 jmenoval kapitána Johna Johnson-Brookea, staršího syna své sestry, svým nástupcem. Dva roky nato ale James Brooke toto své rozhodnutí zrušil pro Johnson-Brookeovu kritiku jeho osoby a nově jmenoval svým nástupcem Charlese Antoni Johnson-Brookea (1829–1917), dalšího syna své sestry. Ten pak byl rádžou na Sarawaku do své smrti roku 1917.

Pojmenované druhy[editovat | editovat zdroj]

Po Brookeovi byly pojmenovány i některé rostlinné a živočišné druhy :

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Darryl Roger Lundy: The Peerage.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]